Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 5.7.2003
Cyril a Metoděj
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Křížové cesty českých médií
 >MÉDIA: Červencová derniéra RRTV
 >PENÍZE: Na mladé nezapomínají
 >MOBY DICK: Týden č. 27 v Českých Textárnách
 >Íránci by americké vojáky přivítali
 >POSTŘEH: O záměnách
 >ZAMYŠLENÍ: Kdo propadá u maturitních zkoušek
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 4.
 >NÁZOR: Proč by měl být se smířením kříž?
 >MÉDIA: Televize sobě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Drobný úlet s tramvajenkou
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes a psaní SMS zpráv
 >TÉMA: Střední vrstva? Zaplaťe si alespoň půlku nezaměstnaného!
 >NÁZOR: Život jako ve psí boudě.
 >SVĚT: Tráva bývá vždy zelenější někde jinde

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
5.7. NÁŠ RYBNÍK: Je dnešní umění hnijící mrtvola?
JITA Splítková


Tak se nám prý stále víc a víc kazí mravy. Z každého koutu dýchá erotika a pohoršující sex. "To dříve nebývalo, kdepak takové spouštění, samý bary se striptýzem, prostituce, veřejné domy... ne, je to čím dál horší... a v tý televizi je to samý porno, násilí... V knížkách, ve filmu, ve výtvarném umění se autoři předhání, kdo je hrůznější, syrovější, vulgárnější, oplzlejší... kam ten svět spěje!" Křičí mravokárci.
Mají pravdu? Skutečně mravy jsou neustále horší a lidstvo pustne? Zvrhlo se umění na pouhé zobrazování sexu a násilí? Znamená to konec všeho krásného čistého? Konec opravdového kumštu plného předávaných, třebas záporných, pocitů? Bude pro příště umění už jen exhibicí a zkouškou, co všechno lidičkové třeba výtvarníkům zbaští? Rozšklebuje se pekelný jícen lidských vášní a pudů a vtahuje lidstvo do bahna? A nebo se " pod rouškou" umění budou vyřizovat politické pře a za peníze chlebodárce se bude na cti utrhat chlebodárcově odpůrcům?
Nemám strach. V každém období se umění dělí na to nezávislé a na to, co o sobě, že je nezávislé pouze tvrdí a oplývá uměleckou pseudoodvahou. Kvalitu a opravdovost uměleckého počinu rozhodne, ostatně jako vždy, nejspravedlivější posuzovatel - čas a ten je vždy v rozporu s módností a s ní spojenou popularitou a uměním managerů prosadit svého svěřence. Časem se ztrácejí i lidské nitky, které určitého umělce přidržují a zůstává jen dřeň - samotná kvalita umělcova vzkazu. Kdo dnes zná Salieriho skladby?

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku