Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 24.6.2003
Svátek má Jan
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Jaká by mohla být Česká televize
 >POLITIKA: Už dost
 >POLITIKA: Evropané s.r.o. podruhé
 >POLITIKA: Benešovy dekrety lze zrušit a další předčasné volby
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Komunismus žije
 >ARCHITEKTURA: Římská zastavení
 >ŽERTÍK: Oženit se? Tůůůhle...
 >EKONOMIKA: Vystřídá růst korekce?
 >SVĚT: Singapur - Nenastal čas pro zrušení daně?
 >POLITIKA: Některé strany jsou si rovnější
 >NÁZOR: Zpověď podivína podruhé.
 >INFO: Konzervativní strana a EU
 >POSTŘEH: O somrácích a opilcích
 >PENÍZE: Chce vláda léčit zápal plic acylpyrinem?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
24.6. A proč ne třebas Ódin?
(nov)

Po odpovědi ano v referendu o EU se domácí politický cirkus stává cirkusem evropským a čeští politici rázem mohou "kouzlit" nejen na domácích luzích, ale i na přespolních rolích. Kupříkladu pěkného králíka z klobouku vytáhl ministr zahraničí Svoboda, když se svévolně pokusil připojit ke stanovisku katolických zemí, navrhujících, aby v preambuli Evropské ústavy byl odkaz nejen na křesťanské tradice, ale přímo na Boha.

Ono s těmi tradicemi je to v Evropě na pováženou. Tak třeba tradiční "křesťanské" svátky jako Vánoce, Hromnice, Letnice a Všech svatých odpovídají význačným bodům na zdánlivé dráze Slunce kolem Země a evropské křesťanství je převzalo od Keltů. Hromnice jsou původním Svátkem světla Imbolc, který se slavil v polovině mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Tu pak katolická církev využila pro svátek Zvěstování Panny Marie, z keltské slavnosti Alban hefin letního slunovratu udělala katolický svátek Jana Křtitele, ze Samhainu 1. listopadu pak Všech svatých a z původní slavnosti Yule při zimním slunovratu se staly Vánoce, jež svou popularitou předstihly v Evropě i nejvýznamnější křesťanský svátek Velikonoc.

K evropským tradicím nepochybně také patří podnikavost a objevitelský duch. Avšak ani k otevřenosti vůči světu a k jeho zkoumání nepřivedla Evropany žádná judaisticko-křesťanská tradice. Ke Kolumbovi, Newtonovi a pak k moderní vědě, k Darwinovi, k Nielsi Bohrovi a Kurtu Gödelovi, k vynálezcům a průmyslníkům Jamesi Wattovi a Stephensonovi, k Blériotovi, bratřím Renaultům, Daimlerovi a Benzovi, Schneiderovi, Kruppovi, ale i ke Grundigovi, českému Křižíkovi, Škodovi a bratřím Baťům nevede cesta od sv. Pavla, Evangelií a mnišských kontenplací, ani od chasidských znalců Tóry, ale od vikingských pirátů Erika Krvavé Sekery a Leifa Erikssona. Zatímco se Evropa na přelomu prvního milénia utápěla v modlitbách a chiliastické mystice v očekávání konce světa, tito pohanští Seveřané pluli k novým obzorům a všem pozdějším evropským velmocím přinesli věnem houževnatost, nezlomnost a především již zmíněný podnikavý a průzkumný duch. Právě oni tak dali Evropanům do vínku onu specifickou touhu po poznání, která se pro rozvoj euroatlantické civilizace stala rozhodující.

A koneckonců ani takový posvátný atribut, jakým je demokracie, jíž se dnes celá EU zapřísahá, nemá ani židovskou, ani křesťanskou tradici. Kdybychom byli odkázáni jenom na ni, byla by EU dodnes teokratickým soustátím, jako je třeba Írán. A jestliže tomu tak není, mohou za to opět Vikingové a jejich tradice shromáždění svobodných mužů. Římská republikánská tradice byla přemazána císařstvím a proto je otcem všech evropských a světových parlamentů islandský Althing, založený roku 930 pohanskými Nory - převážně těmi, kteří byli doma za zločiny odsouzeni do vyhnanství.
I toto je autentická evropská tradice, a pokud katolíci vyžadují, aby byl v preambuli Evropské ústavy odkaz na křesťanského Boha, nabízí se otázka: A proč ne třebas na Ódina?

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku