Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 13.6.2003
Svátek má Antonín
  Výběr z vydání
 >TÉMA - EU: Podnikání na cestě do Evropské unie
 >PRÁVO: Alibistická nezávislost soudců.
 >SPOLEČNOST: Levice v božích rukou - jejich jest království nebeské
 >TÉMA: Sudeťáci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No ano, už si připomínám
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart nic netuší
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá- jsou to uši krokodýla!
 >PRÁVO: Soudci
 >MÉDIA: Česká digitální média V. - přestávka.
 >DOPRAVA: Jezdím nebezpečně - a vy?
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách
 >PENÍZE: Životní pojištění - jak spoříme?
 >NÁZOR: Doublebulvár a strakonická výzva
 >TÉMA - EU: Evropská unie - a co teď?
 >TÉMA - EU: Ted, když máme co jsme chtěli´...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
13.6. TÉMA - EU: Ted, když máme co jsme chtěli´...
Jan Beneš

Dostojevský byl geniální v tom, jak popsal v Běsech ledví "všech těch socialistů" už v době, kdy slovo komunismus bylo jen heslo v lexikonech.

Kampaň za naše přistoupení k EU pak právem možno přirovnat k Haškem geniálně zachyceným události prodeje krávy 91. regimentu. Neb muž, jehož omyly i nesnesitelnosti charakteru umřely spolu s ním avšak dílo ostalo, k nám v této věci praví:

Pomátl všechny tak svým jekem, že konečně tu mrchu, které by se každý ras ští-til, odtáhli k polní kuchyni. Pak ještě dlouho, když již měl peníze v kapse, před nimi plakal a naříkal, že ho úplně zahubili, zničili, že sám sebe ožebračil, když takovou nád-hernou krávu jim prodal tak lacino. Prosil je, aby ho pověsili za to, že na stará kolena udělal takovou hloupost, pro kterou se jeho otcové musí v hrobech obrátit.

Zapadá to přenáramně, řekl bych, co do popisu horlivců eurouniových. Leč zajisté je taktéž, když už se tomu věnujeme, nutno vzpomenout i toho, jak to tehdy u 11, marškumpač-ky 91. regimentu dopadlo. Což nám Prognostický ústav docela jistě tak prostými a výstižným způsobem nepřinese. Mně to přineslo počteníčko z pera Jiřího Dienstbiera v LN 11. června, kdež se nenápadně nabízí, jako osoba zkušená, zastupovat nás v EU. V čemž, tedy této snaze, zajisté nutno jedině hledat i prameny jeho euro nadšení a snahy přesvědčit nás, že právě tuto nejtučnější krávu v celém Haliči nutno zakoupit. A jak to dopadlo?

Švejk, který jako kurýr udržoval stálé spojení mezi štábem a kuchyní, aby zjiš-ťoval, kdy už bude uvařeno, hlásil nakonec nadporučíkovi Lukášovi:
"Pane obrlajtnant, už je z toho porcelán. Ta kráva má tak tvrdý maso, že se s ním může řezat sklo. Kuchař Pavlíček, když okoušel maso s Balounem, vylomil si přední zub a Baloun zadní stoličku."

Takže, vzhůru k volbě, občané ! Tu pasáž z III. dílu Švejka si před ní přečtěte celou !
Další články tohoto autora:
Jan Beneš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku