Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 9.6.2003
Svátek má Stanislava
  Výběr z vydání
 >SPORT: Na Staroměstském náměstí hořel oheň speciálních olympiád
 >SPOLEČNOST: Příběhy české justice
 >VĚDOHLED: Čeho je příčinou GABA?
 >NÁZOR: Už vidím hvězdičky...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zase jedna šílenost na internetu
 >PSÍ PŘÍHODY: Artuš asistoval při stříhání
 >NÁZOR: Stačí říci NE !
 >NÁZOR: Komunikace po česku, aneb čestí demokraté to té EU už vysvětlí.
 >ZDRAVÍ: Budou v EU lidské orgány na prodej ?
 >NÁZOR: Není malých rolí
 >ENERGIE: Návrh státní energetické koncepce
 >NÁZOR: Fenomén Švejk
 >GLOSA: Jiné využití kauzy paní Bobošíkové.
 >TÉMA: Vojna je nevolnictví
 >GLOSA: Sýrárnám

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  >>  Armáda  
 
9.6. TÉMA: Vojna je nevolnictví
Radim Valenčík

Ministr obrany rezignoval. Nechme se překvapit, o kolik týdnů či měsíců předešel celou vládu. Po jeho odchodu jsme se dozvěděli zajímavou věc: Profesionální armáda nebude tak brzy, nejsou peníze.
Jakpak to? Myslel jsem si, že profi armáda je levnější. Že reformu armády nakonec neprovede ministr obrany, ale ministr financí se slovy: "Hoši, už na to vaše hraní nemáme." Pak mi to došlo: Neprofesionální armáda je levnější proto, že mladí kluci pracují pro stát zadarmo. Je to tedy něco, jako nevolnictví. Skrytá daň, kterou stát v podobě naturální služby vybírá.
Naštěstí nejsem sám, kdo to pochopil. Vyskytly se případy, kdy se branci se státem soudili o ušlý zisk. Jak to, že nezaměstnaný, který sedí doma u televize, bere štos tisícovek? Že i vězeň, odsouzený za znásilnění, nebo vraždu, má možnost si pár tisíc měsíčně vydělat lepením pytlíků. A jak to, že odvedený mladý kluk dostává pár stovek žoldu? Je jeho práce méně náročná, než lepení pytlíků, nebo dokonce sezení doma u televize? Je líný, nebo se dokonce provinil proti něčím právům? Ani jedno. Pouze má tu smůlu, že se z něj stát rozhodl "udělat chlapa".
Někdo možná namítne, že vojáci základní služby dostávají bydlení a stravu. Palandy v kasárnách a vojenskou šlichtu. Ano, i to něco stojí. Daňového poplatníka. Proč si ale například odvedený vysokoškolák nemůže svojí poctivou prací vydělat na lepší nocleh a lepší stravu? Tím navíc zaplatí chudnoucímu státu daně z příjmu a z přidané hodnoty v takové výši, že by se za ně dalo pořídit několik kvalitních samopalů.
Další zhoubný vliv bude mít odkládání profesionalizace na vzdělání. Je velice snadné po ukončení vysoké školy složit zkoušky na jinou, ovšem stejného typu. Vzhledem k systémům známkování pak člověk nemusí navštívit jediný seminář, může normálně pracovat a škola ho může "vylít" až po roce. To už má dotyčný ovšem po přijímačkách na další školu a tak dál. Formálně není problém udržet si statut studenta. A takto postupujících lidí bude s blížící se profesionalizací přibývat. Budou však zabírat místo těm, kteří by chtěli opravdu studovat. Že je to nemorální a že dávám návod? Ano. Dokonce všechny mladé muže k tomuto řešení vyzývám! Za blbost (i ministerskou) se platí.
Dále vyzývám všechny odvedené, i ty co mají základní vojenskou službu za sebou, aby si spočítali, kolik peněz mohli během státem ukradeného roku vydělat. Jaký mohli mít dnes plat díky delší praxi. A aby účet za tyto ztráty předložili státu k náhradě! Pak se profesionalizace stane tím levnějším řešením.
Armádu téměř nepotřebujeme. Dnes se bojuje jinak a jinde. Profesionálové by nám mohli dělat čest po celém světě a být nám stokrát platnější než odvedenci. Bojujme za profesionální armádu a nenechme si ji vzít odchodem jednoho pána s knírkem, nebo ušetřením dvaceti miliard v rozpočtu.

Radim Valenčík, ml.
Autor je místopředsedou Institutu Karla Havlíčka Borovského (www.ikhb.cz)
e-mail.: radim.valencik@seznam.cz
Další články tohoto autora:
Radim Valenčík

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku