Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 26.6.2003
Svátek má Adriana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Další zdražení
 >POLITIKA: Orwell v Bruselu a v Čechách
 >TÉMA: Orwell: 100
 >TÉMA: Sudetští Němci - etymologie a historický, geografický a geopolitický vývoj obsahu pojmu a smyslu jeho užívání
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Po dovolené jako po výprasku
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartovo vítání navrátilců z výletu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dvě města aneb Strach z techniky
 >Z CEST: Po referendu do Bruselu …
 >MÉDIA: Rada ČT zřejmě vyřadila Duhana neprávem
 >TÉMA: Bohatým investorům daňové prázdniny, domácím soukromníkům tvrdé odvody.
 >SVĚT: Angola - země plná kontrastů
 >MUZIKA: Marilyn Manson v Táboře
 >PENÍZE: Tygr zařval od Tater
 >POSTŘEH: O kohoutku
 >TÉMA: Sudetští Němci - etymologie a historický, geografický a geopolitický vývoj obsahu pojmu a smyslu jeho užívání

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
26.6. MUZIKA: Marilyn Manson v Táboře
Miloš Kaplan

Byl krásný den, letní slunovrat. Již po druhé vystoupí na území ČR Marilyn Manson. Těšil se na něj někdo? Nepříliš zdravě vyhlížejících, ošminkovaných lidí s piercingem na nejrůznějších místech jsem se ptát nemusel, trička řekla vše. Všeho všudy maximálně 50-100 lidí. Třeba nebude nával. Nedbalým sledováním a několika otázkami jsem mnoho dalších příznivců nenalezl. "Magor Manson" obyčejně říkali. Určitě nebude nával.
Začalo být zima až tak kolem 21 hodiny, studený vítr se utišil už kolem 18-té, ale i nejkratší noc (vlastně to ani noc není) v roce dovede studit. U Jungle se člověk zahřeje. Po desáté se snažím zaujmout pozici před pódiem. Bez značné dávky otrlosti to nepůjde. S vydatnou pomocí několika mladých lidí, pravděpodobně vysokoškoláků končím 3 řady před bariérou. Dál už to nejde, stačí bohatě. Atmosféra houstne, tlaky vzrůstají. Všude. Po 2 hodinách čekání už ani Rammstein (IMHO, přehráli celé Mutter) nemohou zachránit vzrůstající nervozitu. Dav to cítí stejně, i nejvěrnějším hrubne mluva. Dokonalé! Nervy napnuté, vnímavost vysoká.
Začátek koncertu je z alba The Golden Age of Grotesque, prví dvě písničky. S napětím jsem očekával "This Is the New Shit", chytlavá melodie, hodně hlasité. Dav ukázal, že měsíc staré album zná. Výsledek není katastrofický, ale hodně vyčerpávající. Snažím se vyrovnávat tlaky lidi za sebou, známí přede mnou se nechápavě obracejí. Sotva se držím na nohou, konečně ztrácím nadhled. Před polovinou koncertu, po krátké slovní roztržce, kdosi tiší situaci. Konečně klid, umírněné pohopsávání, stabilita stabilně. Poslední písnička, mrzí mě že nevím jaká. "…last song…for European…", zase jsem nerozuměl. Opravdu poslední, přicházejí stěhováci.
A muzika atd? Někdo kdesi v komentáři řekl, že MM krade nápady. No, ty tři tóny těžko hledat nepoužité;) (Pravda v posledním albu v písničce "The Golden Age of Grotesque" nejde neslyšet Toma Waitse, stylově.) Hudba je spíše propracovaná ve střídání jednoduchých motivů, ale citlivě a nápaditě řazených, než nápadité vodopády akordů. A velmi expresivní. Ale tohle vše vychutnáte lépe poslechem řadových alb než na Táborském (a asi i jiném) koncertě. Občas dlouho nepoznávám písničky, hudba končí na monotónním opakování.
Režie vystoupení nad očekávání střízlivá (očekávání vysoká), Manson přichází coby Hitler-transvestita (nebo mě to aspoň tak přišlo). Pobíhá, nelétá. Uráží, nezraňuje. Přicházejí odsudky špatně věřících, špatně žijících, špatně souložících, …. Půllitrové nedopité PET lahve létají vzduchem, ponejvíce zasypávají novináře. Myslím si: "Nauč se házet a kopat Mansone, snaha ušlechtilá, dokonalá arogance." Fanynky trhají na kousky lahve vylité na své hlavy. Hlavně že jsme kvůli jedné holce volali ochranku pro vodu. V kotli je člověk vězněm bez vody a bez chleba.
Vojáčci na piedestalech bubnují, kapela hraje nezúčastněně, časem přicházejí rozparáděné boubelky (blondýnka, brunetka) s podprsenkami ve tvaru a barvě ňader, kalhotky pleťové barvy. Vypadají otrleji než ochranka (viz odkaz [2]). Hlavou se mi honí: "When I said "we" you know I meant me and when I said "sweet" I meant "dirty." Pak už jen Mickey Maus-ovské uši na hlavě zpěvákově, dále gigantický bílý řečnický pult, načerněná tvář. Nutno zdůraznit ostrý, předem ohlášený, nekompromisní konec. Žádné dohadování, žádný přídavek.
Účel mé návštěvy, zažít kvalitní dav v "akci" je jistě evidentní, ale ani Mansonův koncert asi netřeba vidět vícekrát. Sám se přesvědčit, že není takový hulvát, jak se stará vypadat? Proč ne, ale poznat to nebylo. Je to představení pro ty, co dosud neprohlédli. Spousta energie. Schopnost cítit v angličtině [1] a půlhodinka hledání na internetu jsou plodnější. Snad jen načerpat energii do pár dalších dní. Ale to jde levněji. Kdyby někteří návštěvníci koncertu zahlédli skrze přívaly decibelů a vulgarismů volání po svobodě jednotlivce a pochopili nenávist k pokrytectví, odlidštěnosti a bezmyšlenkovitému jednání, mělo to smysl. Potřebují to.
Poslední slovo k Mansonovi-člověku. Je americky úspěšný. Dokázal, že člověk přemýšlivý a s bohatou empatií může být komerčně úspěšný, silný. Chtěl oslovit a poučit spoustu lidí, má rozsáhlé obecenstvo. Kolik lidí přesvědčí neví nikdo. Neberme mu jeho cestu dokud neubližuje (urážlivé, protože individuální, nemusí být špatné), přejme mu nacházení dospělosti.


Některé související materiály:

1. překlady textů:
http://www.marilynmanson.cz/The%20Golden%20Age%20of%20Grotesque%20kx241.htm

2. http://www.ceskenoviny.cz/view-id.php4?id=20011207F01171&tbl=zpravy&kostra=manson

3. http://revue.idnes.cz/hudba.asp?r=hudba&c=A030623_103324_hudba_lf&l=1&t=A030623_103324_hudba_lf&r2=hudba
4. http://www.mansonusa.com/?page=lyrics
Další články tohoto autora:
Miloš Kaplan

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku