Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 5.6.2003
Svátek má Dobroslav
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Emoce, komplexy a kompatibilní českoněmecká minulost
 >LIDŠTINY: Marjánko, vysmátá má!
 >PRÁVO: Tiskové prohlášení Jany Bobošíkové
 >POLITIKA: Tvrdý měkký muž
 >RODINA A PŘÁTELÉ: U nás se vaří, ba vyvařuje!
 >PSÍ PŘÍHODY: Neobvyklé setkání
 >EKOLOGIE: Populační strategie kůrovce a kalamita devadesátých let v Šumavském parku.
 >NÁZOR: Petr Mareš jde na -trávu- s rozumem
 >ŽIVOT: Práce pro republiku
 >POVÍDKA: Tichý Američan
 >FEJETON: Balení řetězů
 >PENÍZE: Bitva o penze začíná
 >POSTŘEH: O výpravčím
 >GLOSA: Jak se do lesa volá…
 >UNIE: Citáty ze záhrobí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Drogy  
 
5.6. NÁZOR: Petr Mareš jde na -trávu- s rozumem
Tomáš Krejča

Místopředseda vlády Petr Mareš přišel s dobrým nápadem – po dlouhé době „temna“ drobných uživatelů „konopných produktů“ navrhuje rozdělení drog do třech typů. Podstatou návrhu je zmenšení postihu kuřáků marihuany či hašiše a na straně druhé zvýšení represí u tvrdých drog.

Zákon o drogách by tak konečně nabyl rozumných tvarů. V zásadě se nic moc měnit nebude. Málokdy policisté kontrolují občany sedící na lavičkách, zda kouří balený tabák či marihuanu. Pokud nejste dealer stojící hodiny na Národní třídě sedm dní v týdnu, balíček trávy bude ve vaší kapse asi ve stejném bezpečí jako dřív.

Nejdůležitějším aspektem je ale rozum, který by přišel do této oblasti. Novela zákona nevyhovuje žádným extrémním názorům – na jedné straně uživatelé a na opačném pólu zarytí odpůrci nemohou být spokojeni. Pro situaci, kdy marihuana je legální, naše společnost ještě zralá není a otázkou je, zda vůbec někdy bude. Oproti tomu slepě trestat cokoliv s puncem „návykové“ či „omamná látka“ (o tom, zda jsou tato označení správná, se raději bavit nebudeme) je také krátkozraké. Problém tkví v úzké hranici mezi „přípustnými“ návykovými látkami a těmi zákonem „nepřípustnými“ a pak v propastném rozdílu mezi měkkými a tvrdými drogami. Toto dělení je faktem, který bohužel ti zarytí neuznávají.

Pokud někdo bude mít chuť si kazit SVÉ zdraví, bude si moci pěstovat na zahrádce pár těch kytiček. Tratit na tom budou akorát dealeři. A to není špatné.


Další články tohoto autora:
Tomáš Krejča

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku