Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 19.6.2003
Svátek má Leoš
  Výběr z vydání
 >Ondřej Neff zdraví z cest.
 >POLITIKA: Evropané s.r.o.
 >NÁZOR:USA by neměly Írán zahánět do úzkých
 >POLITIKA: Vládou zamlčovaná fakta o výsledcích referenda
 >PENÍZKY: Stát nečinně přihlíží nenasytnosti našich bank
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Boj proti alkoholu - další šílený nápad ministerstva zdravotnictví
 >TÉMA-EU: Chybila skutečně jenom Babeta?
 >GLOSA: Máma mele tátu
 >LITERATURA: Blogy- žurnalistika svépomocí
 >NÁZOR: Je naše místo v hloučku extrémistů?
 >NÁZOR: Menšina nebo většina?
 >NÁZOR: Stop evropskému federalismu
 >ÚVAHA: Exil jako důsledek totalitarismu
 >ZDRAVÍ: Obejde se Christopher Reeeve bez ventilátoru?
 >PENÍZE: Není penze jako penze

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
19.6. POLITIKA: Vládou zamlčovaná fakta o výsledcích referenda
Jiří Sezemský

Referendum o vstupu do Evropské unie je za námi, přičemž jeho výsledky ocenily všechny relevantní demokratické politické strany. Naše veřejnost přijala výsledek střízlivě, na rozdíl od euforie, v níž se topí mnozí vládní představitelé. Někteří komentátoři píšou o triumfu premiéra Vladimíra Špidly. Předseda US-DEU Petr Mareš hovoří o vítězství vlády. Ministři ČSSD Zdeněk Škromach a Bohuslav Sobotka dokonce napadli některé členy ODS za jejich předreferendový postoj. Bývalý komunista Škromach jim paradoxně dokonce doporučil, aby přestoupili ke komunistům a sládkovcům. Nemá už smysl nyní polemizovat se zjednodušenou optikou socialistických ministrů, kteří házejí do jednoho pytle část pravicových liberálů s komunisty a jim podobnými. Rozbor si zaslouží něco úplně jiného.
Nikomu nemohlo uniknout, jakým způsobem se do kampaně zapojila především na poslední chvíli naše média. Zároveň nebyl zřejmě záměrně zákonem ošetřen zákaz propagace v průběhu referenda, na rozdíl od klasické volební kampaně. Z médií zněl silný hlas na podporu našeho vstupu do EU, hned první den referenda byly zveřejňovány odhady výsledků a politici měli možnost agitovat do poslední chvíle před uzavřením volebních místností. Nic proti tomu. S mimořádným ohlasem byly přijaty údaje především o voličské účasti, stejně jako jednoznačný výsledek hlasování. Premiér Špidla si s Cyrilem Svobodou a Petrem Marešem zazpívali na Hradčanském náměstí, na úřadu vlády bouchalo šampaňské. O to více zaráží vládní mlčení, které se rozhostilo po zveřejnění oficiálních výsledků hlasování, týkající se analýzy skladby voličských hlasů podle volebních preferencí.
Z průzkumu současných preferencí podle agentury SC&C lze vyčíst na velmi reprezentativním vzorku 19 000 lidí řadu pozoruhodných údajů. Vyplývá z něho, že se referenda zúčastnilo 40,1% potenciálních voličů ODS (1,8 mil.), 11,9% voličů ČSSD (530 tis.), 11,5% voličů KSČM (513 tis.), 5,5% voličů KDU-ČSL (245 tis.) a 3,5% voličů US-DEU (156 tis.). Součet potenciálních voličů vládních stran tak dosahuje 20,9%, což je polovina počtu voličů ODS. Podobný poměr platí pro ty občany, kteří v referendu hlasovali pro vstup. Zveřejněné a hojně komentované údaje procentuálního zastoupení kladně hlasujících účastníků jsou tak poněkud zavádějící, neboť například voliči US-DEU sice hlasovali v 92% pro vstup, ovšem v absolutních počtech to bylo desetkrát méně lidí než u koalicí kritizované ODS.
Zajímavě rovněž vypadá porovnání s výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2002, kdy byla volební účast jen o málo vyšší než při letošním referendu. Z tohoto porovnání vyplývá - byť nemusí být zcela souměřitelné, ale jistou vypovídací hodnotu má - že se k referendu dostavilo o dvě třetiny potenciálních voličů ČSSD méně než v parlamentních volbách (úbytek přes 900 tisíc), zatímco u Koalice činí tento úbytek 280 tisíc. Celkem tak k referendu přišlo zhruba o 1,2 miliónu voličů koaličních stran méně než v parlamentních volbách. Citelný úbytek zaznamenala i KSČM (380 tisíc). Potenciálních voličů ODS by naopak při porovnání těchto dvou výsledku přibylo více než 600 tisíc.
Každé výsledky volebních preferencí je možno zpochybňovat či relativizovat. Žádný průzkum žádné agentury není stoprocentní. Ovšem trend je zřetelný a nedá se zamlžit. Vládě by proto slušela uměřenost. Spíše než okázalé opájení se překvapivě dobrým výsledkem referenda by ji mělo zajímat, proč k němu přišlo přes masivní a nákladnou kampaň tak katastrofálně málo jejích voličů. Bez nadsázky se dá říci, že vládní proevropská propaganda, zaměřená právě spíše na vlastní voliče a nerozhodnuté, selhala a téměř zcela se minula účinkem. Velkoústá prohlášení některých vládních činitelů na tom nic nezmění.

Jiří Sezemský
tisková sekce ODS
Další články tohoto autora:
Jiří Sezemský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku