Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.6.2003
Svátek má Milan
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Zmanipulované referendum
 >GLOSA: Jak jsme přes všechny kladené překážky nakonec zvítězili
 >POLITIKA: Program ODS a potrefený komentátor.
 >MROŽOVINY: Tunel pod životem
 >GLOSA: Nechtěný prezident
 >EKONOMIKA: Nízká inflace v Česku umožňuje snížení sazeb
 >SVĚT: Jak funguje multikulturistika v praxi (2).
 >SVĚT: Rozhodnutí padlo v Casablance
 >REAKCE: AUTOROVI a čtenářům
 >PENÍZE: Penzijní fondy - výnosná investice, o které se neví
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O lidech z metra
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák
 >NÁZOR: Jaký zákon o nájemném z bytů potřebujeme?
 >CHTIP: O tchýni

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
18.6. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů


Co je dovoleno volovi.

Hlava Ministerstva zahraničí předvedla v pátek další krásnou ukázku dobové taneční figury, tentokrát tzv. obranně útočný farizeják. V parlamentním Výboru pro evropskou integraci pan Cyril Svoboda při obhajobě (a křesťansky skromné sebechvále) prounijní kampaně obvinil Českou poštu z nedodání informačního materiálu do všech domácností v zemi a vyzval Ministerstvo vnitra ČR, aby potrestalo starosty měst a obcí, kteří včas neinformovali občany, kde a kdy se referendum koná.

V první záležitosti organizátoři kampaně (Ministerstvo zahraničí) zapomněli nebo nerespektovali fakt, že dnes jsou již běžně poštovní schránky označeny nálepkou > nevhazovat komerční inzerci<, kterou musí poštovní doručovatel respektovat. A tak jedinou tiskovinu, s kterou na Zamini počítali, že se dostane do všech domácností republiky, odsoudili k osudu běžných reklamních tiskovin, které zaplavují kastliky na dopisy a bez přečtení končí v odpadu. Potvrdil jsem si to i u nás v domě. Když jsem se ptal sousedky, co říká tomu letáku s informacemi o podmínkách přistoupení k EU, tak chvíli tápala, na co se ptám, a pak řekla: Jo vy myslíte takovej čtvercovej papír, to jsem hodila hned do sběru, myslela jsem si, že to je reklama na pojišťovnu a telekom. A to s letákem paní sousedka zatočila ještě hospodárně, nešel rovnou do popelnice.

Křesťanská pokora a vnímání břevna v oku svém ústy pana zaministra pak dostává na frak výzvou Ministerstvu vnitra. Je-li podle C. Svobody hodno nejenom vyšetřování, ale hned potrestání nedostatečné informování o době a místu referenda, jak posoudit aktivity Zamini, které informovalo neúplně čili klamavě o celé Evropské unii a Smlouvě o přístupu? Ani ten nanicovatej leták do každé domácnosti nezvládli bez omylu, nemluvě o nízké informační hodnotě a podivné skutečnosti, že na této ministerské tiskovině byla umožněna reklama komerčním subjektům. To, že vládní kampaň za dvě stě milionů potřebovala ještě dva partnery, byla pro mne informace nová, pravda že. Jenom z toho není jasné, zdali partneři kampaň finančně podpořili nebo se podíleli na spotřebování vyčleněných miliónů.

Stížnosti proti TV, tiskové a venkovní reklamě MZV ČR v souvislosti se vstupem ČR do EU, vznesené pro klamavost této kampaně Rada pro reklamu zamítla, poněvadž se podle Etického kodexu RPR politickou ani předvolební reklamou RPR nezabývá. A je to.

Akce Evropský český sen pokračuje.

Michal Wein
Navzdory
Zuzana Chlumská

Řekli jsme ano.
Navzdory kampani, která tak ještě nejspíše připomínala reklamu na dámské vložky nebo Regulax.
Navzdory vládě, která zahájila sociální reformu těsně před referendem, aby snad někdo nebyl na pochybách, co nás v té Evropě čeká.
Navzdory obsahuprostým vyjádřením politiků, kteří už nejsou schopni překonat svůj zlozvyk mluvit tak, aby vlastně nic neřekli.
Navzdory panu prezidentovi, který zaujal postoj: "Já neříkám ani tak, ani tak, ale na moje slova dojde".
Navzdory bodře lidovému panu Verheugenovi, který, než dojede z Mnichova do Prahy, otočí o 180°.
Navzdory profesionálnímu Sudeťákovi B.Posseltovi.
Navzdory panu Grebeníčkovi, který po referendu sní o tom, jak bude bojovat za komunismus v celé Evropě.

Češi projevili vskutku překvapivou dávku zdravého rozumu. Ale možná až ne tak překvapivou. Možná se jenom podceňujeme

V souvislosti s naším vstupem do Evropy jsem si vzpomněla na knihu D.Morrise Nahá opice.
Dovolte mi volně citovat. V dobách, kdy předkové našich předků ještě žili na stromech, byl obydlený svět porostlý pralesem. Tedy ráj svého druhu. Zachtělo-li se komu banánu, prostě přeskočil na jiný strom. Pak však začalo pralesů ubývat, banánů se nedostávalo a předkové našich předků se museli rozhodnout. Svět dole byl nebezpečný. Žili v něm šelmy, kterým naši předkové neuměli čelit. Museli se vztyčit, aby dále dohlédli a útočící šelmu zahlédli včas. Museli se naučit rychle utíkat a vyrobit si zbraně. Už nebylo možné jen tak si utrhnout banán a ze zhánění potravy se stala náročná, nebezpečná a pracná záležitost. Ze sběračů se stali lovci, z vegetariánů všežravci a z opic lidé. A protože to všechno dokázali, stal se Homo sapiens druhem velmi úspěšným.
Předkové dnešních šimpanzů a goril tehdy raději zůstali na stromech a od té doby jich zvolna ubývá.


Věděli jste, že hlasem pro EU bojujete proti fašismu?

Text je reakcí na článek pana Borise Cveka "Proč jsem pro vstup do Evropské unie?" (http://www.christnet.cz/magazin/mag.asp?clanek=1852).

Víte, že máme u nás dva druhy komunistů? Jedni jsou ti hodní, kteří jsou zastoupeni v parlamentu a žádný slušný politik včetně pana presidenta si nemůže dovolit je ignorovat, vždyť "jsou demokraticky zvolenými zástupci nezanedbatelné části voličstva".
A pak jsou tu ti druzí: zlí, zákeřní, protievropští revanšisté, snící o návratu před listopad 89 a toužící naši mladou demokracii vyrvat z lůna Evropy a uvrhnout ji do izolace mimo blahobyt Evropské unie.
Ty první je třeba si hýčkat, jsou přece jazýčkem na vahách, v parlamentní alchymii je nelze pomíjet, navíc mnozí z nich jsou přece kvalitní odborníci!
A ti druzí se hodí taky: vždyť na koho bychom jinak svedli těch dvacet procent lidí, kteří hlasovali PROTI EU, že? Pan Cvek však ve svém příspěvku z 11.6. objevil ještě jedno hnízdo odpůrců EU. Měl odvahu nazvat pravým jménem to, co ostatní dosud obcházeli decentními zmínkami o extremistech. Pan Cvek se nespokojil s tvrzením, že jde o lidi líné a sobecké, sedící za pecí a bojící se konkurence, že jde o burany a pitomce, kterýmižto přívlastky častovali odpůrce EU vládní i nevládní politikové a angažovaní žurnalisté. Šel přímo ke kořenu: jsou to prý fašisté!
Tak, a věc je jasná, viník byl odhalen. Námitkami euroskeptiků se netřeba zabývat, jejich obavy a varování netřeba brát vážně: vždyť jsou to komunisti! A nejsou-li to komunisti, pak jsou to určitě fašisti. A basta!
Je to však skutečně tak jednoduché? Jsou-li průzkumy mezi hlasujícími vskutku objektivní, pak 82% voličů ČSSD hlasovalo ANO. Podle logiky pana Cveka z toho plyne, že zbývajících 18% voličů ČSSD jsou fašisti. Nebo komunisti? Mezi voliči neparlamentních stran dosahuje podíl buranů a/nebo fašistů a/nebo komunistů téměř neuvěřitelných 30%. A podobně i u všech profesních či sociálních skupin: vezmu-li si k ruce dnešní vydání MfD, pak např. mezi nezaměstnanými, z nichž pro EU hlasovalo jen 65%, je fašistů a komunistů až 35% … Je nejvyšší čas začít bít na poplach - nikoliv však pro rostoucí preference fašistů, nýbrž pro míru manipulace, jíž se dopouštějí media i politici pod rouškou "informační kampaně" před referendem.
Ano, dělám si z toho legraci, neboť jinak by to legrace příliš nebyla. Opravdu nevím, mám-li se smát či plakat. Rozumím, že když jde o boj za lepší příští, musí jít ohledy stranou, chápu i to, že mnozí prostě ztrácejí nervy, když vidí, že někdo si dovoluje pochybovat o něčem tak nezpochybnitelném, jako je otevřená mateřská náruč Evropské unie. Ale myslím, že šermovat takovými slovy, jako je "fašista" a "komunista" jen proto, že máme jiný názor na legitimní politickou otázku, to už je myslím silné kafe. Doufám, že tohle k manýrům té nové Evropy opravdu patřit nebude…

17. června 2003

David Floryk
předseda Městského sdružení Konzervativní strany Ostrava
www.skos.cz
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku