Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.6.2003
Svátek má Jarmil
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Rostoucí moc šíitů
 >TÉMA: Otevřený dopis k problematice interpretace příčin zaplavení metra.
 >POLITIKA: Langer a Říman by měli opustit stínovou vládu ODS
 >TÉMA: Krást ve velkém se v ČR vyplatí.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Návrat přísné ženské osoby
 >PSÍ PŘÍHODY: Důkaz lineárního myšlení
 >UNIE: Varianta evropské ústavy vypracované Konventem
 >SVĚT: Světlé okamžiky
 >A digitální linku ISDN ještě nemají!!??
 >GLOSA: Pokrytectví a Harvardské fondy
 >NÁZOR: Irský magor aneb co je to pravda a co je to lež?
 >NÁZOR: Prima tajný plán nebo náhoda.
 >ÚVAHA: Drolící se zeď
 >NÁZOR: Policie se chovala velmi nekorektně
 >PENÍZE: Kdo si počká, ten se dočká

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
2.6. A digitální linku ISDN ještě nemají!!??
Filip Rejlek ()

A digitální linku ISDN ještě nemají!!??

Tato slova zaznívají poslední dobou často z naší televizní obrazovky. Mají totiž za úkol zpravit diváka o tom, jak moc jsou české telekomunikace vyspělé. Rovněž tak by neměl divák zapomenout, že Český Telecom je ve své technologické vyspělosti už tak daleko, že dokázal nabídnout svým zákazníkům (kterými jsou nutně téměř všichni) ISDN, digitální linku, která už je dnes v Evropě jen velmi a zastaralou možností, jak se připojit k internetu. Reklama nás tedy přivádí do světa přeplněného krásnou realitou, která celkovou úroveň služeb překládá do lehce srozumitelného sdělení: náš produkt je nejlepší (hlavně jediný na trhu), proto pořiďte si jej, vždyť se bez nás neobejdete!

Plánovaný trh?!

Je zoufalstvím, že v 21. století máme po způsobu minulého režimu plánovaný telekomunikační trh, že musí zasahovat regulátor, aby po více než roce své neaktivity reguloval plánovaný trh. Možná by se Vám mohlo zdát slovní spojení plánovaný trh poněkud drsné a neadekvátní, pak jste ovšem stejně naivní, jako jsem býval i já, než jsem měl možnost poznat praktiky jednání našeho plánovače telekoumunikačního trhu.

To, že přístup Českého Telecomu ke svým zákazníkům silně připomíná svou žluklostí praktiky již velmi dávno obvyklé, ocenila lidová tvořivost velikou přehlídkou různých, ať už méně či více na pravdě se zakládajícími přezdívkami tohoto monopolu. V mnoha diskuzích se tak setkáváme s označením jako 'Telekomunisti', 'Telekobluda' či 'Telekomančové'. Kdo je cílem tohoto označování jistě není třeba vysvětlovat.

Rok jsme se snažili situaci změnit. Dosáhli jsme zajímavých, avšak poněkud Sísifovských výsledků. Naše snaha nevyšla naprázdno, ale výsledky, které se dostavily jsou vizitkou zoufalosti našich telekomunikací. Stáli jsme u zrodu mnoha zajímavých myšlenek, například i vynikající myšlenky založení fóra uživatelů internetu. Tato myšlenka byla podporována Českým Telecomem, který na základě usnesení členů tohoto fóra chtěl upravovat nebo vytvářet svoji (nejen) internetovou nabídku. Avšak i tato myšlenka obkvetla rzí, kterou je samotný Telecom prorezlý. Navíc jsme ani nepočítali s naší vlastní naivitou, která vedla k jednomu poznatku - chce to reklamu. Rozdat si mediální bitvu je sice lehká záležitost (máte-li dost argumentů), avšak chybí vám k ní jediné - jako obvykle dostatek peněz.

Důsledkem naší finanční stránky, která je diametrálně odlišná od Č. Telecomu si i nadále musíme nechat vymývat mozek našimi a za naše peníze koupenými přístroji díváním se na slogany právě typu 'A digitální linku ISDN ještě nemají?!'. Musíme si i nadále nechat vštěpovat, že nemáme-li ten supervynález od Telecomu, měli bychom okamžitě vylézt z naší rodinné jeskyně (přestat se smát) a co nejrychleji si ISDN pořídit? Jak se zdá, jsme na marketingové výdaje Telecomu krátcí. K čemu je totiž opravdu svědomitě postavené fórum složené z lidí, kteří zdarma investují svoji snahu do rozvoje internetu u nás, když jej potom Telecom ignoruje, jako by nikdy nevzniklo? K čemu je přítomnost zástupce Telecomu, když všechny výroky neguje a pouze zdůvodňuje, proč něco nelze udělat? Bohužel, i zde se projevuje, že reklama hýbe světem. Ostatně jen díky podpoře několika málo médií se nám podařilo získat již více než deset tisíc podpisů pod naši petici. Ale i ta potřebuje medializaci.

Bez ISDN ani krok

Potvrdily se i naše předpoklady - množství ISDN modemů na skladech Č.Telecomu má za následky salvy smíchu zkušených internetových uživatelů po zhlédnutí reklam typu "A ISDN linku ještě nemají!!!". Špatný marketingový tah na trhu má obyčejně za následek okamžitou nápravu strategie, ale proč by se Telecom snažil? Vždyť jako monopolní operátor vlastnící veškeré telekomunikační sítě nemá žádnou potřebu. Nehledě ani na fakt, že se, i po dvanácti letech od návratu kapitalismu, stále jedná o státní podnik!!! Ačkoli v jiných vyspělých státech Evropy by se jednalo o jistě úspěšnou komedii fantasmagorického rázu, v ČR jsme si již a podobné příběhy dávno zvykli.

Proto nám bohužel zbývá zase jen to lehké cukání koutků když slyšíme, že bez digitální superlinky ISDN se neobejde žádná moderní domácnost, natož pak firma. Naše snahy bojovat se státním kolosem a vůbec dění okolo internetového paušálu můžete sledovat na stránkách sdružení Internet pro všechny na adrese http://www.internetprovsechny.cz .


Autor je členem sdružení Internet pro vsechny
Další články tohoto autora:
Filip Rejlek ()

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku