Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.7.2003
Svátek má Nora
  Výběr z vydání
 >VĚDOHLED: Láčkovci to umějí! A co člověk?
 >GLOSA: Je chodec ohroženým druhem i na chodníku?
 >VÝSTAVA: Žena, žena a žena
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Chotěboř 2003 - Subjektivní zpráva z literární věže
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O francouzských a českých silnicích
 >PSÍ PŘÍHODY: Kolínka pro Barta
 > LEX SPECIALIS DOSTALIS: Právo
 >HUDBA A ZVUK: Hudební komunikace s novorozenci
 >SVĚT: Američtí multimilionáři
 >REAKCE: Olympiáda v Praze? Hahaha!
 >POSTŘEH: O focení za druhé
 >PENÍZE: Bezcitné lidské bestie?
 >ZAMYŠLENÍ: Poslanecká imunita - přežitek komunismu či výdobytek současných demokratů?
 >TÉMA: Reforma veřejných financí - cesta kupředu nebo trest za podnikání?
 >DOZNÍVÁNÍ: Od článku v Neviditelném Psu až k ústavní stížnosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
8.7. VĚDOHLED: Láčkovci to umějí! A co člověk?
JITA Splítková

Červeného trpaslíka i s jeho posádkou obnovily nanoroboty, mnozí hrdinové ze sci-fi filmů mají všemožné náhradní orgány nebo aspoň končetiny za ty, o které přišli v čestném boji (i nečestném, jako třeba Darth Vader z Hvězdných válek). A v dnešbí době se otevírají vrata převratu v medicíně. ten převrat má jméno kmenové buňky a když to dopadne, tak můžete pít, co hrdlo ráčí a járta vám narostou nová i mozek, srdce...

Červeného trpaslíka i s jeho posádkou obnovily nanoroboti, mnozí hrdinové ze sci-fi filmů mají všemožné náhradní orgány nebo aspoň končetiny za ty, o které přišli v čestném boji (i nečestném jako třeba Darth Vader z Hvězdných válek).

E.A.Poe napsal povídku "O muži, který se rozpadl", zde dotyčný rozpadlík byl generál, který měl umělé ruce, nohy, spodinu lebeční... vše z poctivého kovu, popřípadě dřeva.
Potkat někoho z dřevěnou nohou nebylo po I. Světové válce žádnou zvláštností.
Vývojem byly dřevěné protézy nahrazeny dnešními skoro dokonalými, které se operačně mohou spojit s nervy, a tak je možné je ovládat. Nenahrazují se jimi jen ruce, nohy, ale i srdce. Další náhrady člověku umožňují transplantace. A zdá se, že nahrazování může jít ještě mnohem dát a to bez operací a výroby dokonalých napodobenin orgánů. Z člověka se stane svojí schopností regenerace láčkovec - pokud to vyjde. Bylo by to velice jednoduché - doktor by do vás transfúzí naládoval kmenové buňky, které by byly stimulovány takovým způsobem, aby ve vašem těle upravily do původního stavu například játra nebo je vytvořily celá nová. Odpadne čekání na dárce orgánů, složité transplantace a tyto buňky by se prostě přinutily, aby se staly např. buňkami třeba i mozkové tkáně

Co to jsou kmenové buňky? Jsou to zárodečné buňky a nalezneme je v tkáních embryí, plodů, v placentě a pupečníkové krvi, v kostní dřeni, v mozku, nebo v pokožce dospělých jedinců a i v naší tuková tkáni!

7.7. 2003 oznámila profesorka Eva Syková z Akademie věd , že čeští vědci dosáhli úspěchu ve výzkumu embryonálních buněk. Po USA , Austrálii, Izraeli, Švédsku, Velké Británii, Češi zvládli technologii a vytvořili vlastní linii lidských kmenových buněk. Toto je opravdu otevření ne vrátek, ale vrat k převratu v medicíně.
Velice důležité i podle profesorky Sykové je: …dosavadní výzkum prováděli čeští vědci na buněčné linii zakoupené v USA, kde se před pěti lety poprvé podařilo vytvořit v laboratoři lidské embryonální buňky, ale nyní mají čeští vědci vlastní zdroje.


V budoucnu budeme moci slyšet třeba takovýto rozhovor:
"Tak já už mám dneska v pořadí třetí játra."
"Hmmm, to já pátý a druhý srdce."
"A já mám čtvrtý zuby!"
"Pánové mě netrumfnete, já už mám obměněný všechny orgány včetně mozku ..."

Ovšem také by se mohlo stát následující:
Vyděšená sestřička volá na doktora: "Pane doktore okamžitě přijďte sem, přivezli dalšího pacienta, kterému roste třetí srdce a už má troje ledviny. Pane doktore, honem, už se to do něj nevejde."
Možná, že by mít některé orgány v těle víckrát nebylo k zahození, třeba takové dva mozky, člověk by se měl pokaždé s kým poradit. Hloupější by bylo mít třeba čtyři nohy a tři ruce.

No, nechci nemístně žertovat, tyto kmenové buňky mohou být reálnou záchranou pro lidi po mrtvici nebo s jinými chorobami mozku včetně Alzheimerovy nemoci. A pokud by se tyto kmenové buňky do těla aplikovaly třeba s nanopřistroji, které by neustále "hlídaly" jednotlivé orgány, cévy, krvinky... a vyspravovaly je ve spolupráci s kmenovými buňkami, požíraly škodliviny, viry, bakterie, volně radikály... a naopak tělu dodávaly vše potřebné - tak by se člověk svým věkem mohl přiblížit onomu opěvovanému Methusalému a nebo by byl "navždy mladý". K čemu by to tady na Zemi vedlo, raději nedomýšlet, pokud by lidstvo neexpandovalo do vesmíru, byl by to konec planety Země, ale to známe ze sci-fi.

osobní webový projekt zaměřený na vědu a umění
www.futurologie.cz
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku