Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.7.2003
Svátek má Libuše
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Pozvánka na hradní výstavu - Sutnar
 >SVĚT: Mexiko z psího hlediska...
 >PENÍZE: Se sto tisíci do věštírny
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Chotěboř 2003 - Velice subjektivní zpráva z Parconu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Na Mrázovce bude park
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s fantomem
 >POLITIKA: Topolánkova rošáda
 >POSTŘEH: O koších
 >GLOSIČKA: Ponožky
 >CHTIP: Prečo dievčina hreší
 >TÉMA: Prezident Edvard Beneš, Postupimská dohoda, právní aspekty a důsledky.
 >MROŽOVINY: Ztráta P/prestiže
 >POLITIKA: Do Beneše zatéká
 >POLITIKA: S Berlusconim do Evropy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Irena opět odletěla

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
10.7. ARCHITEKTURA: Pozvánka na hradní výstavu - Sutnar
Zdeněk Lukeš

V Jízdárně Pražského hradu probíhá právě výstava, která přibližuje dílo dnes už světoznámého designéra Jaroslava Sutnara (1897 - 1976). Sutnar absolvoval pražskou Umprumku (prof. Dítě, Benda, Kysela), ale nejvíc mu imponovala proslulá německá škola Bauhaus. Byl ovlivněn typickou typografií avantgardy, podobně, jako Karel Teige, absolvent Bauhausu Zdeněk Rossmann a další. Sutnar navrhoval knižní obálky, upravoval časopisy (např. Žijeme), navrhoval reklamy. Aktivně se také zúčastnil akce Svazu čs. Díla - výstavby kolonie rodinných domů na pražské Babě (1932). Jeho dům v ul. Nad Paťankou projektoval Oldřich Starý, interiéry vytvořil Ladislav Žák (dům byl nedávno rekonstruován).

Snad ještě větší ohlas než grafika nebo design hraček Sutnarovi přinesly návrhy čajových servisů a jídelních souborů ze skla a porcelánu (skvěle je tenkrát nafotil Josef Sudek). Ty jsou dnes vzácným sběratelským artiklem. Znám několik lidí, kteří mají fragmenty toho nejslavnějšího skleněného servisu z varného skla Kavalier, ale nikoho, kdo by měl soupravu celou. To proto, že sklo se rychle zanáší čajovou ssedlinou a při čištění často praská. Ale je to krása! Možno srovnat s rovněž nadčasovou tvorbou Josefa Hoffmanna, o níž jsem psal zde.

Na pražské výstavě uvidíte také práce, které vytvořil Sutnar po svém odchodu do USA (1939). S jednoduchou a originální grafikou tam uspěl a jeho renomé je značné, i když se ocenění dočkal především po smrti. Sutnar mj. upravoval publikace českých emigrantů, včetně Svědectví. Logicky tak mohlo být jeho dílo u nás prezentováno až po pádu totality. Sutnar dostal in memoriam také Řád za zásluhy.

V Jízdárně jsou k vidění i Sutnarovy obrazy. Ty nejstarší z dvacátých let jsou přece jen lepší, než série aktů z šedesátých a sedmdesátých let. Za zmínku stojí i vtipná instalace v konstruktivistickém duchu, jejímiž autory jsou pánové z ateliéru Olgoj chorchoj. Pro obdivovatele skleněného čajového souboru ještě jedna zpráva: agilní firma Modernista vyrobila stokusovou sérii repliky, cena je ovšem téměř 20 000.- Kč.

Expozici připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum a SPH ve spolupráci s řadou našich i zahraničních institucí a umělcových příbuzných. Potrvá do 26. října.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku