Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 26.5.2003
Svátek má Filip
  Výběr z vydání
 >SINGAPUR: Ministři dostanou nižší platy aby 'šli příkladem'
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Lidé na zemi, hvězdy na nebi...(dokončení)
 >SPORT: ...a Nazaret jásal a plesal
 >EU: Dánové hrají evropskou ruletu.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cestou necestou v Dobřanech
 >PSÍ PŘÍHODY: K ptákům se nečuchá, jen někdy
 >FEJETON: O ženách a zbytečnosti detektoru lži.
 >GLOSA: Vyděrači v Čechách... Tomá.. Ehm. ANONYM
 >NÁZOR: Vláda chce, aby ODS ovládla mediální rady. Nesmysl? Nikoli!
 >NET: Nový portál o drogách
 >POLITIKA: Ransdorfa vykopli v USA z hospody!
 >GLOSA: Ať žije skutečný svět.
 >NÁZOR: Už víte proč v nastávajícím referendu o vstupu do EU volit ANO?
 >PÁLÍ TI TO?: Jsem také idiot!
 >MÉDIA: Krásná moderátorka, vztek autora a co s tím má společného Železný.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Drogy  
 
26.5. NET: Nový portál o drogách
Tomáš Zábranský

JIŽ TENTO TÝDEN BUDE SPUŠTĚN NOVÝ INTERNETOVÝ PORTÁL O DROGÁCH WWW.DROGY-INFO.CZ, ZŘÍZENÝ A SPRAVOVANÝ NÁRODNÍM MONITOROVACÍM STŘEDISKEM PRO DROGY A DROGOVÉ ZÁVISLOSTI V ČR.

Ukázka z něj:

Kanadská drogová politika se rozchází s USA  

Původně publikováno: 19. května 2003

Zdroj: New York Times

Copyright: 2003 The New York Times Company

Autor: Clifford Krauss

Původní název: CANADA PARTS WITH U.S. ON DRUGS

 

VANCOUVER, Britská Kolumbie, 17. května

V samém centru Eastside, kde si v úzkých uličkách vpichují heroinisté špinavými jehlami drogu, nedávno znovu otevřeli dlouho opuštěné obchodní centrum; na ručně malovaném vývěsním štítě je pěst, svírající jehlu, a pod ní nápis „Safer Injection Site“ – Centrum bezpečnější injekční aplikace.

V posledních třech týdnech sem každé noci přicházívá kolem 25 uživatelů drog a vpichují si tu heroin a kokain. Dohlíží na ně atestovaná zdravotní sestra, která jim zároveň poskytuje čisté jehly, tampóny, sterilní vodu k rozpuštění drog – a rady, jak si udržet žíly v co nejlepším stavu.

Toto zařízení je v technickém smyslu ilegální, nový starosta Larry W. Campbell je ale podporuje. Loni v listopadu drtivě zvítězil ve volbách na základě kampaně, která se soustředila na zvýšení dostupnosti péče o závislé narkomany, důkladnější prosazování práva a řízený provoz center injekční aplikace drog pro nejtěžší závislé. Campbell dosud čeká na souhlas federální vlády s provozem center, mezeru ve spektru služeb ale zatím z části zaplňuje toto zařízení, financované ze soukromých zdrojů.

Centrum injekční aplikace bylo vyprojektováno podle podobných zařízení v Austrálii, Německu, Švýcarsku a Holandsku – a je jediným, které je v Severní Americe provozováno oficiálně.

Jeho existence je jen jedním z příznaků prudkého odklonu kanadské drogové politiky od přístupu, jenž prosazují Spojené státy – závislost je v Kanadě stále více považována za medicínskou záležitost a stále méně za oblast působnosti represivních orgánů.

Premiér Jean Chretién chce v měsících, jež mu zbývají do konce mandátu, dekriminalizovat držení menších množství marihuany, a to navzdory ostrému nesouhlasu Bushovy administrativy.

Vláda také plánuje spustit výzkumný projekt v Torontu, Vancouveru a Montrealu, v němž umožní předepisování heroinu malým skupinám závislých podobně jako ve Švýcarsku a bude zjišťovat, zda to v těchto skupinách sníží kriminalitu a zdravotní problémy.

„Kanaďané to vidí jinak než Američani,“ prohlásil v interview tento týden starosta Campbell, který má za sebou kariéru policejního důstojníka a soudního lékaře. „Podle naší filozofie představuje problém drog medicínskou záležitost a závislost se nijak neliší od gamblingu (patologického hráčství).

Ředitel Úřadu Bílého domu pro národní politiku kontroly drog John P. Walters označil vancouverský plán zavést dozorovaná centra injekční aplikace za „nemorální“ a za „státem podporovanou sebevraždu,“ uznal ale, že jde o problém, jenž si Kanaďané musejí rozhodnout sami.

Americký Nejvyšší prokurátor John Ashcroft a ředitel amerického Odboru pro domácí bezpečnost v posledních týdnech kanadským představitelům sdělili, že se obává, že by částečná dekriminalizace marihuany v Kanadě mohla zvýšit tamní zásoby této drogy a její export do Spojených států. Podle Walterse by se Spojené státy mohly cítit nuceny v zájmu vlastní ochrany zvýšit ostrahu hranic.

„Nikdo nechce Kanadu trestat – ale pokud se nebezpečí zvýší, musíme podniknout přiměřená bezpečnostní opatření,“ uvedl ve čtvrtečním telefonickém interview. „Zatím se v žádné zemi nestalo, že by snížila tresty, aniž by se zvýšila míra závislosti a obchod a všechny další důsledky.“

John Walters v interview tvrdil, že podle kanadských policistů bylo 95 % vysokopotentní marihuany, vypěstované v Britské Kolumbii, odesláno do Spojených států. Zdá se, že kanadští exekutivci vzali něco z obav USA na vědomí a nabrali v drogové problematice postupně směr, připomínající přístup některých západoevropských zemí.

Exekutiva přepracovala současné návrhy marihuanové legislativy a snížila množství marihuany, jež je možno držet bez rizika potrestání přísnějšího než bloková pokuta, z třiceti na patnáct gramů nebo na dvacet cigaret. Úředníci také zvažují zvýšení trestů pro obchodníky a výrobce.

Nová legislativa měla být předložena dolní sněmovně ve čtvrtek, vláda ale oznámila, že ještě není definitivně hotová a bude mít zpoždění dvou týdnů. Politická diskuse o legislativě rozdělila Chretiénův kabinet: ministryně zdravotnictví Anne McClellan varuje, že by novela mohla přinejmenším v krátkodobém měřítku zvýšit konzumaci marihuany.

Ale Washingtonu nemilá změna v marihuanové legislativě je obecně považována za neodvratnou; Jean Chretien – a tři další možní uchazeči o vedení Liberální strany, kteří by ho rádi v únoru nahradili – se k dekriminalizaci bezvýhradně hlásí.

Kanada byla nedávno americkými vládními úředníky kritizována za legalizaci používání marihuany k léčebným účelům.

Kanada rovněž reagovala na žádosti o přísnější regulaci prekursorů syntetických drog typu Ecstasy pomaleji, než Spojené státy požadovaly.

Užívání drog také představuje stále významnější domácí problém, spjatý s narůstajícím bezdomovectvím v největších kanadských městech. Podle odhadů Kanadské jízdní policie je mezi 30 milióny kanadských obyvatel na 40.000 uživatelů heroinu. Ministerstvo zahraničí ve své Zprávě o narkoticích z roku 2002 odhadlo hodnotu pouličně prodaných drog v Kanadě na 13 miliard $.

Podle výzkumníků a policistů je užívání drog v Kanadě na vzestupu; reakce vlády obecně dává přednost léčbě a vzdělávání a nikoliv tradičním represivním raziím.

Vancouver je přístavem, jímž do země vstupuje většina drog z Asie; existuje v něm také jedna z nejotevřenějších velkoměstských drogových scén na západní polokouli. Centrum Eastside a jeho drogový problém jsou natolik závažné, že se staly hlavním tématem posledních voleb a představují závažnou překážku kandidatury na pořadatelské město Zimních olympijských her v roce 2010.

Ve své kampani starosta Campbell přislíbil zavést první z center injekčního užívání do 1. ledna. Šest měsíců po tomto termínu nicméně klinika, která měla tento program zabezpečovat, dostává finanční prostředky jen na krátkodobý provoz a stále čeká na závazné schválení z Ottawy.

Starosta Campbell prohlásil, že si je jist závěrečným „OK,“ které má přijít během příštích pár týdnů. Příslušné neziskové organizaci již byla převedena potřebná budova.

Vedoucí této neziskové organizace s názvem „Portland Hotel Society“ Mark Townsend (42) uvedl, že centrum spustí bez ohledu na postoj centrální vlády. „Chceme zajistit, aby bylo přitažlivé a ne odpuzující,“ řekl. „Mělo by být snadno přístupné a přitažlivé. A když se s námi budou (uživatelé) chtít před odchodem pobavit o možnostech detoxifikace, tak to bude přesně ono.“

Tomas Zabransky MD PhD
Narodni monitorovaci stredisko pro drogy a drogove zavislosti
Czech National Focal Point for Drugs and Drug Addiction
ph: +420(603)451103
fax: +420(2)96153264
mail: tomas@zabransky.cz
icq#: 10120664Další články tohoto autora:
Tomáš Zábranský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku