Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 20.6.2003
Svátek má Květa
  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Jejich hrdinové - naši milovaní bratři
 >STORY: Záhadná nevyřešená choroba Mr. Robertse
 >POLITIKA: Falešné karty pana poslance Zahradila
 >POLITIKA: Češi a Němci v koalici odhodlaných
 >ZAMYŠLENÍ: Hippokrat by se dnes divil.
 >SKANDÁL: Trapnost záře nebývalé a dosahu dalekého
 >„Zrychlení“ ADSL – nemilé překvapení pro uživatele i ministra Mlynáře!
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 2.
 >Barmští generálové jsou mistry politického vyděračství
 >POSTŘEH: O ťukání
 >Ondřej Neff zdraví z cest.
 >POLITIKA: Evropané s.r.o.
 >NÁZOR:USA by neměly Írán zahánět do úzkých
 >POLITIKA: Vládou zamlčovaná fakta o výsledcích referenda
 >PENÍZKY: Stát nečinně přihlíží nenasytnosti našich bank

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
20.6. Barmští generálové jsou mistry politického vyděračství
www.infoservis.net

Přední barmská disidentka Aun Schan Su Ťij byla po pouhém roce na svobodě opět zadržena vládnoucí vojenskou juntou. Jen půl hodiny s ní směl mluvit vyslanec OSN Razali Ismail, který přijel do Rangúnu s cílem vyjednat její propuštění. Vrátil se s nepořízenou a nejasné odpovědi barmských generálů naznačují, že Su Ťij může být nezvěstná i několik měsíců. Cesta ke změně jednoho z nejrepresivnějších režimů světa se tak prodloužila.

Vojenská junta vládne Barmě nepřetržitě od roku 1962, přestože proběhla řada protirežimních demonstrací a v roce 1990 dokonce ve volbách zvítězila opoziční Národní liga pro demokracii, vedená právě Su Ťij. Vztah k opozici se však v posledních letech se zhoršující se ekonomickou situací přece jen vyvíjel, když si junta uvědomila výhody zahraničních investic.

Proto byla Aun Schan Su Ťij loni v květnu propuštěna z domácího vězení a začala probíhat tajná jednání mezi ní a generály. Zatímco však svět reagoval nadšeně, mezi Barmánci vyvolaly rozhovory, o nichž neexistují téměř žádné informace, spíše rozpaky. Kromě Su Ťij vojenská junta propustila 300 politických vězňů (asi 1200 jich je stále ve vězení) a nechala otevřít kanceláře NLD. Tyto, už tak malé ústupky, nyní vzaly za své.

Mezinárodní společenství tak dostalo jasný signál, že dialog v Barmě je v troskách, pokud se vůbec o dialogu dalo hovořit. Barmská junta dala najevo, že zahraniční investice sice přinášejí výhody, ale nejsou natolik zásadní, aby si nechala za zády vyrůstat opozici. A co víc, obchodní styky a zahraniční humanitární pomoc stejně fungovaly alespoň částečně i předtím.

V minulém týdnu několik amerických senátorů vyvolalo diskusi, zda by USA měly zakázat dovoz barmských výrobků. Japonsko pohrozilo, že zastaví rozvojovou pomoc. Thajsko a další země vydávají podobná prohlášení. Nemělo by zůstat jen u slov. Tvrdý zákrok proti opozici vyžaduje následný tvrdší postoj mezinárodního společenství. Jinak bude barmská junta dál svět vydírat politikou střídání útoků proti lidským právům a malých „uklidňujících“ ústupků.

Marie Peřinová

Více k tématu se dozvíte na stránkách Informačního servisu společnosti Člověk v tísni


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku