Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 25.6.2003
Svátek má Ivan
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Sudetští Němci - etymologie a historický, geografický a geopolitický vývoj obsahu pojmu a smyslu jeho užívání
 >MROŽOVINY: Čísla, o která jde až v první řadě
 >EKONOMIKA: Málo obchodů s dluhopisy i s korunou
 >POLITIKA: Další předčasné volby
 >ZAMYŠLENÍ: Co mají společného Albrecht z Valdštejna a naše armáda po roce.
 >HUDBA A ZVUK: Něco středověku
 >MUZIKA: Hello, Moby, kam běžíš, Moby?
 >NÁZOR: Nepodceňujme odborové bossy.
 >NÁZOR: Příspěvek k veřejným financím
 >EKOLOGIE: Skončí oceány prázdné?
 >LÉTO: Opalovat či neopalovat?
 >PENÍZE: Dluhy - cesta do pekla
 >INFO: Mimořádný provoz Rodičovské linky v den vysvědčení
 >MÉDIA: Jaká by mohla být Česká televize
 >POLITIKA: Už dost

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
25.6. NÁŠ RYBNÍK: Oprávnění k nářkům?
JITA Splítková

Reforma veřejných financí a daně jsou v současnosti nejdiskutovanějším tématem.
Nejvíce nespokojeni jsou státní zaměstnanci, dále pracovníci rozpočtových organizací a na třetím místě jsou živnostníci, kteří budou více odvádět státu na sociálním a zdravotním pojištění než dosud.
Reforma se naštěstí nedotkne matek na mateřské dovolené, ty si budou moci k mateřskému příspěvku 2500 korun legálně přivydělat bez omezení. Tuto možnost budou mít i důchodci. To si myslím je spravedlivé, i když někdo říká, že by matky na mateřských měly dostat takový státní příspěvek, aby nemusely chodit do práce a věnovaly se dětem. To je asi možné jen v pohádce, kde je zdrojem financí oslíček reagující na kouzelnou formulku otřes se. Další zas říká, že by důchodci měli mít buďto důchod nebo plat. Nevím, kdo jim co závidí, když v důchodovém věku má člověk sílu dělat, proč by si k důchodu nevydělal? Nevidím v tom problém. Ovšem co mě zaráží, že živnostníci naříkají. Proč mě to zaráží? Kvůli chování některých řemeslníků.
Řemeslník je taky živnostník. Nebo není? Já myslím, že ano, ale jejich podnikatelské chování se mi zdá nepodnikatelské.
Onehdy se mi rozbilo splachovadlo a v domě byl ten den akorát instalatér, naivně jsem se domnívala, že když si k němu půjdu objednat opravu, že prostě pokývá hlavou a zakázku přijme. Nikoliv, řekl mi, že si mám sama zakoupit náhradní díly a sama si to opravit. Ještě mi milostivě řekl, kde je specializovaná prodejna pro instalatéry. Už mi zapomněl říci, že v té prodejně mi ony žádané plováky, hadičky a další prodají pouze pokud mám živnostenský list. Ten nemám, tak jsem v prekérní situaci. Nu opravila jsem staré součástky a přemýšlela o větě: "Náš zákazník, náš pán".
Včera jsem pochopila, že řemeslníci a instalatéři obzvlášť jsou novodobá šlechta, které je třeba se patřičně kořit a jednat s nimi v rukavičkách. Byla jsem svědkem scénky, když zoufalý jiný živnostník měl štěstí, instalatéři mu přišli, ale jak padla, tak si sebrali věci a chystali se odejít. Práce samozřejmě byla dokončená tak způli. Co stálo objednatele instalatérských prací skuhrání a proseb, než mu bylo řemeslníky přislíbeno, že tedy možná druhý den to přijdou dodělat.
Podivné živnostenské chování a tyto dvě ukázky nejsou ojedinělé, těch dalších konkrétních případů nekvalitně provedených úprav koupelen, rodinných domků, ale i stížnosti na služby v oblasti gastronomie atd. atd… těch je mnoho. Tak nevím jestli živnostníci mají oprávnění k nářkům, někteří určitě ne.JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku