Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 11.6.2003
Svátek má Bruno
  Výběr z vydání
 >TÉMA - EU: Kam kráčíš Česko ?
 >TÉMA - EU: Kdo se bojí, nechce do Evropy.
 >MROŽOVINY: Říkalo se jim "Higgins"
 >TÉMA - EU: Sto Evrop, sto názorů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Máme závidět stromům?
 >PSÍ PŘÍHODY: Převzatá odpovědnost
 >EKOLOGIE: Šumavská vichřice a Ambrozkovy volební dluhy
 >EASYPAD: Plná verze (skoro) zadarmo
 >EKONOMIKA: Dolar české exportéry zneklidňuje
 >GLOSA: Ministři jsou politici, ale také manažéři.
 >TÉMA - EU: Výlet do Bavor
 >TÉMA - EU: Do EU - ano či ne?
 >POLITIKA: Referendum natvrdo
 >PENÍZE: O čem bude referendum
 >CHTIP: Malý synek o uspořádání státu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
11.6. EASYPAD: Plná verze (skoro) zadarmo
Jiří Wagner

Už před několika léty jsem začal používat vynikající textový editor českého výrobce Libora Krayzela EasyPad. Tento editor oproti microsoftímu Notepadu skýtá množství úprav textu, používání klávesových zkratek je narozdíl od Notepadu běžné, současné otevření několika stránek samozřejmé, prostě pracuje se s ním výborně, ostatně vydavatel tohoto deníku používá EasyPad pro tvorbu listu rovněž celá léta (pochválil jej poprvé již 15.10.1998). Já psal své příspěvky ve freewarové verzi EasyPad Lite, která ovšem neumožňuje zpracovávat text přímo jako internetovou stránku, tedy ve formátu HTML. Dost dlouho mi to nevadilo, těch několik tagů jsem si brzy zapamatoval a tak jedinou nepříjemností snad bylo, že jsem je musel vkládat ručně a semtam jsem na nějaký pochopitelně zapomněl, takže jsem napsaný text ukládal i jako HTML stránku a na ní pak kontroloval, zda jsem někde přece jen něco nezkopal, abych to mohl v TXT následně napravit.

Nedávno, v souvislosti s jinou, trošku náročnější prací, mi byla doporučena verze EasyPad Standard 3.5. Nebylo proč váhat - zejména když mi zároveň bylo poskytnuto i heslo pro registraci (legálně jedním přítelem, který vlastní hromadnou licenci). I bez hesla bych ale neváhal, protože nyní je plná verze EasyPadu nabízena takřka zadarmo - za pouhou stokorunu. Plná verze navíc umožňuje kromě jiného i vkládání tabulek, formulářů, seznamů, rámů a je v ní pamatováno i na takové "zbytečnosti", jakými se mohou zdát matematické symboly, znaky měn nebo písmena cizích abeced.

Stáhnul jsem tedy plnou verzi, jenže jsem za nic na světě nedokázal přijít na způsob, jak se v editoru nastavují fonty včetně jejich velikosti - pro psaní textu je pochopitelně velice nepříjemné, když se člověku namísto písmenka s háčkem objeví přeškrtnuté "o" nebo jiná potvora. Nezbylo než kontaktovat autora, jenž se - narozdíl od mnoha jiných renomovaných firem - ozval okamžitě a poradil mi, abych stáhnul z jeho stránky i nějaký build, což je výraz, který mám při své chabé znalosti angličtiny spojen se stavbami či budovami, ale nějak mě nenapadlo, že jde o opravný prostředek.

Stáhnul jsem, nainstaloval a potřebná okénka k nastavení fontu byla rázem na světě! Teď tedy v EasyPadu píšu velice snadno, rád a s chutí usilovnou (je otázkou, zda i na národa roli dědičné:-)). Kupříkladu majitel stránek Boskowan.com po mně chce, abych mu zasílal své (samozřejmě vynikající, duchaplné a jánevímjak cenné) příspěvky ve formátu TXT, ale s HTML tagy, takže on může text snadno zkopírovat a rovnou vložit do homepage Boskowanu. Spokojenost byla na všech stranách, jen já se při své inteligenci stále trápil s několika klávesovými zkratkami, tlačítky, dalším nastavením a podobně.

S jistotou jsem věděl, že všechny problémy snadno vyřeším - a nebude mi to trvat víc jak dva tři roky, jsem přeci geniální. Díky ochotě autora EasyPadu a výměně několika e-mailů se mi ale všechny nesnáze (vesměs vyplývající z mé neschopnosti nebo neznalosti) podařilo vyřešit během jednoho dne! Jen matně si vzpomínám na (doslova) pár firem, které by se jedinci mého ražení a imbecility věnovaly s takovou ochotou a rychlostí.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku