Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 29.5.2003
Svátek má Maxmilián
  Výběr z vydání
 >KOSMONAUTIKA: Proč byl Sojuz mimo?
 >MOTOCYKLY: Veteráni na Můstku aneb Čechie - Böhmerland
 >TECHNOMÓDA: Elektrické blondýnky i svalovci
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vyhoštěný host Ransdorf
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Můj život s rýmou
 >PSÍ PŘÍHODY: Spiritistický stolek
 >ZAJÍMAVOST: O majonéze a tatarské omáčce
 >FEJETON: Hranice porozumění
 >NÁZOR: Spravedlnost je základem státu
 >PENÍZE: Mávnete rukou nad 10 000 korunami?
 >POSTŘEH: O klíčích
 >NÁZOR: Hlas z Úřadu vlády
 >Chtějí vůbec uživatelé v ČR levnější Internet?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >CHTIP: Vážená pojišťovno

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
29.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vyhoštěný host Ransdorf
Jan Kovanic

Ransdorf cestou do Astorie takhle nešel.

Podle zprávy ČTK byl místopředseda ÚV KSČM a poslanec PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc., vyhozen z hospody. Incident se nestal někde v ladovské krčmě, ale v nóbl newyorské Astorii, totiž na zahradě krajanské restaurace Bohemian Hall. Co se Čechům v Americe nelíbilo na mysliteli, vědci a historikovi Ransdorfovi? To, že je komunista.

Ale komunisté jsou přece legální a oblíbenou českou politickou stranou. Soudruh doktor by si měl někde stěžovat na porušování svých lidských práv. Až k tomu soudu půjde, snad si vzpomene na svoje slova, která pronesl na mezinárodní konferenci, kterou svolala KSČM vloni v listopadu k "aktuálním otázkám architektury evropské bezpečnosti" a jež měla za cíl "aktivizovat mírové hnutí na evropském kontinentě". Mohu mu je připomenout, pokud je už zapomněl:

"Útoky z 11. září 2001 byly zaměřeny primárně nikoli proti lidem, ale proti symbolům, tak aby byl nastartován proces rozkladů společností, v nichž symboly hrají klíčovou roli v ekonomice i v celkové soudržnosti." Tedy teroristé nechtěli zabít co nejvíc lidí, chtěli pouze přivodit rozklad USA. To by mohlo Američany zajímat.

Zmiňovaná konference se snažila sjednotit všechny "mezinárodní pokrokové síly", které jako největší překážku v cestě za svým vítězstvím vidí NATO. K tomu s. Ransdorf navrhoval: "Levice v situaci pozičního boje musí využívat vnitřních rozporů Aliance k tomu, aby prosazovala svůj minimální program: oslabení vojenské a posílení politické složky Aliance tak, aby se přiblížila možnostem přeměny v systém kolektivní bezpečnosti. Musíme přemýšlet zcela objektivně o tom, jaké možnosti dává současné rozšiřování paktu. Což nenapsal Mistr Sun v knize O umění válečném, že největší umění vojevůdce - a dodal bych i politika - je porazit protivníka jeho vlastníma rukama? Jinak řečeno, obratným posunováním jeho vlastních kroků. K tomu bych nám všem přál odvahu i fantazii."

Ano, soudruhovi Ransdorfovi by se líbilo, kdyby se jeho protivník NATO změnilo na předváděčku politických manekýnů. Pak by pokrokové síly Evropy i světa, komunisté, ale i trockisté, anarchisté, revoluční mládež, lidé kteří bojují proti americkému imperialismu v Palestině, Kolumbii i na Filipínách, mohli najít společnou oblast svých zájmů - zničit NATO jako nástroj agrese a celosvětového útlaku. Což též na oné konferenci zaznělo z úst mezinárodních delegátů.

To ovšem sám Ransdorf neříkal. Ten se spokojil s frázemi typu "dobrodružná politika států NATO na Balkáně; Aliance je převodní pákou pro vlastní, ryze americké zájmy" a podobně.

Tohle všechno naši krajané asi nevědí. Jim stačí, že je Ransdorf komunista. Tak ho vyhodili z hospody. Znalec, velký žák a propagátor Karla Marxe, byv takto potupen, přešel v poklidu do sousední krajanské Zlaté Prahy.

Myslím, že jediný způsob, jak zabránit, aby člen organizace, která se v minulosti podílela na masovém porušování lidských práv, nemohl opruzovat v žádné americké hospodě je, aby byl vyhoštěn z USA. A žádný český komunistický hodnostář by už v budoucnosti neměl dostat americké vízum!

Psáno pro Hospodářské noviny, kde vyšlo dne 28. května 2003,
na NP uveřejněno se souhlasem redakce HN

(Bez těch fotek, které jsem si stáhl z EkoListu)

Pan doktor si nechal zatím transparenty doma.Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku