Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 13.6.2003
Svátek má Antonín
  Výběr z vydání
 >TÉMA - EU: Podnikání na cestě do Evropské unie
 >PRÁVO: Alibistická nezávislost soudců.
 >SPOLEČNOST: Levice v božích rukou - jejich jest království nebeské
 >TÉMA: Sudeťáci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No ano, už si připomínám
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart nic netuší
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá- jsou to uši krokodýla!
 >PRÁVO: Soudci
 >MÉDIA: Česká digitální média V. - přestávka.
 >DOPRAVA: Jezdím nebezpečně - a vy?
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách
 >PENÍZE: Životní pojištění - jak spoříme?
 >NÁZOR: Doublebulvár a strakonická výzva
 >TÉMA - EU: Evropská unie - a co teď?
 >TÉMA - EU: Ted, když máme co jsme chtěli´...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
13.6. TÉMA - EU: Český sen o Evropské unii
Milena Varadínková

Jedna moje známá se v nadcházejícím referendu chystá říci své ano. Zdůvodňuje to tím, že jako celní deklarantka bude mít po vstupu mnohem méně papírování. Jiná moje známá se zase chystá hlasovat ne. Je ekonomkou ve firmě, která ve velké míře obchoduje se zahraničím. Svůj odpor zdůvodňuje tím, že po vstupu do EU se firemní agenda kolem vývozů a dovozů značně prodraží a zkomplikuje. Zatímco ano mé první známé je naivní a povrchní (o poměrech po našem vstupu do EU ví jen to, co do ní nahustila vládní agitační kampaň), ne mé druhé známé je poučenější - nedávno totiž absolovovala školení, jak bude firemní agenda vlastně vypadat, vstoupíme-li do EU. Takže například ví, že všechno to, co se dosud píše do celních deklarací, se bude psát i nadále, pouze na jiné formuláře a jinému úřadu. Agenda kolem dovozů a vývozů ze zemí mimo EU bude ještě komplikovanější. Složitěji se bude vykazovat také DPH a spousta dalších věcí.

Takové problémy se mne netýkají, s tím ať se poperou podnikatelé, mohl by si pomyslet obyčejný občan. Jenže chyba lávky. V důsledku vyššího byrokratického zatížení budou firmy nuceny věnovat mnohem více prostředků na neproduktivní činnosti, kterými se nebudou tvořit žádné nové hodnoty, ale pouze evidovat milióny údajů, vyplňovat tisíce lejster a komunikovat s úřady. Toto další byrokratické zatížení přibude navíc k stávajícím beztak neúnosně vysokým firemním daním a povinným odvodům zdravotního a sociálního pojištění za zaměstnance. Díky tomu zbude českým firmám ještě méně prostředků na vlastní rozvoj. Takže budou méně konkurenceschopné než dnes a budou pro zdejší lidi vytvářet méně nových pracovních příležitostí. A lidé bez práce nebudou mít žádnou možnost "užívat si" výhod členství v EU (volně cestovat, posílat své děti studovat na zahraniční školy, trávit důchod u moře…) - nebudou na to totiž mít peníze! Pro ně zůstanou všechny slibované možnosti pouze v hypotetické rovině. Navíc: kdo peníze má, může bez problémů cestovat a studovat v zahraničí už dnes. Kdo je nemá, nebude to moci dělat ani v EU.

Toto všechno nám vláda bohužel neříká. Přeje si totiž, abychom jí za každou cenu ten vstup odkývali. Zřejmě už se mnozí politici vidí u tučných korýtek někde v Bruselu, kam na ně kritické oko zdejšího daňového poplatníka stěží dohlédne. Kampaň financovaná našimi penězi nám vůbec nevysvětluje možná rizika, pouze trapně agituje. Už chybí jen slogany "EU vypere všechny skvrny dočista do čista" nebo "jedině s EU budete dokonale chráněna, jedině EU vám dá pocit bezpečí, sucha a jistoty" nebo "Vy zíráte, my zíráme - zářivě bílá EU". Jenže když na základě přihlouplé reklamy koupíme prášek na praní nebo vložky s křidélky, tak o nic nejde. Pokud se jeden prášek neosvědčí, příště vyzkoušíme jiný. Jenže říct ano v referendu je přece vážné osudové rozhodnutí, které nepůjde vzít jednoduše zpět. Mají všichni k takovému rozhodnutí dostatek seriózních informací? Obávám se, že nemají. A nemají je především ti, co hodlají říci ano, zmanipulováni prostoduchou vládní kampaní. Opakuje se podobný scénář, jako když Špidla lákal voliče na své předvolební sliby. Co z těch slibů zůstalo dnes? Rozčarování naivních eurooptimistů po vstupu do EU bude obrovské, určitě mnohem větší, než je dnešní rozčarování voličů ČSSD ze Špidlova vládnutí. Nebudou si totiž moci svou frustraci ani kompenzovat tím, že "příště" dají hlas konkurenci, tak jako to mohou dělat každé čtyři roky ve volbách. Žádné "příště" totiž nebude, to by bylo jen v případě, že řekneme ne. Řekneme-li ano, pak pro mnoho lidí - zejména těch, u kterých byla uměle vyvolána velká optimistická očekávání a kteří dnes mají k dispozici minimum reálných informací - to dopadne podobně, jako v případě neexistujícího hypermarketu Český sen. Uvěří reklamě, řeknou své ano a pak se budou cítit podvedeni. A to definitivně, bez možnosti své zmanipulované rozhodnutí dodatečně korigovat.

10.6.2003
Další články tohoto autora:
Milena Varadínková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku