Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 30.6.2003
Svátek má Šárka
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Co by přinesla rovná daň obyčejným lidem ?
 >SPORT: 35 medailí z Dublinu
 >TÉMA: Reforma a zase reforma
 >ZAMYŠLENÍ: Pocit viny
 >MROŽOVINY: Řídký Klaus
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Parádníci na nákupech
 >PSÍ PŘÍHODY: Jen když nám to klape
 >OHLAS: Proč nás stojí ghetta tolik.
 >GLOSA: Myslí si, že je umělec…
 >DEMONSTRACE: Radující se děti a naštvaní šoféři
 >NÁZOR: Privatisace -Žijeme dnes.
 >POLITIKA: Co si neuděláš sám…!
 >NÁZOR: Potraty
 >LITERATURA: Gangsterské vyprávěnky
 >GLOSA: Pověst paní Heleny

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
30.6. DEMONSTRACE: Radující se děti a naštvaní šoféři
Jiří Wagner

Když se minulý týden zaplnil lidmi plácek před Strakovou akademií v Praze a dav se přelil přes tramvajové koleje až do ústí ulice U Bruských kasáren, možná odboráři započítali do jimi oznámeného počtu pěti tisíc účastníků i mě. Předem sice ohlašovali, že jich přijde tisíců deset, ale i když slevili, jejich po demonstraci oznámené číslo bylo při nejlepší vůli tuze nadsazené. Nadsazovala ostatně i média - ČT spolu s Primou uvedly dva tisíce, Nova, Lidové noviny a MF Dnes, které se patrně řídily počtem uváděným policisty, vyčíslily shromáždění na 1500 odborářů. Ani toto číslo ale neodpovídalo pravdě, dav čítal stěží tisícovku. Přes halasné vykřikování o masové demonstraci bylo tedy shromáždění spíš sotva znatelným upšouknutím, které zaujalo (v negativním slova smyslu) leda tak řidiče.

Ti měli dík pitomosti policistů "chránících" odboráře k špatné náladě ještě o důvod víc - automobilisté, kteří potřebovali zahnout z Čechova mostu doleva na nábřeží Edvarda Beneše a zamýšleli projet kolem Strakovky na Klárov, zjistili uzávěru nábřeží až na konci mostu. Policajti je tady poctivě odháněli a šoféři se na mostě museli otáčet, což způsobilo nejednu nebezpečnou situaci - a přitom stačilo tak málo, na začátek mostu umístit přenosnou značku se zákazem odbočení vlevo a řada motoristů by na most ani nevjela. Místo přenosné značky je tu však permanentně umístěn zákaz vjezdu koňských povozů, což je při frekvenci potahů skutečně velice důležité a týká se leda těch pár kočárů vozících turisty od Staroměstské radnice na prohlídku Prahy.

Na demonstraci byla ale zarážející účast děti - přinejmenším jedna třída malých děcek tu s vlaječkami ČMKOS v rukou setrvala hodnou chvíli, očividně se radujíc, že nemusí do školy. V naší republice se určitě na přítomnost dětí na protestních shromážděních vztahuje nějaký paragraf nějakého zákona, ale už jen z lidského hlediska je jejich pobyt mezi hulákajícími, vřeštícími a pískajícími nazlobenci velmi nevhodný.

Protože se zmíněnému hulákání věnovaly víceméně jen první řady odborářů, musela být hluku nápomocna i reprodukovaná hudba. Bylo by tedy zajímavé zjistit, jak se k této produkci staví OSA a byla-li vůbec o tomto počinu informována a tudíž vyinkasovala patřičný desátek. Když jej musí zaplatit každý stánkař za svůj tranzistorák, proč by od něj měli být oproštěni právě odboráři? Jednou ze skladeb povzbuzujících odboráře byla i píseň Help! od Beatles. Ještě zábavnější a pro zúčastněné možná příhodnější, kdyby muž obsluhující aparaturu zařadil do programu písničku Back in the U.S.S.R. od téže kapely (pokud ovšem by raději nepustil rovnou Internacionálu, samozřejmě od kapely jiné).

I přes žvanivou podporu několika politiků se odborářská demonstrace nesetkala s příliš velkým zájmem, velké titulky v novinách následujícího dne vystřídalo už jen hluboké mlčení a o hlasité schůzi odborářů na nábřeží už nepadla jediná zmínka. Snad kromě této, dík kolapsu počítače opožděné.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku