Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 16.6.2003
Svátek má Zbyněk
  Výběr z vydání
 >VESMÍR: Mars v číslech
 >TÉMA: Poučení z referenda
 >NÁZOR: Slzy pro zítřek
 >POLITIKA: Přímá volba prezidenta a Český sen
 >LIDÉ: Terrific Terry
 >SVĚT: Jak funguje multikulturistika v praxi. (1)
 >PENÍZKY: Daňový poplatník
 >GLOSA: Jsou ČSA vydírány ?
 >KRIMI: Zabil Pat Garrett Billyho Kida?
 >FEJETON: Zpívající Pig !
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >AKTUALITA: Jaký byl sobotní večer na Hradčanském náměstí v Praze
 >GLOSA: Co se dělo v Mainzu (Mohuči)
 >FEJETON: Podle drápu poznáš lva
 >TÉMA - EU: Ano evropskému federalismu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
16.6. GLOSA: Jsou ČSA vydírány ?
Václav John

Na rozdíl od anonymních vyděračů, jsou lidé požadující od letecké společnosti řadu stamiliónů velmi dobře a jmenovitě známí.

Jde o klasické téma, to je o kolektivní vyjednávání, tedy lépe řečeno o nárůst mezd. Stojí tady proti sobě zaměstnavatel a jeho zaměstnanci, z nich každý má jiný cíl. Cílem podniku je zaměstnávat co nejméně lidí, dostat z nich co nejvíce výkonu, za co nejméně peněz. Cílem odborů je zase udržet v práci co nejvíce lidí, při co nejmenším výkonu, za co nejvíce peněz. Kolektivní vyjednávání má pak najít pro obě strany přijatelný kompromis. Slušný zaměstnavatel musí mít na zřeteli právo svých pracovníků na přijatelnou mzdu, a slušné odbory zase to že nemohou, už ve vlastním zájmu, svůj podnik zruinovat. Pokud jsou obě strany korektní, tak se lze dohodnout.

Výjimkou z tohoto schematu jsou státní podniky. U nich platí, že podnik nelze zruinovat, ale pouze zvyšovat ztráty, které zaplatí daňový poplatník. Vícekrát v minulosti to byly příkladně ČD, kde rostly mzdy a tím rostly i ztráty, a všechny vlády se zatím vždy síly odborů zalekly a odmítly jít do opravdového střetu. Výsledek této politiky je vidět, tento podnik se stále potácí na okraji života a smrti.

Pominu příklad kdy stát naopak zneužívá své zaměstnance, jako jsou například učitelé. Teď je aktuální případ, kdy zaměstnanci zneužívají svého zaměstnavatele. Jedná se samozřejmě o piloty ČSA, jejichž mzdové požadavky jsou nehorázné. Dnes je možná rehabilitace v přístupu k nereálným požadavkům odborářů a dát příklad jednání v dalších podobných případech.

Takže otázka zní : Potentují se ČSA, nebo se nepotentují ?
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku