Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 30.5.2003
Svátek má Ferdinand
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Justicia est regnorum fundamentum
 >POOHLÉDNUTÍ: Paměti velikánů i malikánů
 >TORTUROMÓDA: Chceš-li módu nosit...
 >PRAHA: Metronom na Letné a Evropská unie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kdo koho zastřelil
 >PSÍ PŘÍHODY: Zatracený čoklové
 >KOMENTÁŘ: Nenažranost aneb Osa zla v akci
 >SVĚT: Kanada dekriminalizuje marihuanu
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Stáří vpřed
 >CHTIP: Dříve narozeným
 >CHTIP: Židovské moudrosti
 >KOSMONAUTIKA: Proč byl Sojuz mimo?
 >MOTOCYKLY: Veteráni na Můstku aneb Čechie - Böhmerland
 >TECHNOMÓDA: Elektrické blondýnky i svalovci
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vyhoštěný host Ransdorf

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
30.5. TORTUROMÓDA: Chceš-li módu nosit...
JITA Splítková

...musíš něco zkusit. Je taková dětinská říkačka. Dětinská, ale pravdivá. Co bolesti člověk vytrpí například v módních botkách (popravdě řečeno místo člověk by se slušelo přiznat barvu a napsat: co bolesti žena vytrpí v módních botičkách na podpatku).
V některém případě se utrpení kvůli módě netýká jen žen. Tím případem je piercing (propichování). Propíchnout lze kteroukoliv tělní část a pak do takto vzniklé skulinky vetknout předmět podobný náušnici, je možno rovněž po celém těle. Největší výskyt piercingu je v uších, v obličeji, v obočí, v nose, ve rtu... potom v puse se propichuje jazyk... tím to nekončí propichují se prsní bradavky, vagíny a penisy.
Vypadá to spíše jako důmyslné mučeníčko, než módní doplněk, za který mistru "pírsinkáři" musíte zaplatit patřičný peníz (ono i katu se vlastně platilo, aby odsouzence setnul nebo upálil humánně - co nejméně bolestivě). Kdyby to jen bolelo, kdo je masochista ať se ukájí, ale ono piercing na nesprávném místě může nositeli prý pěkně zdravotně zavařit.
The British Dental Journal v čísle 194 http://www.nature.com/bdj/journal/v194/n10/index.html Varuje před piercingem jazyku. Tento článek byl napsán po konkrétní události - případu britské dívky, které se tímto módním zákrokem dostala do jazyku infekce a když jí naběhl, že se dusila, musela urychleně jít na operační vyjmutí jazykové náušničky. Vše dopadlo dobře, jak doktoři píší - protentokrát.
Ve výše uvedeném časopise lékaři upozorňují, že piercing jazyku se může stát příčinou (rankou snáze vniknou viry) např. hepatitidy, herpes viru, plísňových onemocnění v ústech... i vést až k exitu (otrava krve...).

A dentisté poukazují na to, že kovový předmět v ústech může vést ke zlomení zubu nebo vytržení nervových zakončení v ústní dutině.

Tomuto všemu oponují piercing studia a jejich odborníci. Podle nich, když jsou při tvorbě takovéto ozdoby zachována pravidla hygieny - řádně vyvařené potřebné nástroje, rukavice na rukou mistra piercingu a ten ví jak a kde správně může žadateli proklát jazyk, nemůže se vůbec nic stát.


Já osobně nesnáším i prstýnky na rukou, takže se vymyká mým představám, jak se asi musí cítit člověk s piercingem v hubě (i jinde). Podle mě je to vlastně drsný hrdina, ale i masochista. A kdo má pravdu lékaři nebo piercing studia? Asi to tak zdravotně závažné nebude - neuvádí se více naběhlých jazyků, jak ten oné Angličanky - ovšem to také nic neznamená (co je statistika nám v reálu předvádí náš statistický úřad).
Když se to nositelům libí, tak se jim to líbí... jejich věc. Někdo si může myslet, že to není jejich problém. Řekla bych, že v tomto případě, je to opravdu jen jejich osobní až intimní záležitost - propichují svoje, ne cizí těla. Na druhou stranu je zde hrozba koronaviru způsobujícího SARS.

Universum vědecká sekce Neviditelného psa


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku