Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 6.6.2003
Svátek má Norbert
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Irena Válová z Media Observatory vyslýchána, odmítla vypovídat
 >REAKCE: Zpověď podivína
 >POLITIKA: Klausových prvních sto prezidentských dnů
 >GLOSA: Pojďme k referendu.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ireně se líbí na úřadech
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se patří otrávený pes
 >POVÍDKA: Most odnikud nikam
 >FEJETON: Krásné množství
 >EXOTIKA: Pohádka o bludičce Jasmíně
 >NÁZOR: Diskriminace jako porušení lidských práv?
 >NÁZOR: O bídě českých poměrů, nejen zelené politiky
 >GLOSA: Nakupující nepřemýšlející tlupy budou nakupovat u České televize
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Emoce, komplexy a kompatibilní českoněmecká minulost
 >LIDŠTINY: Marjánko, vysmátá má!
 >PRÁVO: Tiskové prohlášení Jany Bobošíkové

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
6.6. Týden před referendem
(nov)

Do referenda o vstupu do EU zbývá týden a vládní kampaň se stále omezuje na představu, že unie je vlastně prasečinec, když záleží jenom na tom, co se lije do koryt a jak měkce Brusel podestýlá. Česká veřejnost na tento vládní špek zřejmě ochotně skočila, neboť ministr zahraničí Svoboda v TV pořadu "Na hraně" hájil kampaň tvrzením, že lidé se na besedách o EU beztak jenom ptají, jakou budou mít penzi a co zdraží. V optimistických odpovědích na ekonomické dotazy je pak těžiště vládní kampaně, která EU líčí jako onu pohádkovou zemi, kde pečení holubi létají do huby.

Ponechejme stranou otázku věrohodnosti takové kampaně a všimněme si toho, o čem v ní nepadlo ani slovo - o strategických a bezpečnostních otázkách, jež se vstupem do unie souvisejí.
EU je v současnosti v přestavbě a z pouhého ekonomického společenství se mění ve státní útvar, který by měl disponovat nejenom vlastním prezidentem, ale i ministrem zahraničí a též prokurátorem. To zásadně mění situaci, neboť na globální scénu veřejně vystoupí zatím skrytý mocenský hráč. Nahlédnutím do historie lze doložit, že státy vznikaly "vynuceným" procesem jako obrana před konkrétními existenčními a bezpečnostními riziky. Příklad: Když čeští stavové zvolili za krále Habsburka a přispěli ke vzniku podunajské monarchie, hnal je strach z Turků - a úpadek habsburského impéria započal v tom okamžiku, kdy osmanská hrozba pominula.
Je proto legitimní ptát se: Proti jakým rizikům má tedy chránit Evropu superstát, který prosazují Němci a Francouzi, když ekonomické zájmy by pokrylo stávající společenství?

Tato otázka vyvolává celé klubko dalších geopolitických otázek - aniž by občan znal odpověď. Proč otázka nejasného strategického dobrodružství, do něhož se EU žene, nebyla nijak reflektována vládou a předestřena v rámci kampaně veřejnosti? Existují vůbec vládní strategické studie, které by v různých scénářích zhodnotily pozici a možnosti Česka při tom kterém stupni federalizace EU? Na to by měl odpovědět pan ministr Svoboda a ne na to, jaké budou unijní důchody.

To, že EU strategicky hazarduje, prokázal prubířský kámen iráckého konfliktu. Odmítavý postoj ke společnému boji proti terorismu a "spřízněným" režimům, jenž projevily právě ty kontinentální mocnosti, které jsou hnacím motorem unijní federalizace, by měl vyvolávat velice znepokojivé představy - především u vlády takového státu, jakým je Česko. Jestliže není strategickým zámyslem federalizované EU integrovaná obrana proti terorismu, tak co jím vlastně je?! Znamená vzteklá vyhrůžka francouzského presidenta Chiraka na adresu těch východoevropských států, které projevily byť nesmělou touhu podpořit USA v iráckém tažení, že cílem federalizace EU má být kontrola východoevropského prostoru, kde po pádu SSSR vzniklo mocenské vakuum a jež vyplnilo NATO? Je možno za konstrukcí evropského superstátu vidět strategický zámysl pak atlantickou alianci - tedy USA - z tohoto prostoru vytlačit?

Netvrdím, že odpověď na tyto otázky zní ano. Tvrdím ale, že odpovědná česká vláda by si je měla položit a mít v záloze odpovídající strategie, jimiž se bude po vstupu unijní politika České republiky řídit. Avšak z průběhu vládní kampaně vyplývá, že nic takového neexistuje. Jenom ta představa prasečáku.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku