Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.5.2003
Svátek má Waldemar
  Výběr z vydání
 >LITERATURA: Místo v cirkuse
 >LETECTVÍ: "Tetička Ju" zavítala do Prahy
 >ARCHITEKTURA: Secesní pohádka v Darmstadtu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Oběti nacismu, oběti komunismu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pár poznámek ze sobotního výletu
 >PSÍ PŘÍHODY: Hodina mezi Vojtou a Brokem
 >POLITIKA: Dezinformace MFD kolem reformy veřejných financí
 >POLITIKA: Rozděl (opozici) a panuj
 >HUDBA A ZVUK: Dostat děti k hudbě je dobrodružství i umění
 >NÁZOR: IQ test novinářů 2003
 >EKONOMIKA: Převládá očekávání růstu
 >POSTŘEH: O rocku
 >NÁZOR: Snad každému…
 >PENÍZE: Klidné spaní za 4 tisíce ročně
 >CHTIP: Malý synek přemýšlí o kapitalismu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
27.5. Štrasburská kočka v unijním pytli
(nov)

Za 17 dní bude Česko hlasovat o vstupu do čehosi, co je právě v generální přestavbě. Český občan tak bude kupovat kočku v pytli, neboť o tváři nové Evropy se teprve rozhoduje ve Štrasburku, kde nedávno skončilo další zasedání Konventu o Evropské ústavě, jež by převážně hospodářskému společenství měla dát ústavní rámec federalizovaného superstátu.
Ačkoli ještě nebylo nic definitivně rozhodnuto, i právě proběhnuvši jednání prozradilo záměry francouzsko-německého bloku, který na vznik superstátu tlačí nejvíce. Z porýnské dílny pochází jak návrh na evropského prezidenta s velmi silnými pravomocemi, tak návrh na unijní společnou zahraniční a bezpečnostní politiku v duchu loajality a vzájemné solidarity, přičemž se členské státy zdrží veškeré činnosti jdoucí proti zájmům Unie..
Při jednání vyplynula na povrch i francouzsko-německá představa, jak by se tato společná zahraniční a bezpečnostní politika měla realizovat. Rozhodovalo by se o ní většinovým hlasováním a sporné zahraniční kroky jednotlivých členů by přezkoumával Evropský soudní dvůr. Jestliže si na prezidentské křeslo brousí zuby Francie, respektive Belgie, křeslo evropského ministra zahraničí by mělo připadnout Německu a v této souvislosti již padlo jméno Joschky Fischera ze strany Zelených, jenž, ani jeho strana, nikterak nepatří k příznivcům atlantické vazby.

Jak uvedl časopis "Reflex", prosazení takového mechanismu by znamenalo zánik NATO, konec spolupráce s USA a naopak dominanci Francie a Německa a těch, které by si koupili za hospodářské ústupky (za současné vlády by určitě nechybělo ani Česko). Pokud mezi indicie zahrneme i nedávný minisummit zakladatelských zemí Francie, Německa, Belgie a Lucemburska, na němž se jejich zástupci rozhodli v rámci EU k posílené spolupráci v obranné politice, nelze než souhlasit s názorem, že nová Evropa má být pro francouzsko-německý tandem pláštíkem jak kompenzovat ztrátu mocenského postavení na světové scéně. A řečeno jadrně česky - na nové členy zůstane "držet hubu a krok", jak už v případě irácké krize nám v předstihu vzkázal francouzský prezident Chirac. Představu, jak málo mají v nové Evropě vážit menší členové, prozradil i předseda štrasburského Konventu Giscard d´Estaing. Nechal se slyšet, že postavení velkých a malých států nemůže být stejné a že členské země by měly mít zastoupení rigidně odpovídající počtu obyvatelstva, čímž prolomil další tabu evropské integrace (zatím menším zemím stačí i menší kvóty pro volbu jejich unijních zástupců).

Je to především Británie, která cítí, že zatímní průběh štrasburských jednání ohrožuje její suverenitu, a Britové jsou rozhodnuti zablokovat jakákoli usnesení, vedoucí k Evropskou ústavou vynucené jednotné zahraniční a obranné politice (a k "federálním" daním). Každý členský stát může ohledně "nového evropského pořádku" uplatnit právo veta, a proto je zatím britská vláda rozhodnuta nevypisovat kvůli schválení Evropské ústavy všelidové hlasování, i když to opozice požaduje.
Totéž od minulého týdne žádá i opozice česká, když ODS přišla s požadavkem, aby se po faktickém vstupu do Unie v květnu 2004 konalo ještě jedno referendum o přijetí Evropské ústavy. Vzhledem k tomu, že koaliční kabinet má od voličů mandát jenom pro vstup do "staré" Evropy, je volání po referendu zcela oprávněné, a jestliže já osobně řeknu za 17 dní ano - když dostředivé síle EU by se obtížně bránil i mnohem větší a ekonomicky silnější stát - říkám tím i ano druhému referendu - byť by bylo jenom bezpečnostní pojistkou proti tomu, co by se nakonec ani do Evropské ústavy nemuselo dostat. Jinak - se Špidlovou vládou ve Strakovce - hrozí, že v unijním pytli koupíme štrasburskou kočku.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku