Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 28.5.2003
Svátek má Vilém
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: 55 let českého Oskara
 >SPOLEČNOST: Národní IQ
 >ZAMYŠLENÍ: Co když řekneme Ne?
 >MROŽOVINY: Před 50 léty komunisté vykradli republiku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Oprava hypnózou
 >PSÍ PŘÍHODY: Počasí, že by psa nevyhnal
 >FEJETON: Výhled do Chamonix
 >EKONOMIKA: Další revize čísel ČSÚ
 >PRÁVO: Polepší se Senát?
 >VÝSTAVA: Rubikon staví most přes Rubikon
 >GLOSA: O neviditelných věcech
 >PENÍZE: Poradcům tiká budík
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >CHTIP: Sokrates a tři síta
 >LITERATURA: Místo v cirkuse

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
28.5. Král je nahý, a co má bejt?
(eff)

V Andersenově pohádce je to tak, že všichni lidi pozorují císařovu nahotu, ale nikdo se neodváží ani ceknout. Naopak - všichni chválí císařovy nové šaty. Až se najde malé dítě, které zvolá "král je nahý", a kouzlo zlomeno, všichni taky volají "král je nahý" a sám král, či císař, je napraven, jde do sebe a uzná svoji pošetilost.
V životě to chodí jinak.
Nahých císařů je všude plno, což o to. Záleží na tom, kde se špacírují, v diktatuře nebo v demokracii.
V diktatuře, kdyby se našlo dítě, které by zvolalo "král je nahý", rodič by mu nafackoval hubu a stejně by to někdo prásknul a dítě by už nikdy nesmělo studovat a rodiče by vyhodili z práce a museli by zametat nebo mýt výlohy (měkká diktatura), nebo by je popravili (pořádná diktatura).
V demokracii to chodí ještě jinak. Tam naopak všichni vidí, že je král nahý a křičí král je nahý, dokonce to křičí, i když král není docela nahý, jenže je každému jedno, co kdo křičí, a nejvíc jedno je to nahému císaři, je pyšný na své nové šaty. Čeká se na dobu, až se "vykrystalizuje politická vůle" - pak se to teprve císaři a jeho vypráskanému krejčímu spočítá i s úroky.
Jsem upřímně zvědav, kdy vykrystalizuje politická vůle k tomu, aby kupříkladu na Jana Kavana platil stejný metr, jako na každého jiného.
Z podezření ze spolupráce s tajnými službami se nevykroutil nikdy. Že prošel u soudu nic neznamená v zemi, kde například soudy už třináct let nechávají běžet estébáckého teroristu Minaříka, který prokazatelně chystal pumový útok na rozhlasovou stanici Svobodná Evropa. Tento člověk má po celou dobu nového režimu nepochopitelnou zelenou. Bylo mu dovoleno se obklopit lidmi Karla Srby (nepřekvapí nás, že je to předrevoluční i porevoluční "rozvědčík") a chválil ho coby "vzorného úředníka", v době kdy všechny děti už dávno křičely "král je nahý", pardon, "Srba krade". Že se v Kavanově trezoru našel záhadný pytel plný peněz taky už nikoho nepřekvapilo. A poslední čin tohoto muže? Manipulace s tajnými materiály. Vyhazov z ministerstva zahraničí vejde v platnost, až Kavanovi skončí funkční období v OSN. Proč? Aby mu ministerstvo mohlo platit letenky Praha New York.
Toto všichni vědí, píše se o tom denně v novinách, hovoří o tom politici, rozčilují se, prohlašují že "Kavan škodí zemi" a neděje se nic.
Není politická k tomu vůle.
Dozvíme se, komu Kavan vděčí za nepostižitelnost? Na odhalení této záhady, bojím se, nebude politická vůle nikdy.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku