Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 14.6.2003
Svátek má Roland
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Co se dělo v Mainzu (Mohuči)
 >FEJETON: Podle drápu poznáš lva
 >TÉMA - EU: Ano evropskému federalismu
 >TÉMA: O daních na straně výdajové
 >INFO: Tisková konference členů odvolané RRTV - 12. 6. 2003
 >TÉMA - EU: Podnikání na cestě do Evropské unie
 >PRÁVO: Alibistická nezávislost soudců.
 >SPOLEČNOST: Levice v božích rukou - jejich jest království nebeské
 >TÉMA: Sudeťáci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No ano, už si připomínám
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart nic netuší
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá- jsou to uši krokodýla!
 >PRÁVO: Soudci
 >MÉDIA: Česká digitální média V. - přestávka.
 >DOPRAVA: Jezdím nebezpečně - a vy?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
14.6. NÁŠ RYBNÍK: První referendum u nás.
JITA Splítková


V pátek po krátce 15.00h jsem vhodila do volební urny své ano, pro budoucnost krásné vize federace Spojených států evropských. Nečekám, že vstupem do EU se u nás vše nebo aspoň něco hned zlepší, a že v Praze na Staroměstském náměstí si budeme sbírat pečená holoubata a rovnou si je rvát do pusy, ale představa velké a spojené Evropy, kam postupně budou přistupovat opravdu všechny evropské státy - ta představa se mi líbí a věřím, že ji ještě i já třeba zažiji jako realitu.

Dnes 13.6. - první den referenda, se podle zpráv k němu dostavuje větší počet lidí, než bylo v první den parlamentních voleb. To je dobrá zpráva. A jestli to bude Ano, se dozvíme, v sobotu večer (zatím podle předběžných výsledků je pro ano 84% , ale to nelze brát jako směrodatné ).

Svůj hlas v pátek odevzdala řada politiků a celebrit. Nikdo se netajil tím, co zakřížkoval. Nikdo, až na prezidenta. Poněkud divné tajnůstkářství. Novinářům řekl jen: "Já bych vám řekl jedinou věc, že jsem hlasoval správně, to je ta rozhodující zpráva."
Co bylo správné, se nikdy nedozvíme. Klaus nikdy prý neřekne, jak hlasoval. Je to jeho právo nebo není? Právo na to má, ale je to takové podivné.

Evropě jsem řekla ANO, komu bych ovšem s chutí řekla NE je naše vláda - Tak lajdácky zajištěné referendum, by jim nemělo jednoduše projít. Mnoho lidí se mě ještě v pátek ptalo kam mají jít volit, nevěděli ani přesné časy. V ČT se tato informace začala ve zprávách vysílat až ve čtvrtek. Za trapné reklamní scénky se vyhodilo peněz, ale vytisknout letáčky s údaji kde, v kolik a jak, na tom by reklamní agentura asi tak nevydělala. Nebo snad bylo účelem té "vysoce umělecké a chytré" reklamy znechutit lidi? Ono ji prý stvořili oni dva borci, co v tvůrčích mukách "udělali" Český sen. Já neříkám tak ani tak, ale divný mi to přijde.
Zítra večer budeme znát výsledky a vypadá to, že sen Jiřího z Poděbrad se pomalu stane realitou, krásné bude až se realitou stanou sny autorů sci-fi a všichni budeme občany planety Země :-)... i scifisté mají vize.

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku