Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 30.6.2003
Svátek má Šárka
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Co by přinesla rovná daň obyčejným lidem ?
 >SPORT: 35 medailí z Dublinu
 >TÉMA: Reforma a zase reforma
 >ZAMYŠLENÍ: Pocit viny
 >MROŽOVINY: Řídký Klaus
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Parádníci na nákupech
 >PSÍ PŘÍHODY: Jen když nám to klape
 >OHLAS: Proč nás stojí ghetta tolik.
 >GLOSA: Myslí si, že je umělec…
 >DEMONSTRACE: Radující se děti a naštvaní šoféři
 >NÁZOR: Privatisace -Žijeme dnes.
 >POLITIKA: Co si neuděláš sám…!
 >NÁZOR: Potraty
 >LITERATURA: Gangsterské vyprávěnky
 >GLOSA: Pověst paní Heleny

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
30.6. Půjde to pomalu a dlouho
(eff)

Na začátku politické mrtvé sezóny se bude pár dní přetřásat Evropské fórum v rakouském Göttweigu. Vystoupil tam v neděli Vladimír Špidla , pronesl projev, a jak to bývá s projevy pečlivě vyváženými a prováženými a uváženými, každý si z nich může odvoditi to svoje a vykřísnout plamínek pro ohřátí vlastní polívčičky.

Jistě se vydal na dosti teplou půdu. Nechuť Rakušanů k nám je tradiční a námi opětovaná. Český postoj k nim je zvláštního ražení. Nemáme je rádi, Němce taky ne, ale Němci jsou "aspoň velký a bohatý", kdežto Rakušani jsou "jenom bohatý" a to Čechovi připadá nespravedlivé - a ono to v jistém smyslu nespravedlivé je, nebát toho, že nás komunisté zavlekli do sféry Stalinova Gulagu... atd., nemá smysl o tom hovořit. Rakušané si chtějí přisadit na sudetoněmeckých tlacích a hráči se sudetskou kartou mají v Rakousku větší oficiální podporu z nejvyšších míst, než jejich kolegové v Německu.

Špidla velmi dobře poukázal na to, že česko-německá deklarace v roce 1997 vyjádřila politování nad výstřelky, k nimž došlo při vyvlastnění a vysídlení sudetských Němců a řekl, že deklarace se týká i rakouských Němců. Pro lidi dobré vůle na rakouské straně to byl zdroj dobrého pocitu - mohou tvrdit, že Špidla nepřímo vyjádřil politování nad výstřelky, čímž oslabil obraz zarputilého tvrdohlavého Čecha, který ustrnul v politickém paleolitu poloviny čtyřicátých let minulého století.
Zároveň ale Špidla opatrně odmítl nápad, že by se měla sepsat a podepsat nějaké česko-rakouská deklarace, obdobná té česko.německé. Hlavní důvod, proč je to nápad nepřijatelný, je nejspíš v tom, že dnes by neprošla. V roce 1997 prošla přes zuřivý odpor komunistů a fašistů a sama sociální demokracie taky nepatřila k podporovatelům projektu. Teď, kdy se našim politickým velmistrům podařilo posadit komunisty opět do sedla, je nějaké nové jednání o této otázce nemyslitelné. Komunisté a jejich spojenci z prokomunistické části sociální demokracie by z této bezpodstatné marginálie vytloukli maximum kapitálu jako z bůhvíjak významného politického tématu. Že není možné zabřednout do prachpitomé hádky o ničem? Jen si vzpomeňte, jak se transformace státu v nejkritičtější době zadrhla kvůli doslova slabomyslného sporu o jakousi pomlčku.
Žádné peníze se nikomu dávat nebudou, i to Špidla řekl a to věru nepřichází v úvahu. Co ale přichází v úvahu a co bude dříve či později na pořadu dne, je obnovení rozumných a civilizovaných vztahů, a k nim rozumné a civilizované vyrovnání s minulostí patří. Půjde to pomalu a bude to trvat dlouho, to je jediná jistota, kterou lze v této souvislosti konstatovat.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku