Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 26.5.2003
Svátek má Filip
  Výběr z vydání
 >SINGAPUR: Ministři dostanou nižší platy aby 'šli příkladem'
 >O CHYTRÝCH LIDECH: Lidé na zemi, hvězdy na nebi...(dokončení)
 >SPORT: ...a Nazaret jásal a plesal
 >EU: Dánové hrají evropskou ruletu.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cestou necestou v Dobřanech
 >PSÍ PŘÍHODY: K ptákům se nečuchá, jen někdy
 >FEJETON: O ženách a zbytečnosti detektoru lži.
 >GLOSA: Vyděrači v Čechách... Tomá.. Ehm. ANONYM
 >NÁZOR: Vláda chce, aby ODS ovládla mediální rady. Nesmysl? Nikoli!
 >NET: Nový portál o drogách
 >POLITIKA: Ransdorfa vykopli v USA z hospody!
 >GLOSA: Ať žije skutečný svět.
 >NÁZOR: Už víte proč v nastávajícím referendu o vstupu do EU volit ANO?
 >PÁLÍ TI TO?: Jsem také idiot!
 >MÉDIA: Krásná moderátorka, vztek autora a co s tím má společného Železný.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
26.5. EU: Dánové hrají evropskou ruletu.
Jaroslav Teplý

To je titulek článku (De Telegraaf, 21.5.2003) Rolien Crétonové. Myslím, že je to žena (ale v Holandsku a i jiných západních státech člověk nikdy neví), která momentálně kotví v Oslu a je pravděpodobně dopisovatelkou zmíněného deníku. Čtenáři NP ji znají z mého nedávného příspěvku (Temelínské pošťuchování, 9.5.2003), který byl z 90% výtahem z její zprávy, což nebylo některý čtenářům-komentátorům NP zřejmé. Proto předem zdůrazňuji, že dnes je podíl Cretonové v tom, co právě čtete, ještě vyšší.

Dánové slaví v těchto dnech desítileté výročí své svéhlavosti v Evropské Unii.

Před deseti lety požadovali dánští politici pod tlakem obyvatelstva výjimečnou posici Dánska uvnitř EU. Žádná jiná země se nodvážila přijít s delším soupisem požadavků. Žádná účast na evropské měně a dál od spolupráce na poli obrany, justice -zvláště asylové politiky- a státního občanství. To vše k velké nespokojenosti dánských politiků.

Celé politické spektrum odleva doprava se chce těchto výjimek zbavit a různé vlády dlouhou dobu svatosvatě věřily, že se podaří pomocí malých krůčků připravit obyvatelstvo k větší integraci. Ale po deseti letech se ukázalo, že z toho nic nebylo.Dánská středo-pravicová vláda se v uplynulé době isolovala od ostatních zemí Unie víc než kdy předtím. To se projevilo zvláště v traumatickém výsledku referenda o přístupu k euru, který většina voličů odmítla přes výsledky předcházejících průzkumů veřejného mínění, a hlasovala pro zachování dánské koruny.

Na poli justice je zmatek ještě větší. Řízením osudu (doslova přeloženo osud chce, ale tady se Rolien mýlí, jde evidentně o jinou příčinu - J.T.) je dánská asylová politika ve více ohledech přísnější, než politika ostatních členských zemí EU. Účast na společné asylové politice by znamenala změkčení politiky dánské a to je asi tak to poslední, na co Dánové čekají.

Na poli vojenské politiky udělalo Dánsko v poslední době obrat o 180°. Premiér Rasmussen se postavil během války v Iráku bez váhání na Americkou stranu a poslal tam materiál a mužstvo.Z toho se zdá, že Dánové nebudou mít prozatím zájem o společnou evropskou armádu.

Přesto se dánští politici snaží za každou cenu plně spolupracovat s ostatními v evropském klubu.. V podvědomí je straší myšlenka, že jako malá země má Dánsko už tak sotva nějakou váhu a to i když odhlédneme od všech těch jeho výhrad.

Vládní Liberální strana si zahrává s myšlenkou uspořádat velké ("big-bang") referendum, v němž by se Dánové jednou provždy rozhodli, zda chtěji (plně) spolupracovat s ostatními nebo zda dávají přednost nezávazné (volnější) spolupráci s EU jako Norsko.

Zastánci taktiky "bing-bangu" se domnívají, že se Dánové neodváží zůstat sami "v chladu". Je to snad nezbytný, ale velmi riskantní pokus dosáhnout dospělého členství.

Potud Rolien Créton.

Nevím, proč by se měli Dánové octnout "v chladu", budou-li chtít uhájit své zájmy. V Norsku je zima pořád, ale jeho současný vztah k EU mu zřejmě vyhovuje. Domnívám se naopak, že by nám mohlo být setsakra horko, kdybychom vstoupili do EU za současné situace naší i Evropské Unie. Nevstoupíme-li v tomto termínu, jaká by asi byla reakce EU? Odvetná opatření, potrestání? Pak bychom nemuseli litovat, že jsme do ní nevstoupili. Žádná skutečná reakce v praxi kromě prohlášení? Pak je všechno v pořádku a mohlo by se přistoupit k postupnému vylepšování a odstraňováníl sporných míst v našich vztazích . Podařilo-li by se odvrátit příval islamských přistěhovalců a zabránit tak nebezpečné multikulturistice, můžeme pravděpodobně počitat ve středně dlouhém výhledu s určitým a možná rostoucím počtem nesrovnatelně kvalitnějších.a nám mnohem bližších evropských zájemců o přistěhování, zvláště ze zemí jako je Holandsko a Belgie, v nichž už část občanů má té multikulturistiky plné zuby.

23.05.2003
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku