Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 5.6.2003
Svátek má Dobroslav
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Emoce, komplexy a kompatibilní českoněmecká minulost
 >LIDŠTINY: Marjánko, vysmátá má!
 >PRÁVO: Tiskové prohlášení Jany Bobošíkové
 >POLITIKA: Tvrdý měkký muž
 >RODINA A PŘÁTELÉ: U nás se vaří, ba vyvařuje!
 >PSÍ PŘÍHODY: Neobvyklé setkání
 >EKOLOGIE: Populační strategie kůrovce a kalamita devadesátých let v Šumavském parku.
 >NÁZOR: Petr Mareš jde na -trávu- s rozumem
 >ŽIVOT: Práce pro republiku
 >POVÍDKA: Tichý Američan
 >FEJETON: Balení řetězů
 >PENÍZE: Bitva o penze začíná
 >POSTŘEH: O výpravčím
 >GLOSA: Jak se do lesa volá…
 >UNIE: Citáty ze záhrobí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
5.6. PRÁVO: Tiskové prohlášení Jany Bobošíkové
Jana Bobošíková

Dnes (4.6.) byla v tisku zveřejněna informace Městského státního zastupitelství v Praze, které tvrdí, že v kauze trestního oznámení pro podezření z pomluvy, šíření poplašné zprávy a hanobení skupiny obyvatel vystupuji pouze jako svědek.

K tomu uvádím následující

Policie mě předvolala k podání vysvětlení na základě na mě podaného trestního oznámení. Trestní oznámení přitom bylo podáno 4. 6. 2002, tedy před rokem. Před zahájením mého výslechu nebylo trestní oznámení vůči mně odloženo jako nedůvodné. Policejní rada několikrát zdůraznil při předvolání, před výslechem i v jeho průběhu, že mě vyslýchá jako podezřelou ze spáchání uvedených trestných činů v souvislosti s podaným trestním oznámením vůči mé osobě, a že prověřuje skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že jsem spáchala uvedené trestné činy. Informoval mě, že v případě prokázání těchto trestných činů mi hrozí až dva roky odnětí svobody nepodmíněně, protože jsem podezřelá, že jsem se uvedených trestných činů dopustila prostřednictvím sdělovacích prostředků. Poučil mě, že celou věc zatím nemám zveřejňovat, protože pak by soud mohl vydat předběžné opatření, kterým by mi zakázal novinářskou práci. Jak vyplývá i ze záznamu o podaném vysvětlení, kladl mi otázky, z jejichž formulací je nepochybné, že jsem podezřelá a svými odpověďmi jsem musela toto podezření vyvracet. Po skončení šestihodinového výslechu mi předal záznam o podaném vysvětlení, trestní oznámení a přepisy Sedmiček, které mají být podle trestního oznámení důkazním materiálem proti mně. Jako osobě podezřelé mi pak vyšetřovatel předložil k nahlédnutí vyšetřovací spis. Pokud bych byla pouze svědkem, jak tvrdí Městské státní zastupitelství, nemohla by mně a mému advokátovi policie umožnit nahlédnout do vyšetřovacího spisu, což se stalo.

Proti informaci Městského státního zastupitelství, že jsem byla vyslýchána jako svědek se proto důrazně ohrazuji. Považuji to za pokus zpochybnit má slova, a tak poškodit mou dosavadní práci novinářky i profesionální a lidskou čest. Jsem udivena i tím, že státní zastupitelství pro Prahu 5 sdělilo tisku jméno osoby, která na mě trestní oznámení podala. V trestním oznámení, které mi policie předala, je výslovně uvedena prosba podavatelky, aby její jméno nebylo vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu nikomu poskytováno. Narozdíl od státního zastupitelství jsem její přání respektovala.

Znovu opakuji, že respektuji právo kohokoliv podat trestní oznámení. Respektuji povinnost policie se jím zabývat. Co ale odmítám je zastrašování, lhaní a nezákonné postupy orgánů činných v trestním řízení.

Má slova je připraven kdykoliv potvrdit a vysvětlit advokát JUDr. František Listík, tel. 603/429144.

Záznam o podaném vysvětlení, záznam o nahlédnutí do spisu, trestní oznámení a protokol o něm na požádání poskytne má asistentka Tereza Vozábová, tel: 606/637556

Jana Bobošíková, tel. 602/643696

Praha 4. 6. 2003


Další články tohoto autora:
Jana Bobošíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku