Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 23.6.2003
Svátek má Zdeňka
  Výběr z vydání
 >SPORT: Dublin: Světová speciální olympiáda byla zahájena
 >MÉDIA: Nehorázný Klinkhammer
 >POLITIKA: Vládnou nám lidé, které jsme si nezvolili
 >ZAMYŠLENÍ: České dráhy v rodině dospělých
 >LITERATURA: Hanebnost
 >HUDBA: Rozhovor s Jiřím Macháčkem
 >NÁZOR: Sváček nenavlékl fráček
 >SVĚT: Singapurské řešení
 >NÁZOR: Co Vy na to, pane Štěchu ?
 >GLOSA: Pomocná škola
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >CHTIP: Zákazníci
 >POSTŘEH: O popelce
 >TÉMA: Hippokrates na věčné časy a nikdy jinak
 >GLOSA:Omluva: za co vlastně?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Historie  
 
23.6. NÁŠ RYBNÍK: Věty chytré a ty druhé…
JITA Splítková

Jsou věty laskavé, chytré, pravdivé, hloupé, prolhané… i doslova blbé.
Věta pravdivá s lidskou dimenzí pro úplně každého člověka zní: Nedělej nikomu to, co nechceš, aby on dělal tobě.
Pokud by se touto větou opravdu řídili všichni lidé, svět by se změnil na krásnou Utopii a takové věci se v reálu nestávají. Člověk se nechce řídit chytrými větami, a pak pokud se mu po právu stane přesně to samé, co udělal jinému, tak křičí o nespravedlnosti. Ten případ je odsun Sudetských Němců, kteří vždy po čase spustí lamentace o svém krutém osudu a hlavně o svém majetku (užívají slovo, že jim byl čechizován). Nějak rychle zapomněli, že za jejich majetek byly Německu z naší strany prominuty válečné reparace (které byly podstatně větší, než částka za jejich skutečný majetek) a oni byli (prý už několikrát) svojí vládou finančně odškodněni.

Je potřeba dialog. To je věta hodně zavádějící. V případě "sporu" s Landsmanšaftem se dá říci, že je to věta hloupá a lživá. Zde není mezi Čechy a Sudeťáky prostě o čem vést dialog. Je to jednou provždy vyřešená věc a politici, jak se říká na nejvyšší úrovni, by se jí neměly vůbec zabývat. Natož na výtky a požadavky Sudetských Němců v rámci "dialogu" pouze poslušně kývat a iniciativně vykřikovat, jak ten český národ je zlý a jakouže to hnusnou věc provedl. Proč Sudetští Němci o svých špatných činech mlčí, proč nehovoří o tom, jak vysídlovali Čechy a radovali se z příchodu Hitlera a o tom, co se dělo v pohraničí před a za Druhé světové války? Proč oni nenavrhují odškodnění Čechů?

Rozumnou větu vyřkl Gerhard Schröder ve čtvrtek pro Passauer Neue Presse: "Vyhnání Němců z Polska bylo takříkajíc přímým důsledkem války, aniž k tomu existovaly nějaké právní akty, zatímco Benešovy dekrety mají přirozeně co do činění s německým přepadením tehdejšího Československa a jsou reakcí na to…"

Vypadá to, že ani zapřísáhlý nepřítel České republiky a milovník Landsmanšaftu, by nejednal jinak než panové Karásek, Ruml, Mareš…Herrmann (zastupující na sudetských srazech katolíky) a další, nezapomínejme na bývalého prezidenta Havla. Tito pánové politici v žádném případě nehájí zájmy své země a voličů, které zastupují - opak je pravdou a oni by se měli za své politické "dialogové" chováni zodpovídat. Poláci nepřipustili tuto podivnou sudetskou hru jako my a jejich aktivní politici, narozdíl od našich, na žádné akce Landsmanšaftu nechodí a nedávají jim za pravdu, proti své zemi.
Kdyby nebylo takovýchto českých politiků, nebylo by ani tolik sudetské arogance a takovýchto vět: "Spolková rada vítá prohlášení české vlády z 19.6.2003. Zároveň upomíná na výzvu Evropského parlamentu z roku 1999 'zrušit existující zákony a dekrety z let 1945 a 1946, pokud se týkají vyhnání jednotlivých národních skupin z bývalého Československa', jakož i na německo-československou smlouvu o dobrém sousedství z roku 1992 a na německo-českou deklaraci z roku 1997, ve které se obě strany přihlásily k historické zodpovědnosti."

Problém Sudetských Němců je čistě interní záležitostí Německa - to vyvolalo světovou válku, to by mělo své občany informovat, jak se věci měly a mají.
Vypadá to, že se po majetku dychtící Landsmanšaft někomu hodí do krámu jako bič na naší zemi. Quid pro quo ?

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku