Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.6.2003
Svátek má Antonie
  Výběr z vydání
 >TÉMA - EU: Rozhodně ANO!
 >POLITIKA: Jak bude hlasovat prezident
 >TÉMA - EU: Zůstaneme jako kůly v plotě?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kolaborant Hoffmann odsouzen
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Šlo to raz dva
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartova lovecká sezóna
 >TÉMA - EU: Jak je to s argumenty euroanarchistů
 >TÉMA - EU: Naivní očekávání Václava Havla
 >TÉMA - EU: Chirak jako špička ledovce EU
 >HUDBA: Keltský mišmaš
 >PRAHA: Žena zajatcem stromu na Kampě
 >PENÍZE: Jak na cestovní pojištění
 >CHTIP: Gűnter Verheugen nám píše
 >TÉMA - EU: Kam kráčíš Česko ?
 >TÉMA - EU: Kdo se bojí, nechce do Evropy.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
12.6. Zítra začne referendum
(eff)

Podle posledního výzkumu veřejného mínění přijde k urnám 57% občanů. Je to hodně, nebo málo? Podle mého názoru je to ostudně málo. Znamená to, že 43% občanů je jedno, v jaké zemi budeme žít, v jakých podmínkách se budeme rozvíjet nebo upadat. Osobně nechápu ani lidi, kteří jsou připraveni hlasovat proti, ale budiž, je to aspoň názor. Ale lhostejnost?

Rád bych tu na pár řádcích shrnul důvody, proč já půjdu hlasovat PRO EVROPU a je to ponejprv, kdy se v komentáři takto vyznávám, protože jsem přesvědčen, že novinář musí být nestranný pozorovatel a glosátor politických dějů.

V Evropě jsme už teď, s Evropou komunikujeme a kooperujeme už teď. Pohybujeme se v jistém prostředí důvěry i nedůvěry našich partnerů. Jejich vnímání nás jako země a jako společenství je právě tak emotivní, jako je naše vnímání jiných zemí a jiných společenství. Jsme profilováni jako země, která se uchází o sounáležitost s prostorem, ve kterém se oni pohybují odjakživa. Ti lidé se v něm narodili, sdílejí jeho osud a pokládají to za přirozený prostor.

Pokud odmítneme, ztratíme šanci se do tohoto prostoru rovnoprávně zapojit. Jistě se nezboří svět, nikdo neobnoví železnou oponu. Ale z kandidátů se staneme ti kteří odmítli - a z jakých důvodů? Že jsme příliš bohatí, jako Švýcaři? Příliš hrdí? Příliš... co?
Když se vžiji do role dejme tomu belgického investora, pak bych samozřejmě chtěl investovat svoje peníze tam, kde funguje to, na co jsem zvyklý z domova. Třeba je to nešikovné a hloupé a byrokratické a socialistické a bůhví co jiného - je to ale můj prostor, moje voda ve které pluju. A najednou je v tom Česku jiná voda.
Já bych tam v roli belgického investora nešel.
A předposlední důvod: řeči o suverenitě mi připadají naprosto komické. Jako občan České republiky nemám ani ten nejmenší vliv na to, co se v této zemi děje. Politickým reprezentantům nedůvěřuji, ani stran jejich schopností, ani charakteru. Opoziční smlouva mě zbavila posledních iluzí. Výsledky práce těchto lidí jsou nulové. Pokrok naší země je viditelný, ale navzdory počínání parlamentů a vlád od roku 1989 až podnes. Nevěřím, že české zákony vzešlé ze Sněmovní ulice budou lepší než zákony bruselské. A když mi někdo vykládá něco o francouzském socialismu, pak ano: když už to má být socialismus, pak v tom francouzském budu s chutí žít.

No a nakonec - copak vám, pokud jste euroskeptik a čtete tyto řádky, není nápadné, že nejvíc se kroutí proti vstupu do Unie bolševici a nacisti mezi námi? Je vám v tomto společenství dobře? Mně by bylo trochu špatně od žaludku.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku