Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 9.6.2003
Svátek má Stanislava
  Výběr z vydání
 >SPORT: Na Staroměstském náměstí hořel oheň speciálních olympiád
 >SPOLEČNOST: Příběhy české justice
 >VĚDOHLED: Čeho je příčinou GABA?
 >NÁZOR: Už vidím hvězdičky...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zase jedna šílenost na internetu
 >PSÍ PŘÍHODY: Artuš asistoval při stříhání
 >NÁZOR: Stačí říci NE !
 >NÁZOR: Komunikace po česku, aneb čestí demokraté to té EU už vysvětlí.
 >ZDRAVÍ: Budou v EU lidské orgány na prodej ?
 >NÁZOR: Není malých rolí
 >ENERGIE: Návrh státní energetické koncepce
 >NÁZOR: Fenomén Švejk
 >GLOSA: Jiné využití kauzy paní Bobošíkové.
 >TÉMA: Vojna je nevolnictví
 >GLOSA: Sýrárnám

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
9.6. SPORT: Na Staroměstském náměstí hořel oheň speciálních olympiád
Lubomír Kurz

Na české speciální olympioniky čekají Světové letní hry SO v Dublinu

V neděli 8.června patřilo Staroměstské náměstí sportovcům speciálních olympiád. Probíhal zde slavnostní program při příležitosti pražské etapy celoevropského běhu s pochodní speciálních olympiád, zvaného Torch Run. Tento běh, který odstartoval 4. června v Athénách a skončí 21. června v Dublinu, je výraznou předehrou jedné z největších sportovních akcí roku 2003 - nadcházejících Světových letních her speciální olympiády pro sportovce s mentálním postižením, které se budou konat koncem června v Irsku. Účastníci běhu - oficiální evropský tým Torch Run i běžci, kteří se k nim přidali v Praze včetně 40 hostů ze Slovenska - startovali ve 12:30 v Říční ulici na Malé Straně a přes Kampu, Karlův most a Klementinum donesli pochodeň speciálních olympiád na Staroměstské náměstí.

Program na náměstí byl zahájen ve 12:30 vystoupením skupiny Kabrňáci z Tloskova a exhibicí gymnastek, které nás již za dva týdny budou reprezentovat na světových hrách. V jednu hodinu se pak za mohutného povzbuzování přítomných objevili na náměstí běžci s pochodní - Strážci ohně. To už se ujal slova oblíbený moderátor Jan Rosák, který divákům představil dva z našich reprezentantů na hrách Speciální olympiády - Petru Menšíkovou a Michala Daňka. Běžci oficiálního týmu Torch Run, nesoucí oheň z Athén přes řadu evropských měst do Irska, se mezitím seřadili před pódiem a tři z nich - sportovec speciálních olympiád Robert Jordan z Irska, český zástupce v týmu kapitán Karel Seidl a americký policista Bobby Belfiore - vystoupili s pochodní na pódium. Petra a Michal je zde jménem českých speciálních olympioniků přivítali oficiálním mottem letošního běhu: Welcome to my city, vítejte v mém městě. Další sportovci speciálních olympiád poté předali malé dárky všem 35 členům oficiálního týmu. Běžce i všechny hosty přivítal také starosta Prahy 1 Vladimír Vihan.

Po krátkých proslovech členů Torch Run týmu pozdravili všechny přítomné jménem speciálních olympiád evropský ředitel SO Mike Smith, národní ředitelka Českého hnutí speciálních olympiád Martina Středová a prezidentka SO Slovenska Eva Lysičanová. Za hostitelskou zemi Světových her poté promluvil irský velvyslanec pan Joseph Hayes. Představili se i zástupci městečka Skibeerren, které bude několik dní před začátkem her hostitelem naší výpravy.

Nakonec přišla na řadu přání úspěchů našim speciálním olympionikům od zástupců jejich reprezentačních kolegů z vrcholového sportu. Za českou fotbalovou reprezentaci pozdravil fotbalisty SO trenér A týmu pan Karel Brückner, který jim předal i dárek od ČMFS - sadu reprezentačních dresů a míče s podpisy českých fotbalových hvězd. Přání úspěchu byla vzájemná - snad se za rok na Staroměstském náměstí opět sejdeme, tentokrát proto, abychom přivítali české fotbalové reprezentanty po návratu z úspěšného mistrovství Evropy!
Za české olympioniky pak pozdravil sportovce speciálních olympiád Petr Kment, účastník tří olympiád a držitel bronzové medaile z Mexika 1968. Poté přišel na řadu poslední bod oficiálního programu - slib sportovců speciálních olympiád, který za všechny přednesla Petra Menšíková.

Po této tečce za představením sportovců speciálních olympiád a přivítáním Strážců ohně vystřídala na pódiu Jana Rosáka Lucie Bílá, která zazpívala jak nadšeným sportovcům (ti se na toto slavnostní odpoledne sjeli z celé republiky), tak i všem dalším divákům, jejichž účast a zájem byly vyjádřením podpory a uznání našim speciálním olympionikům před jejich cestou na Světové hry.

Těchto Světových letních her speciálních olympiád pro sportovce s mentálním postižením, které se budou konat od 21. do 29. června 2003 v irském Dublinu, se zúčastní celkem 56 českých sportovců v sedmi sportech - atletice, stolním tenisu, cyklistice, plavání, gymnastice, volejbalu a kopané. Česká výprava odlétá do Irska 16. června. Z předchozích letních světových her, konaných v roce 1999 v Raleigh v USA, přivezli čeští speciální olympionici celkem 24 medailí, z toho 11 zlatých. Cílem letošní výpravy je nejen navázat na tyto úspěchy, ale především dobře reprezentovat Českou republiku a český program speciálních olympiád.

Lubomír Kurz
České hnutí speciálních olympiád
office@specialolympics.cz

České hnutí speciálních olympiád děkuje za podporu při pořádání této akce a zajištění účasti na Světových hrách speciálních olympiád zejména Radě pro sportovní reprezentaci ČR, Městské části Praha 1, Magistrátu hlavního města Prahy, Národní knihovně a všem svým sponzorům a partnerům - společnostem APK./2, Interbanka, Subterra, Printex, irské restauraci Caffrey´s, Lucii Bílé, Janu Rosákovi a dalším.


Další články tohoto autora:
Lubomír Kurz

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku