Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 11.7.2003
Svátek má Olga
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Sotva roztomilá batolata.
 >TÉMA: Českoněmecké vztahy od středověku do současnosti ve světle historických pramenů
 >POLITIKA: Spravedlnost jako princip
 >EKONOMIKA_: Budvar
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Koupání na vodních lyžích
 >PSÍ PŘÍHODY: Proměny psího ráje
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 5.
 >MÉDIA: Kavčí, nebo Špidlí hory?
 >38. MFF KV: Půlka festivalu za námi
 >ARCHITEKTURA: Pozvánka na hradní výstavu - Sutnar
 >GLOSA: Které patro je to další?
 >NÁZOR: Chování Němců a Čechů v českých zemích.
 >SPOLEČNOST: Dvojí metr na odpovědnost
 >PENÍZE: Co pro nás znamenají zahraniční turisté?
 >CHTIP: Stresový test "dva delfíni"

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
11.7. MÉDIA: Kavčí, nebo Špidlí hory?
Ivan Brezina

Na konci května opanovala vládní koalice obě důležité mediální rady své lidi protlačila do "velké" Rady pro rozhlasové a televizní vysílání i do "malé" Rady České televize. V případě "malé" rady se koalici podařilo ve sněmovně zvítězit jen díky pochybné manipulaci, založené na účelovém prosazení veřejného hlasování. Ivan Langer proto přiléhavě mluvil o normalizačních praktikách, Karel Steigerwald v MF Dnes stejně přiléhavě konstatoval, že přinejmenším Rada ČT je ode dneška politicky voleným orgánem. "Až se po volbách změní sněmovna, tuto radu vyžene," píše Steigerwald. Ale co do voleb?
Vzhledem k okolnostem volby je zřejmé, že se noví členové Rady ČT mají postarat o vylepšení mediálního obrazu koalice. Hrozí tak, že pod tlakem jednobarevného orgánu politického dozoru se televize poskytující službu veřejnosti změní v televizi poskytující službu vládě. Jak moc se přiblížíme Bělorusku záleží jen na tom, zda si redaktoři ČT nechají politické peskování líbit.
Premiér Špidla po volbě Rady ČT prohlásil, že "byli zvoleni lidé, o jejichž morální integritě není pochyb." Má snad na mysli Petra Uhla, který se letos na jaře podílel na podobně nehorázné manipulaci, jakou se teď stal televizním radním? Uhl byl jedním z organizátorů puče ve Straně Zelených, založeném na verbování "mrtvých duší" a na násilném obsazením sekretariátu těsně před volbami, v nichž pak pučisté smetli demokratické vedení strany.
Dalším mužem, který má v Radě ČT hájit zákonné právo veřejnosti na "objektivní, ověřené, všestranné a vyvážené informace pro svobodné vytváření názorů," je Ivan Binar. Někdejší redaktor Svobodné Evropy pouštěl do éteru propagandu profesionální protijaderné vlivové agentury, placené penězi pocházejícími od ekonomických konkurentů Temelína. Že mají teď Uhl s Binarem dohlížet například na objektivitu ekologických pořadů ČT je hodně špatný vtip. Divákům veřejnoprávní televize se pak jen těžko věří, že pět nových "Špidlových koní" na Kavčích horách jsou nezávislé osobnosti a ne převodní páky zákulisních politických a lobbystických zájmů.

(Psáno pro Reflex a Neviditelného psa)


Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku