Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 30.6.2003
Svátek má Šárka
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Co by přinesla rovná daň obyčejným lidem ?
 >SPORT: 35 medailí z Dublinu
 >TÉMA: Reforma a zase reforma
 >ZAMYŠLENÍ: Pocit viny
 >MROŽOVINY: Řídký Klaus
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Parádníci na nákupech
 >PSÍ PŘÍHODY: Jen když nám to klape
 >OHLAS: Proč nás stojí ghetta tolik.
 >GLOSA: Myslí si, že je umělec…
 >DEMONSTRACE: Radující se děti a naštvaní šoféři
 >NÁZOR: Privatisace -Žijeme dnes.
 >POLITIKA: Co si neuděláš sám…!
 >NÁZOR: Potraty
 >LITERATURA: Gangsterské vyprávěnky
 >GLOSA: Pověst paní Heleny

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
30.6. GLOSA: Myslí si, že je umělec…
Vít Blaha

Myslí si že je umělec, je mi z něho do pláče… Tento verš z kultovního alba "Jižák" Lesika Hajdovského a skupiny Manželé z roku 1985 se mi většinou vybaví když vidím všechny ty Helenky, Haničky, Karly a Dalibory jak poskakují po pódiích a zpívají na počest úspěšného referenda EU stejně jako zpívali před lety na různých Kotvách, Lyrách a Sovětských písních. Tentokráte to ale nebyli naši roztomilí a věční zombie, ale mladý, dynamický a moderní umělecké trendy sledující sochař David Černý, kdo ve mně vyvolal vzpomínky na první rapové dílo v našich krajích.

Sdělovací prostředky mají Černého v oblibě. Vypadá nezávisle, stejně jako naši novináři nemá rád ani Klause ani Knížáka a v dnešním masmediálním světě dokonale ovládá umění selfpromotion. Sobotní Mladá fronta Dnes přinesla článek Jana H. Vitvara "David Černý zesměšňuje Klause a Knížáka" (jeho webová verze nesla titulek jen mírně změněný - "David Černý zesměšňuje i Klause" a podtitulek "Sochař David Černý si zadělal na další skandál") o novém artefaktu D. Černého, který představil při otevření centra současného umění Futura :

"….Dílo je složené ze dvou obřích torz předkloněných bezpohlavních těl. Zezadu je ke každému z nich připevněn žebřík, po němž divák vyleze až k naznačeným análním otvorům. Když do nich strčí hlavu, sleduje videozáznamy figurantů v maskách Klause a Knížáka.

Na jednom krmí dětskou kaší prezident ředitele, na druhém si role vyměnili. Oba aktéři při přijímání potravy jeví obrovskou vděčnost a lačně se olizují….."

Mladá fronta Dnes dále píše - …..Případnou reakci si Černý připouští. "Co jiného bych si mohl přát než obžalobu za urážku hlavy státu. Naštěstí na návrh Klausova inteligentnějšího předchůdce parlament tento paragraf zrušil," vysvětluje. Klause výtvarník nemá rád. Jeho zvolení prezidentem komentoval slovy: "Nevím, jestli ty pocity jsou o emigraci, nebo o zvracení……"

Nechci se vyjadřovat k umělecké úrovni "Díla". Svou poznámkou bych chtěl pane Černého pouze jemně upozornit, že jemu blízký exprezident sice navrhl zrušení paragrafu o urážce hlavy státu, ale to mu samozřejmě vůbec nebránilo soudit se s reklamní agenturou Mars kvůli billboardu "Václavka a Dášeňka" a požadovat 5 milionů, neb se on a jeho manželka cítili "hrubě uraženi". Tehdy před pěti lety se většina zhnusení vyjádřujících umělců pozastavovala nad tím, že prezidentský pár byl zneužit ke komerčním účelům.

Pan David Černý se chová zcela stejně. Z čistě komerčních důvodů - propagace sama sebe a současně i toho centra současného umění - vytvořil umělecké dílo, za které mezi svými příznivci jistě nasbírá hodně kladných bodů. A třeba si ho po skončení expozice zakoupí ten "Klausův inteligentnější předchůdce". Nebo alespoň jeho známý opavský podnikatel Kamil Kolek.


Vít Blaha, 28.6. 2003, blaha@angle.cz, www.angle.cz
Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku