Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.7.2003
Svátek má Prokop
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Kdo propadá u maturitních zkoušek
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 4.
 >NÁZOR: Proč by měl být se smířením kříž?
 >MÉDIA: Televize sobě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Drobný úlet s tramvajenkou
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes a psaní SMS zpráv
 >TÉMA: Střední vrstva? Zaplaťe si alespoň půlku nezaměstnaného!
 >NÁZOR: Život jako ve psí boudě.
 >SVĚT: Tráva bývá vždy zelenější někde jinde
 >Z CEST: Abberatio ictus - aneb smutné konce dobrých skutků
 >PRAHA: Máme si na nekoncepční řešení v MHD začít zvykat?
 >PROHLÁŠENÍ: Ředitelka dovedla Speciální mateřskou školu do krize
 >PENÍZE: Úvěrový registr slaví narozeniny
 >POSTŘEH: O létající ženě
 >CHTIP: Dopis milovaným rodičům

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
4.7. MÉDIA: Televize sobě
Aleš Richter


aneb Zaměstnanci České televize definitivně vyberou svého ředitele již 16.7.03.
Zaměstnanci ČT vyberou svého ředitele prostřednictvím televizní rady již v polovině července. Na svém posledním zasedání Mrzenova malá rada vytvořila základní předpoklady k dokonání historického procesu konečného vrácení televize zcela do rukou telepracovníků. Přece jenom ale to nebudou mít zas tak jednoduché, neboť vrácení zpět je jisté, ale není jisté v jaké personální konstelaci bude pak toto médium pracovat. Mají na rozhodnutí již jen 14 dní, spolu s odbory,tzn. oznámit volitelům správné jméno ze skupiny Janeček, Klimeš, Novotný či Prokop. Zřejmě jen omylem a spíše jako křoví se do dalšího kola dostali režisér a dokumentarista Hykl a tzv. Nováci – Kasalová s Medkem. Překvapivé je vyřazení mnoha kandidátů s velkými nadějemi či ambicemi – např. Franc, Kosek, Kraus, Trojan či Vadas ad. Janeček udělal před volbou tolik kontaktů na všechny strany, že si musel jet odpočinout na dovolenou. Klimeš jen pokračuje v dobře započatém díle – mj.spojením se silnými politickými strukturami. Novotný se již těší na comeback a Prokop, coby možný tzv. stínový ředitel-doublér, může s radostí hlásit paní Fryčové možný termín nástupu na funkci skoroředitelky (tedy tak jak slíbil veřejně již v jarním kole).
Kasalová má jen staré části rady dosvědčit proč byla téměř ředitelkou již na jaře (chyběl jeden hlas paní Hůlové). Richard Medek , Balvínův člověk v ČT, by jistě nejraději zapomněl na funkci šéfa PR a marketingu ve slavných dobách železného NOVY i na řízení nováckého rádia Alfa. Na konec se mu ale třeba zvládnuté dokonalé novácké manipulace budou v nové funkci hodit. Hykl jako neutrální profesionál není s nikým spojen a do finále prošel s dalšími kolegy jen s odřenými zády. Nedávný finalista a gentleman Kosek si rozhodně nepomohl svoji upřímností a otevřeností, s jakou napsal dopis po členům rady (po skončení jarního výběru).
V každém případě se naskýtá velká naděje na kádrovém sjednocení a sladění televize tím, že i v samotném čele může stát profesionální píárista – konkrétně J.Janeček. Potvrdí tak nepsané pravidlo a požadavek na nové kádry, realizované jak ve vedení v Brně (PR pracovník z BVV), tak ve zpravodajské skupině v Praze (expracovníci PR agentur). Janeček by navíc mohl klidně vytvořit samostatnou PR divizi i pro svou podnikající manželku.
Ještě ale na samém počátku plánu „B“ se pokusil Uhl, údajně v zastoupení teleministra, prosadit plán „A“. Předpoklad - že svrchovaná rada („ zvolená ze jmen , která zvoní“... – P.Dostál) zruší zákonný tendr, klekne na kolena a poníženě poprosí spasitele pana Mathého z Hradu (resp. nyní spíše z Hrádečku) zda by se jal zachránit ČT před zkázou – zatím nevyšel.
Zbývá tedy plán „B“ , který je téměř dokonán. Lobbyisté mohou již teď klidně odjet na dovolenou. Můžeme jen spekulovat , zda Janeček použije proti Klimešovi tzv. Klimešův trik – tzn. velmi zjednodušeně nechat se svým dosavadním šéfem dosadit do lukrativní funkce a při nejbližší příležitosti spolupůsobit na jeho odstranění a po jeho pádu rychle zaujmout jeho místo.
Nakonec se ale ještě může snaha skupiny zaměstnanců ukázat jako marná. Údajně se totiž připravuje nová novela zákona o ČT, v souvislosti s blížícím se zánikem ministerstva kultury (poslední církevní agenda má přejít na místopředsedu vlády). Má dvě alternativy : a) ředitele budou rovnou jmenovat odbory po projednání s asociací PR agentur a radu bude jmenovat přímo a transparentně pan Dostál. b) doživotním ředitelem bude za zásluhy jmenován poslední ministr kultury
Pro variantu b) hovoří snahy ušetřit hlavně tam , kde to nejde – zde by odpadly náklady na odstupné a odchodné pro ministra. Má to jasnou logiku.
Není ale vyloučeno, že bude ministerstvo zachováno a jen přejmenováno na MK (ministerstvo kádrů). Úkolem by měla být příprava kádrů do všech mediálních rad. Pak by platila varianta a) a ČT by se ještě musela přejmenovat na ČPRT – Česká PR televize.


Další články tohoto autora:
Aleš Richter

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku