Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.7.2003
Svátek má Nora
  Výběr z vydání
 >VĚDOHLED: Láčkovci to umějí! A co člověk?
 >GLOSA: Je chodec ohroženým druhem i na chodníku?
 >VÝSTAVA: Žena, žena a žena
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Chotěboř 2003 - Subjektivní zpráva z literární věže
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O francouzských a českých silnicích
 >PSÍ PŘÍHODY: Kolínka pro Barta
 > LEX SPECIALIS DOSTALIS: Právo
 >HUDBA A ZVUK: Hudební komunikace s novorozenci
 >SVĚT: Američtí multimilionáři
 >REAKCE: Olympiáda v Praze? Hahaha!
 >POSTŘEH: O focení za druhé
 >PENÍZE: Bezcitné lidské bestie?
 >ZAMYŠLENÍ: Poslanecká imunita - přežitek komunismu či výdobytek současných demokratů?
 >TÉMA: Reforma veřejných financí - cesta kupředu nebo trest za podnikání?
 >DOZNÍVÁNÍ: Od článku v Neviditelném Psu až k ústavní stížnosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
8.7. REAKCE: Olympiáda v Praze? Hahaha!
Jan Handl

Je to sice smělý a úctyhodný nápad, ovšem v naší situaci si to nemůžeme dovolit. Řeknete si, co bude za třináct let, ale příprava her je natolik náročná a zdlouhavá, že se už teď můžeme jenom pousmát.

Nápad pořádat olympiádu zviditelní naši republiku a nestojí to ani korunu. Starosta Bém prostě na zasedání MOV prohlásí, že bychom si přáli hostit olympijské hry v roce 2016 nebo 2020. Skvělý tah. Ale jestli to ti pánové nahoře myslí skutečně vážně, neubráním se shovívavému úsměvu. Nejsem ekonom, ale je jasné, že pokud se nestane něco velmi zvláštního, stamiliardy na pořádání megapodniku prostě nebudou.

Dovedete si představit, že by stát investoval do projektu třeba celá státní rozpočet za jeden rok? I kdyby se financování mělo rozložit do dvaceti let, stále je myšlenka vzdálená realitě. I kdyby se podařilo olympiádu uspořádat, co bychom pak dělali s desítkami sportovišť, které slouží sportům, jež se u nás netěší masové oblibě? Postavit by se muselo všechno nové, protože v Praze vlastně nejsou sportoviště, která by se dala použít.

Jediným kladem olympijské výstavby by mohl být vznik nového fotbalového stánku. Ten by možná mohl být využíván i dál. Ale ostatní stavby? Olympiáda není jenom o sportu. Praha by musela změnit svoji tvář, vznikla by olympijská vesnice, zázemí pro návštěvníky a hosty. Už jenom dopravní situace v Praze je velkou překážkou pro konání her. Olympiáda je sice tou nejlepší cestou ke zviditelnění Česka, ovšem zdá se mi, že zatím (a bude tomu tak i další desetiletí) na pořádání takového podniku prostě nemáme. Stačí se podívat na problémy kolem výstavby hokejové haly. Představme si, že pořádání her by znamenalo asi tak padesátkrát náročnější úkoly pro pořadatele.

Doufám, že olympijský nápad je jen pouhým taktickým manévrem, jakýmsi trikem, jak upoutat světovou pozornost ku Praze, potažmo České republice. I když jako velký sportovní fanda musím přiznat, že bych si nechal líbit finále fotbalového turnaje na zbrusunovém stadionu pro šedesát tisíc diváků na okraji Prahy. Ale no tak, už i já s tím začínám…
Další články tohoto autora:
Jan Handl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku