20.6. Barmští generálové jsou mistry politického vyděračství
www.infoservis.net
Přední barmská disidentka Aun Schan Su Ťij byla po pouhém roce na svobodě opět zadržena vládnoucí vojenskou juntou. Jen půl hodiny s ní směl mluvit vyslanec OSN Razali Ismail, který přijel do Rangúnu s cílem vyjednat její propuštění. Vrátil se s nepořízenou a nejasné odpovědi barmských generálů naznačují, že Su Ťij může být nezvěstná i několik měsíců. Cesta ke změně jednoho z nejrepresivnějších režimů světa se tak prodloužila.
Vojenská junta vládne Barmě nepřetržitě od roku 1962, přestože proběhla řada protirežimních demonstrací a v roce 1990 dokonce ve volbách zvítězila opoziční Národní liga pro demokracii, vedená právě Su Ťij. Vztah k opozici se však v posledních letech se zhoršující se ekonomickou situací přece jen vyvíjel, když si junta uvědomila výhody zahraničních investic.
Proto byla Aun Schan Su Ťij loni v květnu propuštěna z domácího vězení a začala probíhat tajná jednání mezi ní a generály. Zatímco však svět reagoval nadšeně, mezi Barmánci vyvolaly rozhovory, o nichž neexistují téměř žádné informace, spíše rozpaky. Kromě Su Ťij vojenská junta propustila 300 politických vězňů (asi 1200 jich je stále ve vězení) a nechala otevřít kanceláře NLD. Tyto, už tak malé ústupky, nyní vzaly za své.
Mezinárodní společenství tak dostalo jasný signál, že dialog v Barmě je v troskách, pokud se vůbec o dialogu dalo hovořit. Barmská junta dala najevo, že zahraniční investice sice přinášejí výhody, ale nejsou natolik zásadní, aby si nechala za zády vyrůstat opozici. A co víc, obchodní styky a zahraniční humanitární pomoc stejně fungovaly alespoň částečně i předtím.
V minulém týdnu několik amerických senátorů vyvolalo diskusi, zda by USA měly zakázat dovoz barmských výrobků. Japonsko pohrozilo, že zastaví rozvojovou pomoc. Thajsko a další země vydávají podobná prohlášení. Nemělo by zůstat jen u slov. Tvrdý zákrok proti opozici vyžaduje následný tvrdší postoj mezinárodního společenství. Jinak bude barmská junta dál svět vydírat politikou střídání útoků proti lidským
právům a malých „uklidňujících“ ústupků.
Marie Peřinová
Více k tématu se dozvíte na stránkách Informačního servisu společnosti Člověk v tísni
|