Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 5.6.2003
Svátek má Dobroslav
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Emoce, komplexy a kompatibilní českoněmecká minulost
 >LIDŠTINY: Marjánko, vysmátá má!
 >PRÁVO: Tiskové prohlášení Jany Bobošíkové
 >POLITIKA: Tvrdý měkký muž
 >RODINA A PŘÁTELÉ: U nás se vaří, ba vyvařuje!
 >PSÍ PŘÍHODY: Neobvyklé setkání
 >EKOLOGIE: Populační strategie kůrovce a kalamita devadesátých let v Šumavském parku.
 >NÁZOR: Petr Mareš jde na -trávu- s rozumem
 >ŽIVOT: Práce pro republiku
 >POVÍDKA: Tichý Američan
 >FEJETON: Balení řetězů
 >PENÍZE: Bitva o penze začíná
 >POSTŘEH: O výpravčím
 >GLOSA: Jak se do lesa volá…
 >UNIE: Citáty ze záhrobí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
5.6. LIDŠTINY: Marjánko, vysmátá má!
JITA Splítková

 

Jsou témata, která se neustále omílají a přetřásají v médiích i v hospodách, ale neomelou se a žijí dál, jsou nesmrtelná. Fráze: Není vůle k jejich řešení, se stává pravdou. Stačí pak jen vyřknout slůvko a líce rudnou adrenalin vchází do krve a konkrétní návrhy, co s tím, jsou v nekonečnu.

Jedním z takovýchto hádkových témat jsou drogy a specielně z toho marihuana neboli tráva, marjánka, bhang, kif, ganja … Tábor milovníků (v mnohém případě i kuřáků ) či jen prostřednictvím souhlasu s legalizací této rostlinné drogy majících iluzi nonkonformity a těch co z různých důvodů nemají tuto potřebu huntovat si zdraví nebo jsou z principu proti drogám (existují další důvody jako konzervatizmus dotyčné osoby ke všemu vybočujícímu), tak tyto dva tábory se vzájemně osočují z nedomykavosti nervových synapsí . Mezi časem vzájemných urážek vykřikují, že jako tráva je super a její kuřba je zdraví neškodná ba prospěšná… že marihuana je metla lidstva, rostlina pekelná, ničící zdraví i osobnost jejich konzumentů (tráva se i jí).

Pozorovatel na to kouká a neví, na čem je. Jak se to tedy má s dekorativně vypadající rostlinou pojmenovanou konopí ?

Za prvé by se měla rostlina konopí seté Cannabis sativa oddělit od drogy marihuany a hašiše. Jako droga je z několika druhů vhodná jen Cannabis indica a to ještě jen samičí rostliny a z nich se používají palice květů s okvětními listy, které se drtí a zbavují semínek - mělo by se tedy v diskusích i zákonech vždy oddělovat konopí od drog z něj získávaných.

Konopí patří k nejstarším kulturním, čili člověkem záměrně pěstovaným, rostlinám a jeho průmyslové využití je opravdu univerzální a to na : lana, textili, papír,… z olejů lze vyrábět barvy, laky a fermež, z uhlovodíků plasty – v roce 1937 sestrojil Henry Ford automobil ze 70% z plastické hmoty z konopných polymerů a poháněl jej energií získanou z (konopné) biomasy, je možno je použít i jako stavební izolaci…olejninu (ze semínek – je to známý ptačí zob)…

Konopí je léčivé (každý lék je zneužitelný) –léčebnou látkou, ale zároveň stěžejní psychoaktivní složkou je tetrahydrokannabinol (THC). Prozatímní vědecké výzkumy naznačují, či dokazují , že THC by mohlo mít příznivý vliv při léčení astmatu, Parkinsonovy choroby, epilepsie, anorexie , zeleného zákalu, poruch pohybového ústrojí, ochrnutí, depresí…

To jsme hovořili o rostlině Cannabis sativa. Marihuana a hašiš se ke konopí mají zrovna tak jako opium k máku (přeci kvůli droze nezakážeme makové buchty a na pěstitele máku na buchty nenecháme vtrhnout zvláštní oddíl). Dále se věnujme jen při o drogu marihuanu (o hašiši jako droze moc lidí nepochybuje):

Joint je vlastně cigareta a v tomto případě zrovna jako tabáková cigareta její kouř obsahuje rakovinotvorné látky (ve větším množství než tabák) a tedy škodí hlavně plicím, jícnu, hrtanu, jazyku… to je neoddiskutovatelný fakt (zastánci říkají, že kuřák jointů jich nevykouří tolik, co kuřák tabáku cigaret)

Jaký je vliv při dlouhodobém používání marihuany na mozek? Zde se slovutní mistři páni magistři ve svých závěrech rozcházejí. (Podle toho ke kterému táboru patří?). Dovolím si citovat z BBC:

Je stále zjevnější, že kouření konopí je zodpovědné za duševní problémy mnoha lidí. U pravidelných kuřáků konopí byl zaznamenán rostoucí počet onemocnění schizofrenií, informuje BBC s odvoláním na profesora Johna Henryho z toxikologického oddělení londýnské nemocnice St. Mary´s. Toto vysvětlení je podle profesora pravděpodobnější než tvrzení opačné, které říká, že pacienti náchylní k mentálnímu onemocnění mají větší sklon k užívání drogy.

"Vlády různě varují proti škodlivým účinkům tabáku, ale o škodlivosti konopí se nezmiňují. Lidé, kteří kouří marihuanu by přitom měli vědět, že má stejně škodlivé účinky pro tělo jako tabák a daleko horší důsledky pro mysl," uvedl pro BBC John Henry.

Opačný názor zastává britské středisko informací o účincích drog Drugscope, které tvrdí, že souvislost mezi dlouhodobými zdravotními následky konzumace konopí není zdaleka vyjasněná. Podle nich počet konzumentů marihuany stále roste a počet případů schizofrenie ne. To podle nich svědčí o tom, že konopí není na vině. Sdružení Drugscope však připouští, že kouření marihuany může uspíšit objevení příznaků schizofrenie u lidí, kteří k ní mají vrozené dispozice. (BBC)

Také se uvádí se že kouření marihuany způsobuje poruchy krátkodobé paměti a sníženou plodnost , což se podle vědeckých studií zdá velice pravděpodobné ( je to obsáhlejší téma, takže o tom někdy příště).

Argumentace zastánců drogy, že tabák a alkohol jsou volně v prodeji a také jsou to drogy nejsou udržitelné – každá z těchto drog působí na jinou část mozku a jelikož jsou to zcela odlišné chemikálie, mají i jinou působnost ve spojení se s “chemii mozku”.

Argumenty pro ní a argumenty proti ní zaplňují už knih a webových stránek a nic se neděje.

Na středeční tiskové konferenci v Českých Budějovicích (4.6.03) ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous řekl: Předkladatelé novely trestního zákona o drogách lidem lžou… veškeré argumenty předkladatelů i příznivců novely, která by měla odkriminalizovat drobné pěstitele marihuany, nepravdivé a neodpovídají nejnovějším výzkumům…Jsem rozhořčen tím, jak předkladatelé a jejich neoficiální mluvčí vedoucí Drop Inu Ivan Douda lidi obelhávají, když tvrdí, že marihuana ve srovnání s alkoholem a cigaretami je stejně, nebo dokonce méně nebezpečná…"

Dále uvedl, že Česká republika právě prožívá drogový boom a vládní protidrogová rada chce v této chvíli zrušit novelou několikaletou práci, kterou Národní protidrogová centrála vykonala. (Novelu trestního zákona předkládá za vládní protidrogovou radu vicepremiér Petr Mareš US - DEU).

 

Což takovéto řešení: Legalizovat všechny drogy a stát by je měl vyrábět a prodávat ( ty zisky! A narkomafie by ostrouhaly). Na druhou stranu ředitelé škol a zaměstnavatelé by měli mít právo kdykoli zadat test na drogy z moči žáků, zaměstnanců a při určitých hodnotách vykázat dotyčného na určitou dobu ze školy, ze zaměstnání. Toto právo by měl mít i ošetřující lékař – narkomani by si svoji léčbu hradili sami (jen některé zákroky by byly hrazeny pojišťovnou – pokud by si ji platili). Že narkomani nemají peníze? Vše (léčbu, pobyt v nemocnici, po léčbě na ubytovně) by uhradily veřejně prospěšnými pracemi pro město nebo stát. Namítáte, že se jedná o otročinu, nehumánnost vůči závislým? A co s těmi, co by už dělat prostě nebyli schopní? Nu, co. Každý by si svobodně a volně zvolil svůj osud (samozřejmě, že by se každému měly dostat pravdivé a seriózní a ničím nezkreslené informace) a stará moudrost praví – každý je strůjcem svého štěstí. Za svobodu fetovat, by měli být osvobozeni od všeho i pomoci. Také ve spojení s touto volností by se museli zpřísnit tresty za krádeže, loupeže, vraždy…

Návrh tu je…vážení… jedna, dva , tři… pusťte se do toho :-).

 

 

 

Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku