Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 12.7.2003
Svátek má Bořek
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Jak pustit státní pokladně žilou...
 >IZRAEL:Pohádky tisíc a jednoho dne
 >SVĚT: Města duchů
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Večer s legendou
 >RECENZE: Telefonní budka
 >MOBY DICK: Týden č. 28 v Českých Textárnách
 >POSTŘEH: O bláznech
 >POLITIKA: Sotva roztomilá batolata.
 >TÉMA: Českoněmecké vztahy od středověku do současnosti ve světle historických pramenů
 >POLITIKA: Spravedlnost jako princip
 >EKONOMIKA_: Budvar
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Koupání na vodních lyžích
 >PSÍ PŘÍHODY: Proměny psího ráje
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 5.
 >MÉDIA: Kavčí, nebo Špidlí hory?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
12.7. RECENZE: Telefonní budka
Jan Sehnal

Stu Shaperd (Colin Farrell) je v NY jedním z nejvlivnějších publicistů. Pohrává si s lidmi, sjednává schůzky budoucím hvězdám, dohazuje celebrity na večírky, píše o nich. Nemalou zásluhu na jeho "důležitosti" hrají dokonalé lži. Lže svým nadřízeným, kamarádům a dokonce i své manželce (Radha Mitchell). Stua nebaví rodinný život a jak to tak u ženatých mužů už bývá – najde si milenku (Katie Holmes). Každý den jí chodí volat v tu samou dobu z té samé budky. Svůj vlastní mobilní telefon k „soukromým“ hovorům nepoužívá, neboť by mu mohla jeho manželka kontrolovat výpis hovorů.

Přesně tak je to jednoho krásného dne, kdy si Stu po těžké práci a vyřízených hovorech udělá chvilku na telefonát své milence. Vkročí do jedné z mála ještě fungujících budek na 8. avenue a počne telefonát. Po ukončení hovoru Stuart hodlá z telefonní budky odejít, kdežto náhle zazvoní onen telefon. Bez rozmýšlení ho Stuart zvedne a neznámý tajemný hlas mu oznámí, že pokud zavěsí nebo odejde - zastřelí ho. Nastává otázka, jaké je vlastně výkupné za život? Peníze, helikoptéru? Ne. Neznámý hlas nutí Stua k tomu, aby se své manželce po telefonu omluvil za nevěru, kterou ji po dlouhou dobu dopřával. Jak prosté, že? Ovšem ona prostota zmizí, když vám na hlavu míří ostřelovačská puška s nejlepším teleskopem na světě. Situace se komplikuje poté, co odstřelovač zastřelí pasáka na ulici a veškerá špína z vraždy je navezena na Stuarta. Přijíždí policie v čele s kapitánem Rameym (Forest Whitaker), to by mohla být pro publicistu "uvězněného" v telefonní budce záchrana, ovšem ne v případě, když vám odstřelovač zakáže říci policistům, o co tady vlastně jde. V tuto chvíli vražda pasáka padá na hlavu telefonujícího publicisty.

Nízkorozpočtový film, který byl sakumprdum natočen za necelých 10 dní, je alespoň pro mne velkým .. velkým překvapení. Hlavní postava Colin Farrell prakticky táhne celý film, občas zavtipkuje, což zvláště v některých momentech dodá filmu na odlehčení. Přibližně 80 minut z celkových jedenaosmdesáti zabírá kamera pouliční dění kolem budky a především budku jako takovou. Vždyť o telefonní budku tu vlastně jde, ne? Tak co bysme chtěli. Telefonní budka má především vynikající scénář, který se jen tak nevidí a je zajisté výjimečný a strhující. Docela mě dostalo – jak se s minimem digitálních efektů, herců i kulis dokáže natočit tak vynikající film. Joel Schumacher vsadil na osvědčené eso jménem Colin Farrell. Colin svými citovými vpády (pláč ztvárnil dokonale), vtípkami a dalšími lidskými „efekty“ dodal filmu to, co by mu dozajista chybělo, kdyby v něm nehrál právě hlavní roli. Tato role byla nabídnuta i některým lépe placeným hercům (Brad Pitt, Will Smith), ale ani jednoho z nich si nedokáži představit v této pozici. Ba naopak Colin Farrell – muž na svém místě.

Co říci na závěr? Jen to, že Telefonní budka je pro mne největším překvapením, ať už co se týče hereckých výkonů nebo samotného scénáře. Nemohu hodnotit jinak než 100%.

Hodnocení: 100%


Movie Info


Premiéra: 26. června 2003
Režie: Joel Schumacher
Hrají: Colin farrell, Forest Whitaker, Katie Holmes, Radha Mitchell, Kiefer Sutherland ad.
Hudba: Harry Gregson-Williams
Distribuce: Bontonfilm, 81 minut, titulky


Další články tohoto autora:
Jan Sehnal

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku