Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.7.2003
Svátek má Nora
  Výběr z vydání
 >VĚDOHLED: Láčkovci to umějí! A co člověk?
 >GLOSA: Je chodec ohroženým druhem i na chodníku?
 >VÝSTAVA: Žena, žena a žena
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Chotěboř 2003 - Subjektivní zpráva z literární věže
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O francouzských a českých silnicích
 >PSÍ PŘÍHODY: Kolínka pro Barta
 > LEX SPECIALIS DOSTALIS: Právo
 >HUDBA A ZVUK: Hudební komunikace s novorozenci
 >SVĚT: Američtí multimilionáři
 >REAKCE: Olympiáda v Praze? Hahaha!
 >POSTŘEH: O focení za druhé
 >PENÍZE: Bezcitné lidské bestie?
 >ZAMYŠLENÍ: Poslanecká imunita - přežitek komunismu či výdobytek současných demokratů?
 >TÉMA: Reforma veřejných financí - cesta kupředu nebo trest za podnikání?
 >DOZNÍVÁNÍ: Od článku v Neviditelném Psu až k ústavní stížnosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
8.7. Srbův případ nekončí
(nov)

Rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích, který Karlu Srbovi, bývalému generálnímu sekretáři bývalého ministra zahraničí a dnešního předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana, udělil osmiletý trest za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, není již novinkou. Ponechejme stranou, zda je těch osm let málo nebo moc, a všimněme si spíše řetězové reakce, kterou tento rozsudek spustil.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství budou totiž znovu otevřeny všechny kauzy, v nichž Srba figuroval a které byly za Zemanovy vlády odloženy. V prvé řadě jde o kauzu Štiřín z roku 1999. Vznikla tím, že Karel Srba se pokusil pro Miloše Zemana opatřit důkazy, podle nichž měl Josef Zieleniec za svého šéfování na Zamini uplácet na Štiříně novináře. Správce zámku Václav Hrubý si telefonický rozhovor - v němž byl premiérovým poradcem Jaroslavem Novotným z popudu Karla Srby vydírán, aby "důkazy" vyrobil - sice nahrál, avšak vše se otočilo proti němu a neúplatný správce zámku byl vyhozen. (Na své místo se Václav Hrubý vrátil až za Špidlovy vlády).

Taktéž má být znovu otevřen případ korupce na ministerstvu zdravotnictví v roce 1996, v němž Srba firmě, která mu dokončovala dům, nabídl, že když mu odpustí doplatek 800 000 Kč, dohodí jí státní zakázku za dvacet melounů. To nejzajímavější ale teprve přijde - policie má důkazy o Srbových kontaktech s firmou Housing and Construction, která za podezřelých okolností získala zakázku na stavbu dálnice D47, tu zakázku, kterou na sklonku svého premiérování prosadil Miloš Zeman.

Budou došetřeny i případy korupce na ministerstvu zahraničí za Kavanova vedení, jejichž symbolem se stala kauza "Český dům". O těchto případech má vypovídat Helena Opolecká, bývalá Kavanova náměstkyně a dnes vedoucí jeho kanceláře předsedy VS OSN - a z těchže důvodů bude zřejmě přímo vyslýchán i Kavan. Kvůli kontraktu na D47 se pak výslechům nevyhne ani Zeman a další ministři jeho vlády.

Z obnovení všech těchto vyšetřování vyplývá jeden nepřehlédnutelný fakt. Za Zemanova vedení a přinejmenším mlčenlivého souhlasu vznikla v ČSSD klika, v níž se po ustavení socdemácké vlády propojila korupce s nejvyšším vedením státu a zpravodajskými službami, když Srba sám byl na Zamini dosazen jako zpravodajec a ani potom, co se projevil jako hochštapler, jeho řídící důstojníci, proti přímému rozkazu, s ním nepřerušili styky. Tato klika pak zmařila jakékoli pokusy o vyšetřování hned v zárodku, takže Zemanův program "Čisté ruce" se nutně jeví jako vrchol cynismu a klade znepokojivé otázky o skutečném charakteru expremiéra a expředsedy ČSSD - tady by už nešlo o grobiánské chování člověka s denní hladinkou alkoholu.
A ať už je Špidla jaký je, nelze mu upřít snahu tento Augiášův chlév svého předchůdce vymést. Herkules tenkrát svedl do chléva smraďošského krále celou řeku - nyní uvidíme, jaký hnůj bude vyplaven dnes a koho očistné vody odnesou s ním - zda byl Srba jenom nenasytným hochštaplerem a agentem, který využíval zpravodajskou službu pro své kšefty - nebo navíc pracoval v žoldu výše postaveného politika.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku