Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 20.6.2003
Svátek má Květa
  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Jejich hrdinové - naši milovaní bratři
 >STORY: Záhadná nevyřešená choroba Mr. Robertse
 >POLITIKA: Falešné karty pana poslance Zahradila
 >POLITIKA: Češi a Němci v koalici odhodlaných
 >ZAMYŠLENÍ: Hippokrat by se dnes divil.
 >SKANDÁL: Trapnost záře nebývalé a dosahu dalekého
 >„Zrychlení“ ADSL – nemilé překvapení pro uživatele i ministra Mlynáře!
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 2.
 >Barmští generálové jsou mistry politického vyděračství
 >POSTŘEH: O ťukání
 >Ondřej Neff zdraví z cest.
 >POLITIKA: Evropané s.r.o.
 >NÁZOR:USA by neměly Írán zahánět do úzkých
 >POLITIKA: Vládou zamlčovaná fakta o výsledcích referenda
 >PENÍZKY: Stát nečinně přihlíží nenasytnosti našich bank

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
20.6. „Zrychlení“ ADSL – nemilé překvapení pro uživatele i ministra Mlynáře!

Zrychlení ADSL – nemilé překvapení pro uživatele i ministra Mlynáře

„Zrychlení“ ADSL – nemilé překvapení pro uživatele i ministra Mlynáře!

 

Miloslav Sova , Tomáš Kapler

 

Už před několika dny jsme na serveru Internet pro všechny informovali o připravovaném zrychlení základních variant služeb ADSL, tak jak to Český Telecom přislíbil ústy výkonného ředitele pro řízení produktů Miloše Mastníka. V posledních dnech ale platforma ZUI oslovila představitele ČTc s doplňujícími otázkami, které by uživatelům umožnily udělat si ucelenou představu o připravovaných červencových změnách.

 

Pro začátek trochu pozitivních správ

 

Jak už jsme uvedli v předcházejícím článku, Telecom skutečně hodlá dostát svému prohlášení o navýšení rychlosti na úroveň běžnou v státech EU. Změna by se však měla týkat pouze dvou základních variant a to 192/64 kb/s a 320/128 kb/s s agregací 1:50. 192 kb/s linka by se tak měla zrychlit až na 512/128 kb/s a 320 kb/s linka až na 1024/256 kb/s. Mnoho uživatelů základních verzí si od začátku stěžovalo na problematické přihlašování přes dashboard a na neopodstatněnost NATu (překlad IP adres, Network Address Translation). Tak ani s těmito komplikacemi z pohledu uživatelů se do budoucna už nepočítá.

 

A teď špatné zprávy

 

Bohužel Telecom pro uživatele připravil i daleko víc nemilých překvapení než jsme si kdokoliv z nás dokázali představit. Zvýšení rychlosti nebude trvalého rázu, ale bude limitované objemem přenesených dat. Po překročení hranice 10 GB u varianty 192 kb/s neklesne rychlost z 512 kb/s na původních 192 kb/s jak jsme před několika dny informovali, ale na pouhých 64 kb/s, což vysokorychlostní připojení degraduje téměř na úroveň Dial-upu!

Nepřetržitým stahováním dokážete tento limit vyčerpat za přibližně 54 hodin (počítáme-li propustnost linky jako 80% rychlosti). Podle představitelů ČTc existuje možnost přikoupit si nějaký limit – ovšem částku za kolik by to mělo být se nám nepodařilo zjistit (zřejmě ani ČTc ještě nemá představu kolik by to mělo být). Zda se limit týká přenosu dat v obou směrech nebo pouze ve směru k uživateli (stahování) není pořád jasné. Původní základní varianty se podle ČTc k určitému datu přestanou nabízet. Přesněji řečeno, ten kdo má dnes variantu 192 kb/s a 320 kb/s si bude moci ještě vybrat – jestli si ponechá to co na co má smlouvu nebo jestli požádá o navýšení rychlosti s tím, že už pro něj nebude návratu zpět.

 

Proč tedy?

 

Důvod je jasný – ČTc chce naoko vyhovět ČTÚ a na první pohled zvýšit rychlost DSL, ovšem tak, aby si nesnižovali počet zákazníků využívajících dražší varianty.

Jenže zřejmě považují pracovníky regulátora za „prostoduché“, kteří neví, že když se rychlost v průběhu období mění, tak počítá průměrná rychlost. Vzali jsme si do ruky kalkulačku a spočítali za vás, jaká že je tedy průměrná rychlost navrhovaných řešení (podrobný výpočet najdete v detailním článku na serveru Internetu pro všechny).

Jak už jsme napsali, limit při 80% efektivitě linky 512 resp. 64 kb/s lze vyčerpat za 54,25 hodin, přesněji 2 dny, 6 hodin, 15 minut a 12 sekund. Zbytek měsíce (v průměru se tedy jedná o 26 dnů, 8 hodin, 50 minut a 37 sekund) by tedy rychlost byla pouze jedna osmina původní.

Při současné nabídce 192 kb/s linky byste za průměrný měsíc mohli stáhnout zhruba 50,5 GB dat. Po nabízeném „zrychlení“ ale jenom 24,5 GB dat. Reálně tedy ono „zrychlení“ značí snížení rychlosti na 90,62 kb/s (propustnost 74,78 kb/s). Tedy více než dvojnásobné zpomalení!!!

Ještě horší situace je u náhradní nabídky za 320 kb/s, tedy 1024 kb/s do limitu 20 GB a pak opět pouze 64 kb/s. Tam by průměrná rychlost činila jen 121 kb/s (propustnost 105,2 kb/s), a tak byste místo více než 84 GB dat za měsíc mohli stáhnout pouze 34,5 GB dat, tedy skoro 2,5 násobné snížení!!!

Důsledek je jasný – zatímco při současné nabídce ADSL byste mohli v klidu i s nejnižším 192 kb/s tarifem poslouchat celý měsíc internetové rádio s bitovým proudem 128 kb/s a ještě by vám zbyla rychlost zhruba na úrovni modemu pro stahování e-mailů či prohlížení stránek (u rychlejší varianty byste dokonce mohli poslouchat dvě rádia současně či koukat na internetovou televizi ve slušné kvalitě), s novou službou byste nemohli poslouchat celý měsíc ani jedno rádio.

To samé platí pro hráče internetových her, kteří vždy byli schopni využít linku naplno – se současnou nabídkou si budou moc hrát celý měsíc, s novou maximálně týden a pak už by toho museli nechat, neboť by jim po snížení rychlosti hrozilo zabití od protivníka, jež má díky rychlejší lince rychlejší reflexy.

Český Telecom také zcela opomněl výtku od ČTÚ a ministra informatiky, že oproti Evropě je naše i nejlevnější nabídka příliš drahá a k tomu pomalá. Možná doufali, že až bude ČTÚ dělat nový výzkum, že napíše k oné 90 kb/s lince rychlost 512 kb/s a opticky tak nabídku zkrášlí. Ovšem na ČTÚ nejsou hloupí zaměstnanci, a tak by jistě v tom případě srovnávali srovnatelné se srovnatelným a tedy novou nabídku s evropskými nabídkami počítaného přístupu. A jak víme (např. z tabulky Ceny DSL ve světě), tak počítané linky stojí v Evropě v přepočtu zhruba polovinu toho, co naše nejlevnější varianta (a to nejsou 90 kb/s, ale mnohonásobně rychlejší).

A zde musím opět připomenout paritu kupní síly, podle které lze snadno zjistit, že DSL se pro našince pak zdá ještě dvakrát dražší, tedy zhruba 4× oproti běžnému občanovi EU. A z ekonomických pravidel je jasné, že poptávka klesá s cenou exponenciálně, tedy stojí-li auto 100 tisíc a jinde 400 tisíc, tak na prvním místě si je schopno jej koupit ne 4× tolik lidí, ale třeba 20× tolik (pak už hraje roli nasycenost trhu a pod.). Jestliže tedy bude na našem trhu nabídka ADSL, která osloví pouze mizivé procento lidí, pak EU nemáme nikdy šanci dohnat v internetové gramotnosti. Zde musíme připomenout heslo Ministerstva informatiky a jeho ministra pana Mlynáře

 

Cílem Ministerstva informatiky je vytvořit v České republice takové podmínky, aby se naše země stala středoevropským lídrem v oblasti informačních a komunikačních technologií. ... V neposlední řadě je pak naším úkolem napomoci co nejvyššímu počtu lidí k co největší dostupnosti a znalosti komunikačních technologií.“

 

 

Vlk se nažral a koza zůstala celá

 

Pokuď jste tento článek dočetli až sem, jestli je možná ještě nějaká změna. ZUI a alternativní operátoři proti tomuto jednostrannému rozhodnutí ostře vystupují, stanovisko ČTÚ a ministerstva informatiky není známo.

Jako uživatelé Internetu máte právo být informováni s předstihem a možná i vaše reakce přimějí ČTc k změně postoje nebo Ministerstvo informatiky k rozhodnému zásahu – protože to byl právě ministr Mlynář který na základě studie ČTÚ požadoval navýšení rychlosti nebo snížení ceny. Rozhodně však nemohl tušit, jaké překvapení ČTc pro své uživatele připraví. Dovolím si podotknout, že takovéto řešení nemá ve světě obdobu a ČTc se snad mohl inspirovat pouze u bezdrátových sítí, kde něco podobného skutečně existuje, ale pouze kvůli kapacitním omezením. Degradace vysokorychlostního Internetu z rychlosti 512 kb/s na 64 kb/s je však pravděpodobně světový unikát!

 

Může si Telecom opravdu dělat co se mu zachce?

 

Na závěr snad už jen několik perliček z jednání, které by mohly zajímat i pana ministra Mlynáře.

 

Na otázku, zda Telecom neuvažuje o poskytnutí nižších rychlostí za nižší ceny (192/64 do 700Kč a 320/128 do 900,- Kč) Telecom odpověděl stručně a jednoznačně: „Ne“!

Rovněž a nějakém masivním rozšiřování ADSL si můžeme nechat jen zdát. Pomineme-li vysoké ceny této služby a neochotě ČTc dohodnout se s alternativními operátory na „propojení“ které by přineslo na náš trh skutečnou konkurenci, ale i zkvalitnění a zlevnění celé služby pro koncového zákazníka je tu ještě vyjádření vedení ČTc, které alespoň mě osobně doslova vyrazilo dech. Český Telecom už dnes počítá, že do konce roku nezrealizuje víc než 16 tisíc přípojek – přesněji řečeno nemá zájem zrealizovat větší počet přípojek, protože by si to vyžádalo nákup dalších zařízení.

Nezbývá jen popřát novému řediteli ČTc panu Gabrielu Berdárovi aby se dokázal vypořádat se zpátečnickým myšlením některých vrcholných manažerů ČTc, kteří nejsou schopni nahlédnout do budoucnosti, nebo alespoň kopírovat kroky svých úspěšnějších zahraničních kolegů. Jako první by si měl pan ředitel prostudovat poslední zprávu Point-Topicu z které je patrné, jak moc nám ujel vlak. A možná se pak za pár let nebudeme muset stydět – když tato prestižní společnost ve své čtvrtletní zprávě doslovně uvádí: „I v České republice se po dlouhé tahanici mezi Českým Telecomem a tamním regulátorem konečně spustilo ADSL“.

Dlouho jsem váhal jestli, zveřejnit i nedávný výrok nejmenovaného nejvyššího představitele ČTc, ale slova jako „ Nás usnesení vlády o široké dostupnosti internetu do domácností nebo levném internetu nezajímá“ jsou dostatečně výmluvná. Pro ty z vás kteří, se v této problematice teprve začínají orientovat si dovolím připomenout, že naše vláda se v dokumentu eEurope+ (který podepsaly všechny kandidátské země) zavázala, že udělá vše pro to, aby i u nás byl rychlejší, levnější a dostupnější Internet do konce roku 2002! Rychlejšího Internetu jsme se po dlouhých letech přeci jen dočkali, o tom jestli bude Internet také levnější a dostupnější můžete rozhodnout také vy. Co by jste chtěli vzkázat ministru informatiky? Co odpovíte na představy Českého Telecomu o ADSL?

 

 

Autoři Sova Miloslav a Tomáš Kapler jsou iniciátoři Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a členové občanského sdružení Internet pro všechny.
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku