Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 7.6.2003
Svátek má Iveta
  Výběr z vydání
 >SPORT: Praha cílem Torch Run
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá- jsou to uši krokodýla!
 >SPORT: Je Česká televize a vedení NBL v obraze?
 >EKOLOGIE:Sbohem, přehrado
 >SPOLEČNOST: Západní civilizace ve vlastní pasti
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách
 >ZAMYŠLENÍ: Příchod globalisace
 >NÁZOR: To be or not to be v EU?
 >POSTŘEH: O pantoflích
 >PRÁVO: Irena Válová z Media Observatory vyslýchána, odmítla vypovídat
 >REAKCE: Zpověď podivína
 >POLITIKA: Klausových prvních sto prezidentských dnů
 >GLOSA: Pojďme k referendu.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ireně se líbí na úřadech
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se patří otrávený pes

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
7.6. TÝDEN V TRAPU: Okradli legendu
JITA Splítková

Nahrávací společnosti neustále hrozí fanouškům muziky soudy - a to za rozšiřování skladeb ve formátu MP3. Svolávají hromy a blesky na KaZaA a v našem rybníce všemožné "osy" vybírají poplatky za pouštění hudby třeba i na veřejných záchodcích. Všichni křičí o autorských právech. Jaká je ovšem skutečnost? Jak si tito doopravdy váží autorů? Jasně že vůbec ne.
Jedna taková společnost si vybrala našeho dětského hrdinu taťuldu Spejbla do svého břiblblého klipu. Ani tvůrci se neobtěžovali přemýšlet o tom, že tato figurka má svého autora. Zapomněli na jedno - svět je malý a Baldachýn se dívá.
Cituji:
Spejbl může být předmětem mezinárodního sporu o ochraně autorských práv, protože tato známá česká loutka má vystupovat v hudebním klipu kanadského DJ Tiga. Majitelka práv však o tom neví a žádné svolení nedala. Klip se má objevit na hudební televizní stanici MTV a Spejbl ve videu mimo jiné kouří a tančí v ženských šatech. (ČTK)
PRAHA - Hudebník si loutku vybral za ústřední postavu klipu k písni Hot in Herre. Skladbu natočil pro vydavatelství !K7, která video nechala vyrobit u newyorské společnosti Eyeball NYC. Skutečnost o Spejblově účinkování ve videoklipu odhalil Tomáš Baldýnský. (Novinky)

Další, kdo se nemůže bránit, ale není loutka, nýbrž živý tvor, jsou zvířata - ta hospodářská obzvlášť. Ve čtvrtek ve zprávách na TV 1 ukazovali prý běžnou praxi prováděnou v našich zemědělských družstvech - uřezávaní rohů kravkám bez umrtvení a to elektrickou pilou (záběry na zkrvavené hlavy nebyly nic pěkného - neb rohy u kořene jsou živé - tudíž v nich jsou nervová zakončení a žíly). Tento konkrétní medializovaný případ se odehrál v zemědělském družstvu Úhlava a hovořil jeho předseda Josef Balín - samozřejmě se vykrucoval.
Prizmatem tohoto i praxí na našich jatkách, si myslím, že o naše zemědělce - aspoň o živočišnou výrobu, nemusíme mít žádnou starost , že by se vstupem do EU přestala existovat.
Blbost je přeci věčná, takže jak by mohla být něčím ohrožena.
JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku