Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 26.5.2003
Svátek má Filip
  Výběr z vydání
 >SINGAPUR: Ministři dostanou nižší platy aby 'šli příkladem'
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Lidé na zemi, hvězdy na nebi...(dokončení)
 >SPORT: ...a Nazaret jásal a plesal
 >EU: Dánové hrají evropskou ruletu.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cestou necestou v Dobřanech
 >PSÍ PŘÍHODY: K ptákům se nečuchá, jen někdy
 >FEJETON: O ženách a zbytečnosti detektoru lži.
 >GLOSA: Vyděrači v Čechách... Tomá.. Ehm. ANONYM
 >NÁZOR: Vláda chce, aby ODS ovládla mediální rady. Nesmysl? Nikoli!
 >NET: Nový portál o drogách
 >POLITIKA: Ransdorfa vykopli v USA z hospody!
 >GLOSA: Ať žije skutečný svět.
 >NÁZOR: Už víte proč v nastávajícím referendu o vstupu do EU volit ANO?
 >PÁLÍ TI TO?: Jsem také idiot!
 >MÉDIA: Krásná moderátorka, vztek autora a co s tím má společného Železný.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
26.5. SPORT: ...a Nazaret jásal a plesal
Yehuda Lahav

Už dávno, snad několik desítek let nebylo v Nazeretu tak veselo, jako v pátek, 23. května odpoledne. Po vítězství místního Achi Nacrat (Nazeretští bratři) nad sousedním Hapoel Kafr Kana 1:0 se už týden před skončením mistrovské soutěže v izraelské druhé lize kopané stalo jistým, že nazaretský klub postoupí do nejvyšší fotbalové ligy. Bude to poprvé, že "hlavní město Galileje" bude zastoupeno v nejvyšší soutěži a jen podruhé, že v ní mělo místo mužstvo z oblasti arabské menšiny. Před několika lety hrálo v první lize mužstvo Hapoel Tajbe, ale hned v prvním ročníku z ní vypadlo.
Nazaret je - jak je všem známo - místo narození Ježíše, v Kafr el-Kana Ježíš uskutečnil jeden ze svých nejznámějších zázračných činů a proto lidé samozřejmě spojují tato místa spíš s vírou a náboženstvím, než s kopanou. Ale v pátek Nazeret žil jenom kopanou. Do ulic vyšlo víc než desettisíc lidí, v ulicích vznikly nekonečné zácpy, houkačky vozů neustále houkaly, obchodníci rozdávali zdarma cukroví, z oken házeli na lidi rýži, katoličtí kněží zdravili fotbalisty a pochvalovali si, že je poznali i na ulici "v civilu".
Cesta Achi Nacrat do nejvyšší soutěže nebyla lehká. Vloni na podzim vlastně začala dost nešťastně: kvůli finančním nesrovnalostem ve smlouvách hráčů byly mužstvu odebrány tři body. Vedoucí nazaretského klubu si stěžovali, ale marně tvrdili, že jde o diskriminaci. Nevzdali se však. Přes ztrátu tří bodů ještě před posledním kolem má družstvo v čele tabulky nevyrovnatelný pětibodový náskok. Vítězství vytvořilo dlouho nevídanou svornost mezi obyvateli Nazaretu - oslavovali ho společně moslimové i křesťané, kteří jsou v posledních letech ve městě dost znesvářeni kvůli konfliktu kolem mešity, která má být postavena v blízkosti katolického Chrámu narození. Těšili se však nejen nazaretští Arabové, nýbrž i obyvatelé sousedního židovského Horního Nazaretu a okolních osad, vždyť v příštím ročníku budou moci shlédnout v blízkosti svého bydliště hodnotné zápasy s hostujícími kluby z Haify, Tel-Avivu a Jeruzaléma. A kromě toho, hráči mužstva jsou sice ve většině Arabové z okolí, ale hrají v něm také židovští hráči, ba i několik cizinců-profesionálů, hlavně z Afriky.
Takže Achi Nacrat symbolizuje soudržnost a solidaritu. Dokazuje, že sport sjednocuje, i v dobách, kdy politika rozeštvává a rozděluje. Ale i sportovní vítězství má politický smysl. Tak si to vysvětluje trenér mužstva, bývalý izraelský internacionál Azmi Nasar (jenž, mimochodem, před poslední Olympiádou trénoval mužstvo Palestíny). Po skončení zápasu s Kefar Kanou, Azmi Nasar, celý upocen a politý šampaňským, radostně pokřikoval: "To je společné vítězství arabských i židovských hráčů - vítězství bratrství a přátelství! Porazili jsme Arafata i Šarona".

Yehuda Lahav, Tel-Aviv


Další články tohoto autora:
Yehuda Lahav

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku