Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.6.2003
Svátek má Milan
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Zmanipulované referendum
 >GLOSA: Jak jsme přes všechny kladené překážky nakonec zvítězili
 >POLITIKA: Program ODS a potrefený komentátor.
 >MROŽOVINY: Tunel pod životem
 >GLOSA: Nechtěný prezident
 >EKONOMIKA: Nízká inflace v Česku umožňuje snížení sazeb
 >SVĚT: Jak funguje multikulturistika v praxi (2).
 >SVĚT: Rozhodnutí padlo v Casablance
 >REAKCE: AUTOROVI a čtenářům
 >PENÍZE: Penzijní fondy - výnosná investice, o které se neví
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O lidech z metra
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák
 >NÁZOR: Jaký zákon o nájemném z bytů potřebujeme?
 >CHTIP: O tchýni

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
18.6. LIDŠTINY: Za několik dní začnou Olympijské hry.
JITA Splítková

Vyděšeně koukáte ? Ano, opravdu mám pravdu, za několik dní v Irsku budou slavnostně zahájeny Speciální olympijské hry.
Přiznám se, také jsem ještě před týdnem neměla o jejich existenci tušení. Ke své škodě. Teď už vím, oč se jedná, a budu ráda, pokud budete chtít vědět i vy.
Speciální olympijské hry představují ideál zakladatele moderních Olympijských her Coubertina. Ten v poselství mládeži všech národům světa z Olympie roku 1927 zdůraznil: "Moji přátelé a já jsme nepracovali na obnově her proto, aby se z nich stal muzeální objekt nebo námět k filmování, ani proto, aby se jich zmocnily obchodní nebo volební zájmy ... Obnovením pětadvacet století staré instituce jsme vám chtěli dát možnost stát se znovu vyznavači víry ve sport, jak ji chápali naši velcí předkové…školou jednak mravní ušlechtilosti a čistoty, jednak tělesné síly a zdatnosti…není důležité zvítězit, ale zúčastnit se".
Coubertin podle všeho zakládal olympijské hry a celé olympijské hnutí, ne jednoúčelově, jen pro sport samotný, ale měly být prostředkem a pomocníkem pro výchovu hlavně mladých lidí.
Právě toto vše - radost ze sportu, mravní čistotu sportovního klání, pomoc pedagogům při rozvoji a adaptaci soutěžících do společnosti a hlavně, že skutečně není důležité zvítězit (i když samozřejmě se o to sportovci snaží), ale zúčastnit se - stoprocentně v dnešní době platí pouze pro Speciální olympijské hry.
Nyní asi už tušíte, že za slůvkem speciální se skrývá asi nějaká odlišnost od Olympijských her, které přitahují milióny lidí k TV. Jedna opravdu existuje, sportovci jsou lidé s mentálním postižením. IQ startujících podle pravidel dosahuje maxima mezi 80 až 85. To je za oním slůvkem SPECIÁLNÍ.
Na těchto hrách je zaručena i spravedlnost v rámci toho, kdo s kým může měřit své síly, aby nedocházelo k fyzickému a zdravotnímu nepoměru mezi soutěžícími. Každý sportovec soutěží se sobě rovnými. To vede k motivaci i pro ty, kteří kdyby soutěžili v jednotlivých odvětvích všichni se všemi, neměli by prostě šanci a přitom oni i když skočí třeba jen třicet centimetrů, podávají tím obrovský výkon (toto se konkrétně týká sportovců s Downovým syndromem). Ostatní podávají výkony i hodné profesionálů.

Speciální olympijské hry (oficiální název zní: 2003 Special Olympics World Summer Games) letos světově slaví už 35 let a založila je žena Eunice Kennedy - Shriver.
České hnutí speciálních olympiád slaví letos 12 let a jeho zakladateli jsou Olga Kurzová, Martina Středová a Lubomír Kurz.
Tyto speciální olympiády jsou vlastně posledním krokem v postupném vývoji vztahu společnosti k sportu a právu všech na možnost provozovat nějaký sport a na účast v soutěžích.
Od starověkého Řecka bylo sportování a soutěžení v něm výsadou pouze mužů a po určité období nesměl sportovat nikdo. Až renesance uvolnila zákaz církve, pěstovat si sportem tělo. Ovšem jen pro muže. Prvním kdo podle všeho vyhlásil "právo muže na cvičení těla", byl profesor univerzity v Padově Pietro Paolo Vergerio (1348 - 1419).
Jan Ámos Komenský v nedokončeném spisu O nápravě věcí lidských (1644) také věnoval pozornost i olympijským a jiným hrám. A po něm řada dalších učitelů, filosofů, umělců až
v neděli ráno 6. dubna 1896 byly zahájeny první novodobé olympijské hry - soutěžit zatím mohli jen muži.
Na třetích OH roku 1904 v Saint-Louis se už účastnilo osm žen (Američanek). Tyto hry ovšem byly předzvěstí dnešní až hrůzné podoby komercionalizace sportu.
Olympijské hry se až za 64 let tedy v roce 1968 v Chicagu otevřely i pro další sportovce a Speciální olympiáda se postupem doby ve světě stala plnohodnotnou sestrou Letních OH a Zimních OH. Svědčí o tom i plné ochozy stadiónů. Musím napsat, že zatím se nejedná o naše stadióny, ty jsou při pořádání Národních her SO - memoriál Olgy Havlové skoro prázdné. Je za tím nezájmem ostych lidí? Strach z neznámého a třeba i z nevhodnosti koukat se na postižené lidi? Strach, že se jedná o soucitnou charitu?
Paní Olga Kurzová přípravu sportovců a samotnou jejich účast v soutěžích rozhodně nechápe jako soucit. Je to sport není to charita - jsou její slova. Olympiády podporuje u nás i ve světě celá řada umělců, sportovců, politiků… (u nás se národní hry na počest jejich velké příznivkyně jmenují memoriál Olgy Havlové).

Více a konkrétněji vás o Speciálních olympijských hrách budou na stránkách Neviditelného psa informovat přímo zakladatelé ČHSO a informace naleznete i na adrese: www.specialolympics.cz

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku