Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.6.2003
Svátek má Tamara
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Český televizní sen
 >POLITIKA: Reforma veřejných financí začne už letos
 >ŠAMANŮV DOKUMENT: Toto NE není NE
 >HUDBA A ZVUK: Bedřich Smetana aneb jací jsme také byli
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V nelehké roli soudce Šalamouna
 >PRÁVO: Podivíni z finančních úřadů
 >ARCHITEKTURA: Frankfurt - město nejvyšších evropských mrakodrapů
 >EKONOMIKA: Stabilní růst na světových akciových trzích
 >POLITIKA: Evropská utopie
 >NÁZOR: Referendum o vstupu do EU.
 >NÁZOR: Ministr v útulku
 >GLOSA: Zamyšlení nad zlevněním vlaku z Prahy do Brna.
 >SARS: Až se stane neštěstí...
 >PENÍZE: Nové pravomoci komisařů aneb kozel zahradníkem
 >SVĚT: Rostoucí moc šíitů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
3.6. Tatáž kaluž špíny
(nov)

Někdy v zimě 1970/71 jsem by postaven před prověrkovou komisi THP, která měla přezkoumat, jak jsem se choval při vstupu sovětských vojsk a co si o této internacionální pomoci myslím. Obdržel jsem spoustu hloupých a přitom ponižujících a nenávistných otázek týkajících se nikoli toho, co jsem udělal nebo neudělal, ale snažících se vysondovat to, co je výsostně soukromou doménou každého člověka - jeho myšlenky.

Na tento nechutný výslech jsem si okamžitě vzpomněl, když jsem si v tisku přečetl noticku o policejním výslechu moderátorky Bobošíkové z TV Nova, kterou nějaká paní obvinila z šíření poplašných zpráv a hanobení rasy a národa. Podle udavačky se měla ve svých pořadech trestné činnosti dopustit tvrzením, že se KDU-ČSL spojuje se sudeťáky a že připravuje restituce církevního majetku. Při šestihodinovém výslechu pak musela obviněná odpovídat na otázky, jak svá tvrzení myslela, proč v pořadech formulovala otázky, jak je formulovala, a pod.

Bez ohledu na její politické postoje a její styl práce - o němž si leckdo myslí, že je špatný, když svým moderováním "nezávislý" politicky diskusní pořad degradovala na tribunu, z níž nepokrytě hájí úzké zájmy svého zaměstnavatele - vyslýchat paní Bobošíkovou kvůli tomu, co si jenom myslí a nikoli kvůli tomu, co koná, je nepřípustnou obludností, totalitní kaluží špíny, která v Česku roku 2003 nemá co dělat. Kdyby kupříkladu některý stranický sekretariát KDU-ČSL přepadli skinové a tvrdili, že je navedly pořady paní Bobošíkové, bylo by vyšetřování na místě, ale takto jsme jenom svědky předlistopadového déja vu.
A nic na tom nemění skutečnost, že to byla právě ona, která pamětníkům připravila obdobné déja vu v podobě vysílání své "Bobovize". Když jsem si na Štědrý den 2000 pustil televizní zprávy, měl jsem pocit, že jsem se propadl o dvacet let do minulosti, zpět do normalizačního marastu. A tato konkrétní kaluž špíny, nikoli propagandistické řeči o svobodě slova "vzbouřenců" z Kavek, mne pak přivedly na Václavák a dnes mě tatáž kaluž špíny nutí napsat tento úvodník.

I když je to v podstatě pravda, bylo by krátkozraké škodolibě soudit, že paní Bobošíková schází tím, čím sama zacházela, že na ni vycákla špína z kaluže, k jejímuž rozmíchání přispěla. Neboť pokud nebude trestní řízení okamžitě zastaveno jako bezdůvodné, jiný udavač může z téže kaluže hodit špínou po komkoli. Útok na svobodu slova a myšlení paní Bobošíkové, ať už její postoj vnímáme jakkoli, není jen nepřípustnou kriminalizací novináře, ale útokem na svobodu slova a myšlení každého občana.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku