Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.6.2003
Svátek má Antonie
  Výběr z vydání
 >TÉMA - EU: Rozhodně ANO!
 >POLITIKA: Jak bude hlasovat prezident
 >TÉMA - EU: Zůstaneme jako kůly v plotě?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kolaborant Hoffmann odsouzen
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Šlo to raz dva
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartova lovecká sezóna
 >TÉMA - EU: Jak je to s argumenty euroanarchistů
 >TÉMA - EU: Naivní očekávání Václava Havla
 >TÉMA - EU: Chirak jako špička ledovce EU
 >HUDBA: Keltský mišmaš
 >PRAHA: Žena zajatcem stromu na Kampě
 >PENÍZE: Jak na cestovní pojištění
 >CHTIP: Gűnter Verheugen nám píše
 >TÉMA - EU: Kam kráčíš Česko ?
 >TÉMA - EU: Kdo se bojí, nechce do Evropy.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
12.6. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kolaborant Hoffmann odsouzen
Jan Kovanic

Když nemohl vypnout rozhlas Hoffmann...

Karel Hoffmann byl odsouzen. Toto jméno jsme v srpnu 1968 proklínali společně se jmény dalších kolaborantů se sovětskými okupanty: Vasiľem Bilakem, Jozefem Lenártem, Milošem Jakešem, Aloisem Indrou, Drahomírem Kolderem, Oldřichem Švestkou... Proklínali jsme je, vryli do paměti, aby, až jednou - co? Abychom je pověsili? Ne, abychom mohli říci - hle, zrádci národa!

Všichni jsme to o nich věděli, i dnes to víme. Jenže něco jiného je vědět, a něco jiného je - v demokratické společnosti, s převzatými bolševickými zákony a s šikovnými advokáty - tento zločin dokázat. Ještě když naši kolaboranti byli takoví srabi, že se svými činy nechlubili, ani když byli u moci. Jednak to byli srabi a věděli, jak je za to lidi nenávidí a jednak mezi ně nepatřil faktický uzurpátor moci - Gustáv Husák. Naši zrádci byli tak hloupí, že jen pomáhali Rusům přímo vojensky obsadit Československo a zatknout obrodné vedení tehdejší KSČ, ale tolik fištrónu, aby se přímo chopili moci nejvyšší, už neměli. Historik praví: "Šlo o funkcionáře druhé kategorie."

Funkcionáři druhé kategorie se však právě díky své kolaboraci vyšvihávali až na místa nejvyšší. Zrovna Karel Hoffmann dostal docela dobré koryto. Na začátku 70. let takhle jednou přišel jako host na zasedání ústředního výboru odborů (nebo jak se to jmenovalo), tam byl kooptován do předsednictva a na závěr se stal šéfem ROH. A to možná do té doby ani neplatil příspěvky. Potom nejspíš už taky ne...

Šlo o jasné povýšení. Do té doby byl Hoffmann "jen" ředitelem Ústřední správy spojů. V noci 20. srpna 1968 z moci své funkce rozkázal zastavit vysílání Československého rozhlasu. Dnes se hájí, že jen "nařídil dodržovat technickou přestávku". Zrovna v té technické přestávce však rozhlas už začal vysílat prohlášení předsednictva ÚV KSČ, které protestovalo proti "vstupu vojsk".

Hoffmann se odvolal, také ministr spravedlnosti Rychetský bude zkoumat, jestli by se nemohla uplatnit amnestie z roku 1993. Při soudech, které zkoumají komunistické zločiny z 50. let, jsou viníci zvěrstev amnestováni už soudruhem Antonínem Novotným v roce 1960. (No, oni gestapáci byli možná taky nakonec amnestováni Hitlerem.) Při odvolacím soudu by se nemělo zapomenout také na to, že nejenže Hoffmann uťal vysílání rozhlasu, on také dopředu zakázal spojovat meziměstské a mezistátní telefonní hovory!!! A tohle už neokecá.

Na dispečerské telefony na dráze a vysokonapěťové telefony energetiků, na amatérské krátkovlnné vysílačky nedosáhl. Nakonec ho neposlechli ani jeho podřízení. Ale snažil se - a snažil se s evidentním úmyslem! Nadcházel 21. srpen 1968 a žádný ze spiklenců se nevyspal.

Hoffmann byl odsouzen. To znamená, že byla - alespoň morálně - odsouzena i celá zrádcovská klika, která přímo spolupracovala s cizími okupanty. Bylo tím veřejně prohlášeno, že normalizační špičky komunistického režimu, které tyly z okupace Československa, jsou skutečně zločinci. Také díky rozumnému soudci, který ho nesoudil za "velezradu", ale za "zneužití pravomoci veřejného činitele". Chtěl bych tu připomenout, že toto zneužití pravomoci a moci vedlo následně i k osobnímu obohacení soudruha Hoffmanna. Dostal dobře placenou funkci, ve které vůbec nic nemohl zkazit a kde se ani nemohl příliš upatlat.

Půjde nakonec na 4 roky do vězení? Už je mu skoro osmdesát, přece nebudeme týrat starého člověka, ozývají se soucitné hlasy. Znovu musím připomenout, že není starší, než byl gestapák Maloth, když toho dostihla spravedlnost. Karel Hoffmann je spoluviníkem a tedy i spolupachatelem vražd, které spáchala okupační vojska v srpnu 1968! Má na rukou krev - a v bance konto, na kterém jsou krvavé peníze. A sám svou vinu neuznává! Odsouzen byl prý jen kvůli "politickým a mediálním tlakům".

Přimlouvám se za to, aby odvolací soud přihlédl i k oněm zakázaným telefonátům. Měl by dostat aspoň peněžitý trest. Amnestii si Hoffmann jakožto zatvrzelý zločinec nezaslouží. Ale co, čtyři roky taky není tolik, političtí vězni 50. let u takového minimálního flastru zívají nudou. Nu a po třetině trestu může požádat o podmínečné propuštění. Třeba dostane ve vězení rýmu a pustí ho na zdravotní potíže.

Nám nikdo nic z těch jednadvaceti dalších let v komunistické žumpě neodpustil!

Psáno v Praze dne 11. června 2003

Když nemohl vypnout rozhlas Hoffmann, tak museli přijet jeho sovětští soudruzi:
...tak museli přijet jeho sovětští soudruzi.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku