Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.6.2003
Svátek má Ladislav
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Stíhačky
 >MÉDIA: Kterak Lidovky vyrobily rasisty
 >POLITIKA: Fámy o nových volbách
 >ZAMYŠLENÍ: Děti kolem stolu a pes pod ním
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nejbrutálnější příhoda z dovolené
 >PSÍ PŘÍHODY: Tak až teď je to hnusný
 >OHLAS: Kultura za všechny peníze ?
 >DANĚ: Pohledem OSVČ
 >PRÁVO: Rozsudek nad Ing. L. Šimůnkem
 >POLITIKA: Evropští demokraté Josefa Zielence
 >KOČKOVINY: Máme koťata
 >NÁZOR: Klobouk dolů!
 >POLITIKA: Další zdražení
 >POLITIKA: Orwell v Bruselu a v Čechách
 >TÉMA: Orwell: 100

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
27.6. POLITIKA: Evropští demokraté Josefa Zielence
Milan Hamerský

Sněm Evropských demokratů v Hradci Králové 21. června podpořil plán Josefa Zielence na vytvoření jím vedené kandidátky pro volby do Evropského parlamentu, které proběhnou příští rok 14. června. Hradcem Králové pravděpodobně skončila doba vítězného tažení ODS bez věrohodné alternativy na pravici od v krizích se zmítajících KDU-ČSL a především US-DEU nebo menších stran (CZ, LiRA, ODA). Veřejnost a média hledají nový perspektivní projekt.

Ten, který nedávno představil senátor Zielenec, je překvapivým manévrem, který téměř jistě změní politickou mapu ČR. Politická strategie Zielencova projektu je jednoduchá, vícekrát úspěšně ozkoušená, odpovídá situaci a podmínkám v ČR v roce 2003.

Mnohaleté úspěchy podvariant značky "nezávislí", např. Sdružení nezávislých kandidátů (SNK), Volba pro město (VPM) nebo Demokraté Jana Kasla (DJK), ukazují dlouhodobý voličský potenciál mimo ODS, KSČM a ČSSD. Evropští demokraté kandidováním v Praze jako Demokraté Jana Kasla udělali první krok k budoucí personifikaci volebních kandidátek nezávislých. Nezávislí se prakticky přiblížili k modelu volebních stran tak, jak je známe především z USA. Obejdou se bez tisíců pasivních členů a vystačí si s desítkami aktivních členů, kteří jsou zastupiteli v obcích a krajích.

Senátor Zielenec potřebuje k úspěchu vytvořit srozumitelnou značku, např. Evropští demokraté Josefa Zielence (EDJZ) nebo Lidé evropské volby (LEV). Získat pro svoji kandidátku dvě desítky známých osobností ze všech regionů, např. senátory. Srozumitelně definovat a personifikovat jádro střetu při volbách do EP, např. českým zájmem je umírněný federalismus -Zielenec, ne izolacionistický nacionalismus - Zahradil. Podporou médií si může být jist. Absence stranické struktury s její minulosti a těžkopádností je výhodou. Nutné objíždění republiky si již vyzkoušel před referendem s projektem LEV při němž mu aktivně pomáhali Alexandr Vondra, Helena Rognerová, Hana Marvanová a Jan Kasl.

Problémem asi bude otázka financování, kde je obtížně konkurovat státem placeným stranám. Limitující pro úspěch EDJZ bude také ochota a schopnost senátora Zielence získat k podpoře své kandidátky liberály hlásící se k ELDR, US-DEU a SNK. Zajímavé bude, zda dojde aspon k pokusu o vtažení KDU-ČSL. Zatím nejasné je, kdo bude u komunistů a ČSSD lídrem kandidátek do EP a jaký to bude mít dopad na jejich výsledky. Co se dá téměř jistě předvídat, je nízká účast blízká 30%., pokud nedojde k předčasným volbám, který by mohly být případně spojeny s volbami do EP.

Josef Zielenec správně vycítil, že negativistické názory ODS na EU prezentované Janem Zahradilem jsou cizí většině populace. ODS udělala zásadní strategickou chybu, když si sama zvolila krajní pozici. Mezi jejími spojenci v Evropě je pouze část britských konzervativců, severští komunisté a pravicoví radikálové v Itálii a Francii.

ODS se podařilo odvrátit pohromu při komunálních (krajských) volbách v Praze 2002 na poslední chvíli, když nepopulárního Igora Němce na nátlak Klause nahradila oblíbeným Pavlem Bémem. Podobnou možnost má ODS i dnes. Pokud nahradí nepopulárního Zahradila "rozumnějším" politikem, může zásadně oslabit novou iniciativu senátora Zielence a pomýšlet na velké vítězství při volbách do Evropského parlamentu.

Pro pravicového voliče je každopádně dobrou zprávou, že po rozpadu Čtyřkoalice je na pravici opět projekt, který má šanci zajmout veřejnost, být úspěšný a postavit konkurenci hegemonní ODS.

(autor je předsedou Institutu K.H. Borovského www.ikhb.cz )
Další články tohoto autora:
Milan Hamerský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku