Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 19.6.2003
Svátek má Leoš
  Výběr z vydání
 >Ondřej Neff zdraví z cest.
 >POLITIKA: Evropané s.r.o.
 >NÁZOR:USA by neměly Írán zahánět do úzkých
 >POLITIKA: Vládou zamlčovaná fakta o výsledcích referenda
 >PENÍZKY: Stát nečinně přihlíží nenasytnosti našich bank
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Boj proti alkoholu - další šílený nápad ministerstva zdravotnictví
 >TÉMA-EU: Chybila skutečně jenom Babeta?
 >GLOSA: Máma mele tátu
 >LITERATURA: Blogy- žurnalistika svépomocí
 >NÁZOR: Je naše místo v hloučku extrémistů?
 >NÁZOR: Menšina nebo většina?
 >NÁZOR: Stop evropskému federalismu
 >ÚVAHA: Exil jako důsledek totalitarismu
 >ZDRAVÍ: Obejde se Christopher Reeeve bez ventilátoru?
 >PENÍZE: Není penze jako penze

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
19.6. ŠAMANOVO DOUPĚ: Boj proti alkoholu - další šílený nápad ministerstva zdravotnictví
Jan Kovanic

Ve fantastické literatuře se od 19. století zobrazuje jistý typ šíleného vědce či přímo šíleného lékaře. Zdá se, že u nás se tento typ stává ponejvíce přímo ministrem zdravotnictví. Už jsme měli šíleného lékaře v této funkci, který prohlásil, že ať jen si pacienti počkají na endoprotézu nějaký ten rok , ať si trpí - pak si jí budou více vážit. Já nevím, ale tenhle rezort má snad skutečně smůlu na šílené nápady. Možná to nebude ani tak osobou ministra, která se tak často mění, jako samotným úřednictvem ministerstva.

Nemyslím si, že by šlo přímo o zločince, vždyť se snaží tak pomoci! Například by mělo být národu poskytnuto očkování proti lymské borelióze - koncepce z roku 2002 pro tento účel žádá půl miliardy korun. Jediná škoda je, že taková vakcína neexistuje. Tito dobrodinci nás aspoň ochránili před jedovatými koblihami. Teď zase zdravotničtí úředníci (nikoli nutně lékaři) přišli s tezí, jak zatočit s démonem alkoholem: Alkohol ničí závislé jedince i jejich rodiny, z lidí dělá trosky duševní i tělesné, ruinuje je finančně i společensky. Naši dobrodějové na ministerstvu zdravotnictví nechtějí chlast rovnou zakázat. To se snaží různí činitelé čas od času udělat, ať už se jedná o amerického či sovětského prezidenta - vždy s katastrofickými výsledky. Naši vynálezci nejdou tak daleko - chtějí jen zakázat prodej alkoholu mimo specializované prodejny. Návrh je předložen, už ho študují poslanci, třeba ho nakonec i schválí. Vždyť jde o to získat omezením daňových úniků další peníze do státního rozpočtu a hlavně - jde o zdraví našich dětí! Takto se prý "dostupnost alkoholu omezí mládeži".

Jak ctnostné! Jenže hloupé. Daňové úniky jsou proto, že na prodeji vydělávají zločinci. Když jim to utneme, nebudou na nich vydělávat a zaměří se na něco jiného - třeba na prodej méně škodlivé marihuany, ten se zatím také nezdaňuje. Postiženy budou zejména malé vesnické prodejny, pro které by zavádění pultu pro prodej alkoholu, znamenal další náklady - a další snížení zisku, když by nesměly chlast prodávat vůbec. Už taky vidím, jak si lidi v těch krámcích kupují přes pult třeba basu piva!!! Omezení prodeje se má totiž týkat nejen tvrdého alkoholu, ale i vína a piva. Záměr ministerstva snížit prodej alkoholu se může zvrtnout v pravý opak - pivo a víno se začne prodáváno i ve stáncích u silnic a hranic, kde se už teď nelegálně prodává tvrdý alkohol - a tam teprve daňové úniky vesele narostou z těch současných odhadovaných dvou miliard! Leč dosti ekonomiky - mnohem nebezpečnější je totiž ohrožení zdraví mládeže - a tady troubím na tubu poplašné zprávy! Ministersvo zdravotnictví prý chce ochránit naše mladé. Tak za prvé - moje děti nechlastají, ty jsem si vychoval sám (nejspíš špatným příkladem:) Za druhé - už teď je přece prodej alkoholu mladistvým zakázán! Každý nakupující, ať už si bere zboží sám nebo je obsloužen, přece nakonec prochází kolem kasy - a přes tuto bránu by žádný věkově podměrečný zákazník alkohol neměl přenést. Žádný hospodský nesmí žádnému cucákovi nalít - na to je zákon! Který se nedodržuje. Ministerstvo vymyslí typickou nápravu - když se nedodržuje tento, zavedeme nový zákon! Který se také nebude dodržovat... Jó, to v Americe by přišel hospodský o licenci, kdyby naléval nezletilcům. Inu, oni si tam svoji prohibici už odtrpěli.

Nový zákon naopak alkoholismus mnohem zvýší - a zejména alkoholismus mládeže. Týká se totiž nápojů s obsahem přes půl procenta. A právě teď k nám přichází móda alkoholických limonád, které tuto normu podlezou - a hodné naše ministerstvo zdravotnictví tomuto nebezpečnému trendu nahrává! Slaďoučké, barevňoučké, dobroučké, jen mírně alkoholické nápoje jsou svůdnou branou démona alkoholu.

Proto volám na staré dobré tváře v našem parlamentu, na všechny ty ochmelky, kteří byli přistiženi, jak řídí pod vlivem, i na ty, kteří přistiženi nebyli: Zachraňte naši mládež od démona alkoholu, vraťte šílený návrh předkladateli!

Aspoň toto, když už jste nedokázali ochránit naše koblihy...

Psáno v Praze na Lužinách dne 18. června 2003


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku