Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 25.6.2003
Svátek má Ivan
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Sudetští Němci - etymologie a historický, geografický a geopolitický vývoj obsahu pojmu a smyslu jeho užívání
 >MROŽOVINY: Čísla, o která jde až v první řadě
 >EKONOMIKA: Málo obchodů s dluhopisy i s korunou
 >POLITIKA: Další předčasné volby
 >ZAMYŠLENÍ: Co mají společného Albrecht z Valdštejna a naše armáda po roce.
 >HUDBA A ZVUK: Něco středověku
 >MUZIKA: Hello, Moby, kam běžíš, Moby?
 >NÁZOR: Nepodceňujme odborové bossy.
 >NÁZOR: Příspěvek k veřejným financím
 >EKOLOGIE: Skončí oceány prázdné?
 >LÉTO: Opalovat či neopalovat?
 >PENÍZE: Dluhy - cesta do pekla
 >INFO: Mimořádný provoz Rodičovské linky v den vysvědčení
 >MÉDIA: Jaká by mohla být Česká televize
 >POLITIKA: Už dost

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
25.6. LÉTO: Opalovat či neopalovat?
Paracelsus

S příchodem léta zamíří miliony lidí za sluncem na pláže a do hor. Opalovat se nebo se neopalovat? Toť otázka… Opálená pleť nebyla vždy v módě, spíše naopak. V dobách antického Řecka přes alžbětinskou Anglii, až po americký Jih před občanskou válkou opálení označovalo člověka jako příslušníka dělné třídy. Lidé tehdy spíš usilovali o zachování bílé pleti jako důkazu, že nemusí pracovat venku. Bohaté ženy různých kultur se snažily zesvětlit svou pleť pomocí různých přípravků, jako je škrob, křída a dokonce olověná běloba, které má však nešťastné vedlejší účinky a způsobuje otravu. Jestliže se ženy odvážily ven, chránily svou porcelánovou pleť pod róbami, slunečníky a velkými klobouky.

Zlom nastal v roce 1923, když módní návrhářka Coco Chanel vystoupila v Cannes z jachty vévody z Westminsteru překvapivě opálená. Chanel se prý tolik opálila nešťastnou náhodou, ale tisk a svět módy předpokládaly, že tato neuvěřitelně vlivná Francouzska vyhlašuje novou módu. “Myslím si, že objevila opalování”, sděluje Prince Jean-Louis de Faucigny-Lucigne. V té době Chanel objevovala všechno. Odvážné ženy v Evropě i v Americe brzy nastavily slunci svá těla. To ovšem ještě nevěděly, že slunce pleti škodí. Zdravotníci ve skutečnosti nový výstřelek schvalovali, nazývajíce slunce “nejlepším lékem ve vesmíru”.

Po celá desetiletí se lidé opalovali bez jakékoliv ochrany před škodlivými paprsky. Ale během druhé světové války vojáci americké armády, sloužící pod tropickým sluncem v jižním Tichomoří, trpěli úpalem a popáleninami kůže. Armádní chemik Benjamin Green vyvinul přírodní vazelínu s červeným barvivem, která pohlcovala část slunečních paprsků. Po návratu domů si Green otevřel v Miami lékárnu a začal experimentovat s dalšími prostředky, které by pomohly chránit tělo před slunečními paprsky. K testům používal svoji holou hlavu. Podařilo se mu vytvořit krém, který se rychle ujal, a Green jej pojmenoval Coppertone. Na trhu se brzy objevily další přípravky a začaly zlaté časy opalování. Tyto první přípravky umožnily lidem delší pobyt na slunci, ale neposkytly kvalitní ochranu. První generace opalovacích krémů a olejů blokovala pouze část jednoho druhu slunečních paprsků – paprsky UVB. Tyto výrobky však propouštěly záření UVA, které vědci tehdy považovali za neškodné. Částečně chráněni se lidé na pláži nespálili tak rychle, ale opálili se do sněda. Přibližně ve stejnou dobu vyvolala popularita komerčního letectví zájem o zimní dovolenou a únorové opálení se tak stalo znamením bohatství, společenského postavení a sexuální přitažlivosti.

O několik desetiletí později už zdravotníci vyzváněli na poplach. Zjistilo se totiž, že naše slunce je vlastně nepřetržitá jaderná reakce a proud záření vysoké energie, který vstupuje do naší atmosféry, proniká hluboko do lidské pokožky. Pleť reaguje tvorbou pigmentu zvaného melanin, který podmiňuje barvu tkání a pohlcuje některé sluneční paprsky. Další změny už nejsou tak neškodné. Dlouhodobé vystavení pleti paprskům UVA a UVB způsobuje vrásky tím, že poškozuje podkožní kolagen, který normálně dodává kůži pružnost. Sluneční záření poškozuje také DNA a pokud poškozené buňky nejsou obnoveny nebo eliminovány, mohou vést ke vzniku rakoviny kůže. Stačí jeden zpuchýřující úpal a celoživotní riziko rakoviny kůže- melanomu se zvýší o 50%. Ve Spojených státech je každoročně diagnostikováno 1,3 milionu případů rakoviny kůže, to je o 800 tisíc případů více než před třinácti lety. Přibližně v 50 tisíci případech se jedná o nejnebezpečnější druh melanomu, který, pokud není včas podchycen, může být velmi rychle osudný. Výskyt melanomu stoupl od roku 1930, kdy se jednalo o velmi výjimečnou nemoc, o více než tisíc procent. Navzdory oblibě opalovacích prostředků s vysokým ochranným faktorem případů rakoviny neustále přibývá. Je to tím, že dokonce ani krémy s ochranným faktorem 30 nebo 40 nezablokují sto procent škodlivých slunečních paprsků. Některé propustí paprsky UVA, ale i ty přípravky, které poskytují ”širokou škálu” ochrany, propustí 3 - 5 % celkového slunečního záření. Vědci tvrdí, že tato ochrana před sluncem dává lidem iluzi, že jsou naprosto v bezpečí, takže klidně stráví na přímém prudkém slunci tři, čtyři nebo i šest hodin. „Lidé se domnívají, že troška krému dokáže zablokovat tu obrovskou ohnivou kouli na obloze,“ říká Dr. Kathy Fields, kožní lékařka ze San Franciska. “V žádném případě.”

Dalším problémem je fakt, že 70 % lidí používá opalovací prostředky pouze sporadicky nebo vůbec ne. 80 let po objevení se opálené Chanel na veřejnosti má nyní západní kultura na opálenou pokožku dva různé názory. Stárnoucí poválečná generace má očividné důkazy o tom, co slunce dokáže. Proto jsou většinou horlivými zastánci opalovacích prostředků a k jejich používání přesvědčují i své děti. Zato dospívající mládež nedbá varování zdravotníků a dále se vystavuje slunci. Podle nedávného průzkumu v USA pouze 34% mládeže používá opalovací prostředky. Více než čtyři pětiny jich přiznaly, že se v minulém roce ošklivě spálily. Pochodeň od Chanel dnes převzaly Britney Spears a Jennifer Aniston a mladí lidé, kteří žijí jen pro dnešní den, nadále věří, že opálení budou vypadat lépe a přitažlivěji. Atoosa Rubenstein, šéfredaktorka časopisu CosmoGIRL, tvrdí, že právě nyní prožíváme vyvrcholení éry opalování.

Království kožní rakoviny

Zemí s nejvyšším výskytem rakoviny kůže na světě je nepochybně Austrálie. Rakovinu kůže dostane každý druhý Australan. 300 tisíc Australanů podstupuje proto každoročně chirurgický zákrok k jejímu odstranění. Problém Austrálie je jednoduchý: je stejně blízko rovníku jako například Sahara, ale většinu z 20 milionů jejích obyvatel tvoří potomci imigrantů ze severních, mlhou zahalených oblastí Irska a Británie. “Pro většinu z nás je to jako Mars, naprosto cizí životní prostředí”, vysvětluje Robert Burton z organizace Cancer Strategies Group při australské vládě. V celonárodní kampani vláda nyní naléhavě žádá občany, aby nosili klobouky, trička a používali opalovací prostředky, kdykoliv jdou ven. Na plážích začali dospělí i děti používat plavky od krku až po kolena. Burton poznamenává, že tato opatření mohou připadat jako extrémní, ale jsou nutná. “Kolik polonahých lidí se světlou pokožkou byste našli v pravé poledne ležet na Sahaře?”

(Psáno podle The Week pro Bláznivou Markétu a Neviditelného psa.)
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku