Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 28.5.2003
Svátek má Vilém
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: 55 let českého Oskara
 >SPOLEČNOST: Národní IQ
 >ZAMYŠLENÍ: Co když řekneme Ne?
 >MROŽOVINY: Před 50 léty komunisté vykradli republiku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Oprava hypnózou
 >PSÍ PŘÍHODY: Počasí, že by psa nevyhnal
 >FEJETON: Výhled do Chamonix
 >EKONOMIKA: Další revize čísel ČSÚ
 >PRÁVO: Polepší se Senát?
 >VÝSTAVA: Rubikon staví most přes Rubikon
 >GLOSA: O neviditelných věcech
 >PENÍZE: Poradcům tiká budík
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >CHTIP: Sokrates a tři síta
 >LITERATURA: Místo v cirkuse

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
28.5. ZE ŽIVOTA: 55 let českého Oskara
Jan Hurych

Před nějakou dobou jsem viděl v televizi americký film. Pravda, to by nebylo nic neobvyklého, protože většina filmů v kanadské televizi je amerických. Ani to, že film byl z roku 1948, není nic tak vzrušujícího. A když vám řeknu, že ten film se jmenoval The Search - tedy něco jako hledání či pátrání - a že v hlavní roli byl Montgomery Clift, přesto si nemyslím, že by vás to moc zaujalo.

Ale co když vám povím, že malého hocha ve filmu hrál český chlapec Ivan Jandl a že za to dostal zlatého Oskara, prvního českého Oskara vůbec? Věřím, že o tom v Čechách stále ví jen poměrně málo lidí, i když jsem o tom našel detaily hned na několika stránkách na WEBu. Mám na mysli americký WEB, ne ten český, protože tam jsem nenašel zatím nějak mnoho, maximálně jednu nebo dvě řádky. Ale i na těch cizích stránkách byla zajímavá poznámka, něco jako: " Sorry! Nemáme žádná osobní data o Ivanu Jandlovi. "

Pravda, když v roce 1965 vyhrál Oskara film Obchod na korze, objevila se v českých novinách malá noticka o prvém Oskarovi a Ivanovi, a tak když opět později vyhrál Oskara český film Kolja, předpokládal jsem, že se někdo opět zmíní o Ivanovi a dá mu poctu, kterou si nepochybně zaslouží - koneckonců nebylo těch českých Oskarů zase tak mnoho. Bohužel se tak nestalo a to je opravdu škoda: bylo by bývalo zajímavé porovnat oba filmy: v obou jsou hlavní role právě ty dětské a v obou případech se jedná o chlapce, který ztratil svou rodinu . . .


Znal jsem Ivana osobně. Vyrůstali jsme oba na předměstí Prahy, zvaném Libeň a chodili jsme do stejné školy. Byl to křehký, pomenší chlapec, měl blond vlasy a hodně hrál šachy. A dobře. Byl členem Dismanova rozhlasového souboru a také hrál v několika rozhlasových hrách hlavní role. Tam ho našel režisér Fred Zinnemann pro tento film; prý mu ho doporučila operní pěvkyně Jarmila Novotná, členka Metropolitan opery, která také ve filmu hrála Ivanovu matku. Ivan mi také vyprávěl o tom, jak točili ten film v poválečném Švýcarsku. Neuměl ještě mnoho anglicky, ale Clift s ním měl trpělivost a dokonce se spolu skamarádili. Pamatoval si také, jaký dojem na něho, který vyrůstal za války, se všemi nedostatky potravy, udělala například skutečnost, že měli všude pro něj a ostatní herce dost jídla, dokonce i švýcarskou čokoládu.

Film Search je příběh českého chlapce Karla Malíka, který byl během války odtržen Němci od své rodiny. Americký voják Ralph Stevenson, kterého právě hraje Clift, pomáhá malému Karlovi najít jeho matku. Je to příběh jednoduchý, ale vůbec ne banální, díky výborným hereckým výkonům obou herců. Montgomery Clift dostal Oskara za hereckou roli a Fred Zinnemann za režii. Ani Ivan nepřišel zkrátka, cituji z výsledků uveřejněných na WEBu:

"Čestné a jiné ceny: Ivanovi Jandlovi, za vynikající dětský herecký výkon roku 1948, jako Karel Malík ve filmu Search - miniaturní sošku Oskara."

Pamatuji si ještě, jak se mi Ivan zmínil, že nějací tajní páni na českých hranicích - ovšem v civilu - kapali Oskarovi na hlavu kyselinu, aby viděli, je-li soška skutečně ze zlata. Bylo to už totiž po komunistickém puči a zatímco ve filmu všechno neštěstí Karla Malíka skončilo happyendem, utrpení jeho představitele, malého Ivana Jandla teprve začínalo. Vyrovnalo se dokonce tomu ve filmu a možná ho místy i překonalo.

Samotný příběh, který se ve filmu odehrává, by sotva mohl dát komunistům záminku k cenzůře a přesto byl film celých čtyřicet let na indexu. Proto jsem ten film také poprvé uviděl až v Kanadě. Ivanův jediný "zločin" byl v tom, že to byl film americký a on v něm hrál. Snad i to, že dostal cenu od "kapitalistů", mu také hodně přitížilo. Pořád byl nějak pronásledován; slyšel jsem, že musel opustit školu; dokonce pracoval v nějakém lomu a léta diskriminace ho připravila o možnost vyvíjet jeho slibný herecký talent. Po roce 1968 jsem slyšel, že opět pracoval v českém rozhlase, ale pak prý zase musel do výroby a nakonec se mi ztratil úplně. Když jsem o něm před pěti lety zveřejnil článek v Neviditelném Psovi, poprvé jsem se také dozvěděl, že Ivan v roce 1987 zemřel, zapomenut všemi. Bylo mu tehdy padesát let . . .Poznámka: Můj článek vyšel později také anglicky v netovém časopise Hurontárie a nedávno se mi přihlásil jeden čtenář z Ameriky, který po mně žádal víc informací - ten film tam totiž ještě občas dávají v televizi. Nemohl jsem mu bohužel vyhovět, ale souhlasil jsem s ním, že by se na hollywoodských stránkách s Oskary měl objevit alespoň Ivanův krátký životopis. Rád bych jim ho poslal, ale marně jsem se snažil najít nějaké Ivanovy příbuzné či jiné zdroje informace. Proto bych se rád obrátil na čtenáře, zda by mi nějakou referenci nemohli laskavě poskytnout.
Moje adresa je: hurychj@tnt21.com Děkuji Vám.


Další články tohoto autora:
Jan Hurych

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku