Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.6.2003
Svátek má Gita
  Výběr z vydání
 >TÉMA - EU: Vstup do Evropské unie je nejen v zájmu mladých lidí, ale i seniorů
 >TÉMA - EU: Proč by ODS neměla podpořit vstup ČR do EU
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec pochyb - ANO Evropské unii!
 >TÉMA - EU: Otázky euroskeptiků
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Policajte, co teď s tím?
 >PSÍ PŘÍHODY: Poplach - jedlý pes na obzoru!
 >TÉMA - EU: Proč nechci do EU.
 >ARCHITELTURA: FATUL- Vzorky 02/03
 >IRÁK: Když dva dělají totéž...
 >INFO: Ministr informatiky Mlynář poslal nejenom IT do kotelny
 >DOPRAVA: Reportáž psaná na obláčku aneb Dokument o blbosti lidské
 >UNIE: Test vstupu do Evropské unie (EU)
 >POLITIKA: Záchrana loutkostrany
 >NÁZOR: Vzhůru do stávky!
 >EKONOMIKA: Americké akciové trhy přerušily medvědí trend

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
10.6. Místo lípy palma
(nov)

Ač astronomicky léto ještě nenastalo, má Česko za sebou již dva tropické víkendy a koncem tohoto týdne se všichni - nejen politikové - budeme znovu potit, když na pátek 13. června je vybubnován nejen první den referenda o vstupu do EU, ale také se čeká teplota kolem třiceti čtyř stupňů.
Tropické teploty přestávají být výjimkou, v posledních letech prakticky každé léto zapisují v Klementinu nové a nové teplotní rekordy. Přitom se nedá říci, že vyšší teploty jsou spojeny s úbytkem vláhy. Právě naopak, s nimi přišly do Česka i přívalové deště. Jedná se opět o jev, který býval dříve vzácnou výjimkou, kdežto dnes je na denním pořádku v celé střední Evropě. Vichřice s přívalovými dešti spojené dovedou, bohužel, i zabíjet - v sousedním Německu jim o víkendu padlo za oběť 12 lidských životů.

Vyšší teplota vzduchu, který zároveň nese větší množství vody, znamená, že v atmosféře je naakumulováno více energie, než bývalo pro naše zeměpisné šířky běžné. Na příčině může být buď změna globální distribuce této energie, nebo její vyšší hladina všeobecně - což se připisuje rostoucímu množství oxidu uhličitého v atmosféře následkem lidské činnosti. Spor o to, která z těchto příčin je dominující, pak způsobil, že si klimatologové vjeli do vlasů a vytvořili dvě navzájem se potírající školy. Ekologisté pochopitelně uznávají tu, která operuje skleníkovým efektem.

V časopisu "Science Magazine Report" zveřejněná studie, o níž v sobotu referovaly LN, dává ale spíše za pravdu "distribuční" škole. Studie přinesla překvapující poznatek, že množství zelené hmoty na Zemi v uplynulých 20 letech vzrostlo v průměru o 6 %, přičemž enormní nárůst byl zaznamenán v oblasti Brazílie, Kanady a Indie, naopak úbytek zeleně postihl Mexiko a Sibiř. Vedoucí výzkumu pak uvedl, že růst zeleně nepodmínil oxid uhličitý, jak se předpokládalo, ale rozmístění oblačnosti - konkrétně menší množství mraků nad Amazonií, která se na nárůstu podílí ze 40 %.

Ať už je to tak či tak, i globální nárůst zelené hmoty potvrzuje předpoklad, že atmosféra je více nabitá energií a bude-li se její hladina ve střední Evropě i nadále zvyšovat, dočkáme se i v Česku místo stromořadí lip palmových alejí. Každopádně nás propocená léta neminou ani po vstupu do EU, přičemž deodoranty pomohou jenom z menší části. A dá-li se usuzovat podle inscenací režiséra Vladimíra Morávka, který z Desdemony učinil černošku a z Othella bělocha, je docela dobře možné, že místo před panskými dráby se v nějakém novém nastudování Jiráskovy "Lucerny" bude Hanička skrývat před "bruselskými byrokraty" - a to nikoli v posvátné lípě, ale v posvátné palmě.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku