Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 11.7.2003
Svátek má Olga
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Sotva roztomilá batolata.
 >TÉMA: Českoněmecké vztahy od středověku do současnosti ve světle historických pramenů
 >POLITIKA: Spravedlnost jako princip
 >EKONOMIKA_: Budvar
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Koupání na vodních lyžích
 >PSÍ PŘÍHODY: Proměny psího ráje
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 5.
 >MÉDIA: Kavčí, nebo Špidlí hory?
 >38. MFF KV: Půlka festivalu za námi
 >ARCHITEKTURA: Pozvánka na hradní výstavu - Sutnar
 >GLOSA: Které patro je to další?
 >NÁZOR: Chování Němců a Čechů v českých zemích.
 >SPOLEČNOST: Dvojí metr na odpovědnost
 >PENÍZE: Co pro nás znamenají zahraniční turisté?
 >CHTIP: Stresový test "dva delfíni"

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
11.7. 38. MFF KV: Půlka festivalu za námi
Jan Sehnal

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu, filmové hvězdy a hvězdičky se sjíždějí, stovky filmů je již odpromítáno, více jak 50 000 diváků má spokojené dušičky a "pořadatelé" oplývají blahem při pohledu na fakt, že rok od roku stoupá oblíbenost jejich festivalu. Ještě do včerejšího večera se čekalo na největší hvězdu letošního filmového festivalu - Morgana Freemana jenž si představí svůj nejnovější film Pavučina snů.

Některé filmy, co jsem zhlédl, se mi nadmíru líbily. Mohu jmenovat např. Minimalistické příběhy. Upoutávka na tento snímek zní podobně: Usměvné road movie z Pentagonie - osmdesátiletý dědeček uteče z domova hledat svého ztraceného psa, čtyřicetiletý obchodní cestující se snaží sehnat narozeninový dort pro syna mladé vdovy, kterou se snaží svést., a pětadvacetiletá žena jede do televize s touhou vyhrát mixér, i když ve svém domku nemá zavedenou elektřinu. Někomu se může tento úryvek zdát potrhlý, ale vězte, že po zhlédnutí odejdete ze sálu odpočatí a pobavení. Opravdu jsem se po celou dobu trvání snímku bavil, a po pravdě řečeno - ani jsem to nečekal.

Dalším snímkem, který mne naopak vůbec nezaujal byl Dolls (Loutky). Tento japonský film, který režíroval Takeshi Kitano, ztvárnuje tři povídky ze současného Japonska, které se navzájem prolínají se smutným příběhem lásky. Macumoto a Awako se milovali, ale rodiče chtěli mladíka přinutit k tradičnímu domluvenému snatku. Hiro je šéfem jakuzy a lásku zaprodal za moc a bohatství. A popová hvězda Haruna Jamaguči si myslí, že po autohavárii ztratila vše. To jsou ony tři zminované povídky, které jsou nepříjemně vyplnovány sáhodlouhými suchými pasážemi, kde nikdo nemluví, hudba nehraje .. prostě sucho. Za celý snímek jsem slyšel přibližně dvě písně, resp. melodie, a to na začátku a na konci v titulcích. Ale aby té kritiky nebylo tolik, musím pochválit dobré ztvárnění postav a vizuální stránku. Hra barev, se kterou si tvůrci opravdu "vyhráli", je dokonalá. V jeden okamžik hlavní postavy procházejí čtyřmi ročními obdobími, kdy je hezky propracován průchod mezi podzimem a zimou. Suchá silnice střídá zasněženou.

Film, na který jsem se opravdu těšil, byl Hodiny v hlavních rolích s Nicole Kidman, Meryl Streep a Julianne Moore. Snímek představje jeden den ze života tří různých žen obývajících tři různé časoprostory. Vysoce ceněná adaptace románu Michaela Cunninghama vyznamenaného Pulitzerovou cenou je komorní, formálně vytříbenou a výsostně melodickou meditací nad podobami moderní ženskosti. Oscar pro Nicole Kidman doplnil Stříbrný medvěd a Zlatý globus. Stříbrného medvěda získala i Julianne Moore s Meryl Streep. Nicole Kidman dokonale, jako obvykle, vytvořila hlavní postavu duševně i fyzicky vyčerpané ženy. Možná i více se mi zalíbila Julianne Moore, která dokáže okouzlit jak svým hereckým uměním, tak i svou krásou. Ve zkratce by se dal říci děj snímku - Jedna žena knihu píše, druhá ji čte, třetí prožívá. Dokonalé.

Doporučujeme


Pokud se hodláte podívat na pár dní do Karlových Varů rozhodně vám doporučuji přijet již o den dříve, než chcete jít na první film. Většinou se stane, že i když přijedete kolem deváté ranní k pokladně, mají na ten den již vyprodané všechny lístky a na den následující prakticky něco podobného. Navíc vám mohou prodat pouze vstupenky na filmy, které se konají týž den a na den následující.

Jestli nejste majiteli karty Festival Pass a budete si chtít zajít do venkovního bazénu u hotelu Thermal, pak zaplatíte 40,- Kč. Ti, co vlastní kartu, mají vstup zdarma. Nám, štastlivcům, kteří jsme na festival jeli už od prvních dnů, se vydařilo počasí natoli, že nám krápkalo při plavání na hlavu. Ale ani v tomto příadě se nemusíte bát, že by vám byla v bazénu zima - voda je mírně ohřívaná. Když říkám "mírně", tak to tak opravdu myslím. Teplota 22°C nepatří mezi nejteplejší, ale postačí.

Těm, kteří se ještě rozmýšlejí, zda se pojedou podívat na několik filmů na festival říkám - neváhejte. Alespon na pár dní stojí za to, se podívat na svátek všech filmových fandů, který se bohužel, jak už to u festivalů bývá, koná jen jednou ročně.
Další články tohoto autora:
Jan Sehnal

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku