Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 28.6.2003
Svátek má Lubomír
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Pověst paní Heleny
 >SPORT: Dublin: Speciální olympiáda spěje k závěru
 >Kolik nás stojí ghetta?!
 >VTIP: O manželské nevěře
 >NÁZOR: Stíhačky
 >MÉDIA: Kterak Lidovky vyrobily rasisty
 >POLITIKA: Fámy o nových volbách
 >ZAMYŠLENÍ: Děti kolem stolu a pes pod ním
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nejbrutálnější příhoda z dovolené
 >PSÍ PŘÍHODY: Tak až teď je to hnusný
 >OHLAS: Kultura za všechny peníze ?
 >DANĚ: Pohledem OSVČ
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 3.
 >PRÁVO: Rozsudek nad Ing. L. Šimůnkem
 >POLITIKA: Evropští demokraté Josefa Zielence

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
28.6. NÁŠ RYBNÍK: Parlamentem prochází Zemanův stín.
JITA Splítková


"Člověk není ničím jiným než tím, čím se učiní." Prohlásil J. P. Sartre. Ano, klasik se nemýlí. My jsme svědky soukromého dramatu, ve kterém se bývalý voják a bývalý ministr obrany učinil pouhým pěšáčkem na šachovnici, které vévodí pletichářský "král". Poslanec Tvrdík při svém dosti impozantním zjevu zřejmě vždy toužil po dramatických rolích. Ač neherec vytvořil několik nezapomenutelných rolí: například ministr třesoucí před nosy novinářů ampulkou s antraxem, ministr dávající a beroucí zpět demisi a jedna z posledních - poslanec odcházející z parlamentu. Ta je srdcervoucí a opravdu tragická..
Bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) v pátek slíbil vedení soc. dem., že se vzdá poslaneckého mandátu k 26. červenci.
"Notářský zápis jsem nechal u svého kolegy poslance a advokáta Zdeňka Koudelky, aby ho 26. července doručil předsedovi Sněmovny," uvedl Tvrdík pro Právo. Rozhodl se odložit svůj odchod na závěr července prý z několika důvodů.: 1. chce být na schůzi 22. července, kdy se začne projednávat kontroverzní reforma veřejných financí, aby mohl dát najevo, že ji plně podporuje. 2. dále chce, aby si zaměstnanci jeho kanceláře v Třebíči v klidu našli místo, ale část kanceláře bude i potom financovat ze svého a 3. chce pomáhat svému nástupci (to by jako neposlanec nemohl).
Co k tomu dodat? Role se vždy jen hrají, málokdy je herec i sám sobě píšící dramatik. Čím to, že v předchozí soc. dem. vládě bylo jeho chování a vystupování podstatně jiné? Herci hrají pod různými režiséry jinak.
Proč zatím Trvdík, ač avizoval již odchod z poslanecké funkce, zůstává? Mluví se o strašáku pro vládu a tím je jeho náhradník profesor Jičínský.
Příchodem Jičínského jakoby se některým členům ČSSD a Špidlovi obzvláště zdálo, že do parlamentu přivál vítr z Vysočiny stín Miloše Zemana. Kdo nemá čisté svědomí, bojí se stínů a Jičínský by prý, veden hlasem z Vysočiny a svým, nemusel podpořit reformu veřejných financí, a tím by poslal Špidlovu vládu ke dnu (což on popírá - "Nehodlám být Hanou Marvanovou," řekl Právu). Jenže zásadní hlasování budou až v září. Jde vládě o to, "nahnat" čas pro sebe? Oddychnout si? Totiž Zeman se právě začíná ozývat a píše články, volební preference ČSSD klesají a klesají…
Kus v režii Špidly zvaný Vláda není tím, čím na plakátech sliboval být a možná to bude i díky němu propadák. Ono když se divadelní společnost splácá dohromady z různých divadelních škol a názorů na hru, sebelepší drama se stane fraškou a pak už si každý hraje jen své sólo. A diváci? Ti mohou jen zírat. Také pískat.

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku